Kaliskie obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce
Chcemy w modlitwie i zadumie wspominać ludzi, którzy w tych wydarzeniach uczestniczyli, którzy wtedy cierpieli i byli gotowi do wielkich ofiar. Chcemy to dzisiaj czynić z szacunkiem - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego w Kaliszu. Wieczorna modlitwa w kościele ojców jezuitów w Kaliszu wpisała się w obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
W homilii celebrans odwołując się do 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego podkreślał, że ofiara tamtych ludzi przyniosła wolność Polsce:
Biskup Damian przytoczył ważne fakty z tamtego czasu:
Dalej kaznodzieja kontynuował i przytaczał konkretne dane:
Hierarcha podkreślał, że wierność wiele kosztuje i jest wymagająca. Przytaczając słowa Jana Pawła II wskazywał, że wspominając tamten czas trzeba prosić dobrego Boga, abyśmy umieli rozwiązywać różne konflikty we właściwy sposób:
Zachęcał wiernych, aby tę historię przekazywać młodemu pokoleniu:
Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem modlili się o. Janusz Warzocha, superior klasztoru ojców jezuitów i ks. Bogdan Tyc, diecezjalny duszpasterz ludzi pracy.
Po Mszy św. Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej odczytała list od premiera RP Mateusza Morawieckiego.
Kaliskie obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce zakończyły się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przed tablicą „Solidarności” w Ogrójcu Jezuitów.
W uroczystości uczestniczyli m.in. minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, poseł Jan Mosiński, prezydent Kalisza Krystian Kinastowski, delegacje Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Wielkopolska Południowa z przewodniczącym Bernardem Niemcem.
Tekst i audio: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz
Zdjęcia: Szymon Raczyński/Radio Rodzina Kalisz