Kaliskie obchody 83. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę
Przyszliśmy tutaj, aby zaświadczyć o prawdzie historycznej – tylko w jej blasku możemy budować bezpieczną i szczęśliwą przyszłość naszej Ojczyzny – mówił ks. prał. Adam Modliński podczas Eucharystii sprawowanej w kaliskim Kościele Garnizonowym pw. św. Wojciecha i św. Stanisława w dniu 83. rocznicy napaści wojsk sowieckich na Polskę.
Po liturgicznym pozdrowieniu głos zabrał ks. płk. Tadeusz Pałuska, proboszcz parafii Garnizonowej w Kaliszu:
U progu homilii ks. płk. Tadeusz Pałuska wspomniał o początkach Polski i konsekwencjach, wynikających z jej położenia:
Spoglądając w przeszłość można dostrzec wszechobecność informacji na temat niemieckiej agresji na Polskę, wieść o sowieckich działaniach była z kolei zatajana, co zasygnalizował kaznodzieja:
Proboszcz parafii Garnizonowej w Kaliszu zwrócił się również do osób, którym Dzień Sybiraka jest szczególnie bliski:
Przed zakończeniem Mszy św. do zgromadzonych przemówił ks. prał. Adam Modliński – delegat biskupa i proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Kaliszu – który przewodniczył Eucharystii:
Po zakończonej liturgii uczestnicy spotkania obejrzeli film przygotowany przez uczniów i nauczycieli Technikum im. św. Józefa w Kaliszu. Ekranizacja opowiadała historię Michała Bindugi – kaliskiego policjanta straconego w Katyniu.
Kolejnym punktem programu był uroczysty przemarsz do ogrójca oo. jezuitów, gdzie wybrzmiały przemówienia przedstawicieli władz Miasta Kalisza.
Zgromadzone przy Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego delegacje różnych środowisk złożyły kwiaty przy pomniku, upamiętniającym wydarzenie sprzed 83 lat.
Zwieńczeniem kaliskich obchodów Dnia Sybiraka było poświęcenie Alei Dębów przy Techników św. Józefa w Kaliszu. Miejsce to ma przypominać o Kaliszanach, którzy zginęli z rąk wojsk sowieckich i niemieckich.
Tekst, audio i zdjęcia: Karolina Gaweł/Radio Rodzina Kalisz