Jubileusz 25 lat obecności Sióstr Doroteuszek w Polsce
Biskup kaliski Edward Janiak przewodniczył Mszy św. w kościele o.o. franciszkanów z okazji 25-lecia obecności w Polsce Zgromadzenia Sióstr Nauczycielek św. Doroty Córek Najświętszych Serc. Siostry przybyły z Włoch do Kalisza, gdzie powstał ich pierwszy klasztor w Polsce. Obecnie zakonnice prowadzą m.in. świetlicę socjoterapeutyczną.
Ks. Biskupa, duchowieństwo, siostry zakonne i wiernych powitała s. Alicja Mrozik ze zgromadzenia sióstr doroteuszek.
W homilii ks. kan. Jarosław Powąska wskazywał, że z krzyża Chrystusowego płynie słodycz i moc. - W śmierci Pana Jezusa na krzyżu była słodycz przebaczenia człowiekowi i moc Jego niezachwianej woli, zdecydowanego wytrwania aż do końca – mówił kaznodzieja.
Dodał, że siostry na wzór Chrystusa zgodnie z postanowieniem swojego założyciela starają się praktykować na co dzień słodycz i moc. - Słodycz to życzliwość wobec dzieci, dyspozycyjność w rozmowie z innymi. Tę moc poświęcenia widać w zgromadzeniu, które trwa w powołaniu. Dziękujemy wam za waszą słodką i mocną obecność w tym miejscu, najstarszym mieście w Polsce – powiedział duchowny.
W swoim słowie biskup kaliski odwołując się do święta Podwyższenia Krzyża Świętego akcentował, że zbawienie przyszło przez krzyż. - Każdy z nas, nawet ten, kto nie wierzy pielgrzymując do Domu Ojca musi spotkać się z krzyżem. Tego krzyża nieraz nie widać. Każde cierpienie jest tajemnicą, ale złączone z krzyżem Chrystusowym nabiera ogromnego sensu – stwierdził celebrans.
Wyraził też słowa wdzięczności wobec sióstr posługujących w Kaliszu. – Jako biskup kaliski dziękuję siostrom za prowadzenie świetlicy socjoterapeutycznej, za pracę w katechezie, spotkania z grupami modlitewnymi. Siostry odznaczają się wielką życzliwością i gościnnością – powiedział bp Janiak.
Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem modlili się m.in. o. Wiesław Chabros, delegat prowincjała ojców franciszkanów z Warszawy, o. Andrzej Zawidzki z Łodzi, o. Waldemar Ułanowicz, gwardian klasztoru w Kaliszu, jezuita o. Andrzej Lemiesz, superior klasztoru w Kaliszu, kapłani diecezjalni z ks. kan. Michałem Kielingiem, delegatem biskupa ds. życia konsekrowanego, s. Hula z Włoch reprezentująca Matkę Generalną, siostry z Włoch, Hiszpanii i Kolumbii oraz z Lublina, siostry zakonne z innych zgromadzeń i licznie zgromadzeni wierni.
Zgromadzenie Sióstr Nauczycielek św. Doroty Córek Najświętszych Serc założył w Vicenzy w 1836 r. św. Jan Antoni Farina. Jak podkreślają doroteuszki, duchowe przesłanie ich założyciela można streścić w słowach: „Najświętsze Serca Jezusa i Maryi, Eucharystia, miłosierdzie”. Zgodnie z pragnieniem założyciela siostry troszczą się o dzieci, młodzież i najuboższych. Są wychowawczyniami, katechetkami, pielęgniarkami i misjonarkami.
25 lat temu na zaproszenie ojców franciszkanów zgromadzenie trafiło do Polski. 28 września 1994 r. trzy siostry: s. Bianca Zanotto, s. Marhgerita Rachello i s. Annalisa Bauce przyjechały do Kalisza. Najpierw siostry uczyły się języka polskiego i zaangażowały się w duszpasterstwo w parafii, gdzie posługiwali franciszkanie. W 1996 r. zgłosiło się pięć pierwszych kandydatek do zgromadzenia. W 2000 r. s. Marhgerita otworzyła w Lublinie pierwszą placówkę.
Obecnie w Kaliszu pracują trzy siostry i jedna nowicjuszka. Zakonnice są zaangażowane w formację, wychowanie i opiekę nad dziećmi ze świetlicy socjoterapeutycznej, w której codziennie w zajęciach uczestniczy 20 podopiecznych w wieku od 5 do 16 lat. Są także katechetkami. Przy wspólnocie doroteuszek powstał Ruch Eucharystyczny, do którego należą osoby dorosłe. W każdy czwartek odbywa się adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Grupa ma swój program formacyjny „Kochaj, adoruj, wynagradzaj” i raz w miesiącu gromadzi się na spotkaniach formacyjnych. Przełożoną jest s. Renata Dokowicz.
Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: ks. Szymon Rybak/Radio Rodzina Kalisz