TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Augustyny, Łukasza, Urbana 30 Października 2024, 16:36
Dziś 14°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

JUBILEUSZ XX-LECIA RADIA RODZINA DIECEZJI KALISKIEJ

Adam Szymański Adam Szymański 17:06 28.12.2018

Minęło 20 lat od momentu rozpoczęcia działalności Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej. 27 grudnia 1998 r. dokładnie o godz. 17.00 na 103,1 MHz rozległ się głos katolicki z Kalisza dla diecezji kaliskiej. Radio ciągle jest słuchane przez diecezjan. Obecnie jest to osiem godzin programu dziennie, na który składają się: modlitwa, katechezy, serwisy informacyjne, ciekawe audycje, a także sporo dobrej muzyki.

Z okazji 20. rocznicy istnienia Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej pracownicy i sympatycy rozgłośni spotkali się w kaplicy radiowej, gdzie wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem odmówili koronkę do Miłosierdzia Bożego. Biskup poświęcił także odnowione studio.
 
Biskup dziękował założycielowi, dyrektorom, pracownikom i współpracownikom radia oraz radiosłuchaczom. – Serdecznie dziękuję wszystkim zwłaszcza tym, którzy stanęli u początków. Dziękuję Biskupowi Stanisławowi, bo on z taką odwagą podjął decyzję o utworzeniu radia diecezjalnego. Dziękuję kapłanom i ludziom świeckim za służbę w tej rozgłośni – powiedział bp Janiak.

Zaznaczył, że media katolickie odgrywają bardzo ważną rolę w społeczeństwie. - W radiu i prasie katolickiej chcemy spotykać się z tą prawdą, która jest nieomylną nauką Kościoła – podkreślił hierarcha.

Stwierdził, że Radio Rodzina wpisane jest pięknie w kult Świętej Rodziny. - Okazuje się, że sporo ludzi słucha tego radia jadąc samochodem. Ludzie, którzy są przykuci do łóżka, nie mogą wychodzić z domu łączą się w modlitwie i wyczekują na audycje radiowe. Mam ufność, że Święta Rodzina poprzez to radio będzie rosła w wymiarze diecezjalnym w świętości w naszych rodzinach – mówił duchowny.

Radio Rodzina powołał do istnienia ówczesny biskup kaliski Stanisław Napierała. Pierwszy program słuchacze wysłuchali 27 grudnia 1998 r. w uroczystość Najświętszej Rodziny. - Była to wielka radość, wielkie przeżycie, że my jako młoda diecezja mamy swoje radio. Emitując pierwszą audycję, zastanawialiśmy się, czy ktoś nas w ogóle słucha. W studio było wtedy kilkanaście osób, m.in. śp. ks. Lucjan Andrzejczak, kustosz Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Było też kilka osób świeckich, które tworzyły zespół – wspomina bp Napierała.

Radio otrzymało imię „Radio Rodzina”. - Rodzina Święta, ale też rodzina diecezjalna. Zadaniem „Radia Rodzina” jest służba rodzinie poprzez audycje dla dzieci, młodzieży, małżeństw, rodziców, dziadków oraz służba naszej diecezji – tłumaczy pierwszy biskup kaliski.

Pierwszym dyrektorem rozgłośni był ks. Mirosław Rojek. Po nim przez 16 lat radiem kierował ks. prał. Leszek Szkopek. - Radio nasze w nazwie kryje rzeczywistość rodziny. Przez te 16 lat starałem się promować rodzinną atmosferę. Wraz z rzeszą ludzi, którzy przez lata tworzyli ze mną Radio Rodzina w pewnym sensie staraliśmy się być jak jedna wielka rodzina. Na moich oczach niektórzy dorastali, pobierali się i przychodziły na świat ich dzieci, które dzisiaj także się angażują w radio. Sam dyrektor bez współpracowników nic nie znaczy, niczego by nie dokonał. Dziś dziękuję Panu Bogu za ten niezwykły czas – mówi ks. Szkopek, obecnie proboszcz parafii pw. NMP Wniebowziętej w Ostrzeszowie.

Przez 3 lata dyrektorem radia był ks. Łukasz Skoracki, który wcześniej przez 5 lat był pracownikiem tej rozgłośni. – Kiedy zostałem dyrektorem pojawiła się większa odpowiedzialność, przede wszystkim za ludzi, którzy tworzyli radio. Bardzo ważna była dla mnie atmosfera w pracy, relacje. Zadaniem dyrektora jest też troska o ramówkę i za to, co proponuje się słuchaczom. Przyjąłem, że główną misją będzie ewangelizacja, by nie tylko mówić o Bogu, ale budzić w słuchaczach wiarę. Liczę, że w jakimś stopniu to się udawało. Bogu dziękuję, że przez te trzy lata nie byłem sam. Czułem mocno Jego pomoc, ale też pomoc ludzi, którzy w radiu pracowali – stwierdził ks. Skoracki, obecnie wikariusz w parafii Ducha Świętego w Ostrowie Wielkopolskim.

Od 1 lipca 2018 r. szefem jest ks. Mateusz Puchała, która także wcześniej przez 4 lata był związany z Radiem Rodzina. Duchowny rozpoczął od gruntownej modernizacji rozgłośni.

- Cieszymy się, że w tym roku na przestrzeni sierpnia i września, dzięki życzliwości Księdza Biskupa Edwarda Janiaka, została przeprowadzona całkowita i gruntowna modernizacja naszej rozgłośni z wdrożeniem nowego sprzętu i remontem pomieszczeń radiowych. Możemy pracować na naprawdę nowoczesnym sprzęcie – wyjawia dyrektor radia.

Pracownicy podkreślają, że praca w Radiu Rodzina pomogła im otworzyć się na drugiego człowieka. - Do diecezjalnego Radia trafiłem w marcu 2014 r., jako nietypowy student filologii polskiej, specjalizacji dziennikarskiej – byłem, w trochę dojrzalszym wieku niż moi koledzy na studiach. Po odbytej praktyce dyrektor zaproponował mi zatrudnienie na zasadzie zastępstwa. Wcześniej byłem aktorem w Teatrze Bogusławskiego w Kaliszu. Okazało się później, że oprócz obowiązków dziennikarskich, mogłem także realizować, chociaż częściowo, moje aktorskie zainteresowania, czytając na antenie poezje czy realizując – wspólnymi siłami z redakcyjnymi kolegami – okazjonalne słuchowiska. Każdy dzień pracy w tak żywym organizmie przynosi nowe wyzwania i doświadczenia, z których najbardziej polubiłem pracę nad moją audycją Aspekty codzienności, pozwalającą mi spotykać się z ciekawymi, wartościowymi ludźmi i czerpać satysfakcję z kolejnej życiowej roli i pasji – opowiada Adam Szymański.

- Moje początki obecności w radiu to jeszcze czasy liceum. Zaczynałam od przygotowywania audycji dla młodzieży. Potem pojawiła się propozycja pracy i konkretne zadania, które swoim zakresem obejmowały chyba każdy z aspektów pracy radiowca. Obecnie podejmuję działania w charakterze spikera, realizatora, reportera. To pozwala mi na ciągły rozwój i podejmowanie kolejnych wyzwań. Przez te 13 lat wiele się wydarzyło. Zapamiętam z pewnością Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. To był szczególny czas, bo choć obserwowany przez obiektyw aparatu fotograficznego i rejestrowany z pomocą mikrofonu, to jednak szczególnie dla mnie ważny. Kiedy rozpoczynała się moja przygoda z radiem to nie myślałam, że będzie tyle trwać. Praca w radiu daje satysfakcję i przynosi radość – mówi Katarzyna Łakomiak.

Radio ma swoją siedzibę w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu przy ul. Złotej 144. Kaliskie radio jest jedyną rozgłośnią w Polsce, która proponuje słuchaczom modlitwę w Godzinie Miłosierdzia z kaplicy przed Najświętszym Sakramentem. Od 2001 r. radio ma swoją stronę internetową, którą dziennie odwiedza kilka tysięcy osób.

Od samego początku działania Radia Rodzina funkcję dyrektora pełni ksiądz, który w porozumieniu z Biskupem diecezjalnym dobiera sobie współpracowników. W ciągu 20 lat na stanowiskach redaktorów w radio pracowali następujący księża: ks. Krzysztof Ordziniak, ks. Rafał Lubryka, ks. Łukasz Przybyła, ks. Robert Lewandowski, ks. Łukasz Skoracki, ks. Marcin Papuziński, ks. Mateusz Puchała, ks. Paweł Wawrzyniak, ks. Tomasz Jakubowski i ks. Szymon Rybak.

- Radio ma przybliżać słuchaczy do Pana Boga i pomóc im pogłębiać swoją wiarę. Biskup senior Stanisław Napierała bardzo często powtarzał, że radio to największa ambona w diecezji. Dlatego staramy się każdego dnia przede wszystkim poprzez modlitwę, rozważanie Słowa Bożego, katechezy, konferencję, audycje tematyczne czy nawet dobrą i chrześcijańską muzykę prowadzić naszych słuchaczy do osobistej relacji z Panem Bogiem. Jednak działalność radia nie ogranicza się tylko do obecności w eterze. Od wielu już lat, staramy się bardzo skrupulatnie i systematycznie prowadzić naszą stronę internetową, gdzie znajdziemy m.in.: wyemitowane audycje, a także galerie zdjęciowe z wydarzeń, w których uczestniczymy. Kalendarze radiowe to także działalność ewangelizacyjna, która dociera do szerokiego grona diecezjan. Kolejną przestrzenią głoszenia Dobrej Nowiny są wyjazdy pielgrzymkowe. Już wiele osób skorzystało z tzw. Pielgrzymek Radiowych. Od października br. przy współpracy z Diecezjalną Telewizją Internetową Dom Józefa, raz w miesiącu, zawsze w czwarty poniedziałek miesiąca, staramy się odwiedzać poszczególne parafie naszej diecezji, skąd transmitujemy Eucharystię – mówi ks. Mateusz Puchała.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: Adam Szymański i Katarzyna Łakomiak/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła