TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Jakuba, Stefana, Romy 28 Listopada 2024, 09:32
Dziś 6°C
Jutro 5°C
Szukaj w serwisie

Inauguracja roku kulturalnego 2014/2015 w Kaliszu

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 24.10.2014

Ks. prał. Leszek Szkopek, dyrektor Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej i ks. prał. Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa odebrali Nagrody Prezydenta Miasta Kalisza za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa narodowego w sezonie 2013/2014. Wręczenie nagród odbyło się w sali recepcyjnej kaliskiego ratusza podczas inauguracji roku kulturalnego 2014/2015.

Ks. prał. Leszek Szkopek odebrał nagrodę z okazji 15-lecia działalności Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej za profesjonalny i kompletny rozwój rozgłośni, a ks. prał. Jacek Plota został uhonorowany za zorganizowanie i udostępnienie szerokiej publiczności Skarbca Sanktuarium św. Józefa w zabytkowych pomieszczeniach bazyliki kolegiackiej w Kaliszu.

W uroczystości uczestniczył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.

Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej nadaje od 27 grudnia 1998 r., a ks. prał. Leszek Szkopek jest dyrektorem od 28 września 1999 r. Obecnie jest to osiem godzin programu dziennie, na który składają się: modlitwa, katechezy, serwisy informacyjne, ciekawe audycje, a także sporo dobrej muzyki. Radio jest jedyną rozgłośnią w Polsce, która proponuje słuchaczom modlitwę w Godzinie Miłosierdzia z kaplicy przed Najświętszym Sakramentem. Zadaniem tej rozgłośni jest służba rodzinie poprzez audycje dla dzieci, młodzieży, małżeństw, rodziców i dziadków. - Jesteśmy zainteresowani, aby te osiem godzin programu wypełnić treścią. Interesuje nas przekaz ewangelizacji. Jan Paweł II na spotkaniu z mediami powiedział, że aby radio było katolickie to potrzebna jest modlitwa i katecheza. Naszym drugim motorem działań jest życie diecezji. To jest nasze zadanie, aby być w miejscach, gdzie dzieją się rzeczy ważne, gdzie posługuje biskup – mówi ks. Szkopek. Od 2001 r. radio ma swoją stronę internetową, którą dziennie odwiedza kilka tysięcy osób. Siedziba radia mieści się w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu.

Dzięki staraniu ks. prał. Jacka Ploty oddanie do użytku Skarbca Sanktuarium św. Józefa odbyło się 31 marca br. W skarbcu w specjalnie zaprojektowanych gablotach zostały wyeksponowane szaty liturgiczne. Niestety, ze względu na szczupłość przestrzeni, a także kruchość i delikatność jedwabnych tkanin oraz ich wrażliwość na światło, ze zbioru liczącego ponad 400 eksponatów, jednorazowo można zaprezentować kilka tekstyliów. Pozostałe szaty umieszczono w komodach służących do przechowywania dalmatyk i kap. Kolejne eksponaty to wykonane ze szlachetnych kruszców naczynia i przybory liturgiczne. Najstarszym zabytkiem jest romańska patena, zwana „kaliską” ufundowana między 1193 a 1202 r. przez księcia Mieszka III dla klasztoru cystersów w Lądzie. Warto też zwrócić uwagę na gotycki kielich ofiarowany kolegiacie kaliskiej w 1363 r. przez króla Kazimierza III Wielkiego oraz późnogotycką monstrancję z lat 1510-1515, a także barokową monstrancję z ok. 1674 r. W skarbcu można podziwiać oryginał gotyckiego obrazu Matki Boskiej z Dzieciątkiem nazywanego „Madonna od ognia” z 1424 r. Jest to najstarszy zachowany zabytek gotyckiego malarstwa tablicowego w Wielkopolsce. Kolejnym dziełem jest późnogotycka predella ołtarzowa z 1496 r. Dużą gablotę na środku skarbca wypełnia okazały kodeks kantora ufundowany przez prymasa abp. Jana Łaskiego z 1520 r. Jest też dokument wydany przez abp. Wincentego Kota, między 1437-1448 r.

Łącznie w skarbcu znajduje się 759 eksponatów, w tym szaty liturgiczne – 412, inne paramenty - 234, złotnictwo i wyroby z metali nieszlachetnych – 55, malarstwo tablicowe i sztalugowe – 12, rzeźby, księgi i inne – 46. Skarbiec można zwiedzać w poniedziałki i piątki w godz. 13.30 – 17.00 po uprzednim zapisaniu się w sekretariacie Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła