Inauguracja Roku Formacyjnego w WSD w Kaliszu
Trzeba siać, iść z dobrem do ludzi. Po to jesteśmy posłani – mówił do alumnów bp Edward Janiak podczas inauguracji roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu. Do kapłaństwa formuje się 41 kleryków, w tym 10 na pierwszym roku.
Mszę św. pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka koncelebrowali: biskup pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, wikariusz generalny ks. prał. Andrzej Latoń, wikariusze biskupi: ks. prał. Jerzy Adamczak, ks. prał. Aleksander Gendera, ks. prał. Dariusz Smolnik, a także księża wykładowcy i goście z zaprzyjaźnionych seminariów z Poznania, Częstochowy, Lądu nad Wartą i Kazimierza Biskupiego, księża dziekani diecezji kaliskiej i proboszczowie kleryków pierwszego roku.
W homilii ojciec duchowny ks. Łukasz Pondel odwołując się do dzisiejszego Słowa Bożego podkreślał, że wiara staje się źródłem duchowości. – Tylko człowiek duchowy potrafi pociągnąć za sobą innych. Tylko człowiek, który głęboko wierzy potrafi przemieniać świat. Bóg chce nam dzisiaj pokazać, że ta droga duchowa jest drogą najważniejszą – mówił kaznodzieja.
Podczas Eucharystii bp Edward Janiak przekazał księżom odznaczenia. Na prośbę biskupa kaliskiego papież Franciszek uczynił prałatami: ks. kan. seniora Eugeniusza Pawlickiego, ks. kan. Stanisława Borowickiego, proboszcza parafii pw. NMP Niepokalanie Poczętej w Grębaninie i ks. kan. Ryszarda Dziamskiego, proboszcza parafii pw. św. Wojciecha w Kobiernie.
Po Mszy św. biskup poświęcił figurę Jezusa Miłosiernego, która w Roku Miłosierdzia stanęła przed budynkiem kaliskiego seminarium.
W auli odbyła się druga część inauguracji. Na wstępie rektor kaliskiego seminarium powitał zaproszonych gości i odniósł się do hasła tegorocznego roku duszpasterskiego „Idźcie i głoście”. – To zawołanie jest zaproszeniem, by w tym roku formacyjnym położyć szczególny akcent na głoszenie, przepowiadanie kerygmatu – dobrej nowiny. Kościół istnieje przecież dla głoszenia Ewangelizacji – dla obwieszczania i uobecniania Jezusa, który zbawia. Dlatego seminarium powinno formować gorliwych głosicieli Dobrej Nowiny – wskazał ks. dr Piotr Górski.
Zaznaczył, że seminarium ma formować i przygotowywać do ewangelizacji, ale samo musi być również miejscem ewangelizacji. – Niech zatem to wezwanie „Idźcie i głoście” będzie zaproszeniem, by nieustannie rozpalać w sobie gotowość głoszenia Dobrej Nowiny – mówił rektor.
Wykład inauguracyjny nt. „Indiańska twarz baroku muzycznego z misji jezuickich w Ameryce Południowej” wygłosił ks. prof. dr hab. Piotr Nawrot, profesor historii muzyki kościelnej Wydziału Teologicznego UAM oraz chorału gregoriańskiego i klasy organów w Konserwatorium Muzycznym w La Paz w Boliwii. Od przeszło 20 lat pracuje w Boliwii, gdzie zajmuje się rekonstrukcją i popularyzacją tzw. muzyki baroku misyjnego, pochodzącej z dawnych redukcji jezuickich na terenie współczesnej Boliwii. Jest też dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki w Santa Cruz.
Po uroczystej immatrykulacji 10 alumnów roku pierwszego, życzenia klerykom i wykładowcom złożyli: przewodniczący Rady Miasta Kalisza Andrzej Plichta, ks. dr Andrzej Pryba, prodziekan ds. nauki i współpracy międzynarodowej Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu i prof. dr hab. Krzysztof Walczak, prorektor ds. badań i współpracy z zagranicą Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu.
Głos zabrał także biskup kaliski, który podkreślał, że sternikiem łodzi Kościoła jest Chrystus. - Znaleźliście się w łodzi Chrystusowego Kościoła. Czy ta łódź wytrzyma czas przyspieszenia, czy nie zagubi kierunku, czy konstrukcja zbudowana 2000 lat temu podoła naporom dzisiejszych fal, czy wrogowie uzbrojeni w nowoczesne środki walki nie zdobędą przewagi? To pytania stawiane na progu nowego roku akademickiego w Seminarium Duchownym. To zależy od sternika. Sternikiem Kościoła jest sam Jezus – powiedział bp Janiak.
Stwierdził, że bramy piekielne nie przemogą łodzi Kościoła. - Nie przemogły go hufce pogańskiego Rzymu, nie przemogła go bezmyślna rewolucja francuska, nie przemogła go rewolucja komunistyczna i nie przemoże go liberalna Unia Europejska – wskazał hierarcha.
Zaznaczył, że na łodzi Chrystusowej obowiązuje prawo miłości, bo wszystkie inne prawa zostały skompromitowane. - Macie stać się mistrzami, mecenasami prawa miłości. Na Chrystusowej łodzi obowiązuje prawo Ojca, który jest w niebie. Jesteśmy tylko dziedzicami. Dziedzic nie jest właścicielem Kościoła. Kościół jest Chrystusowy – mówił ordynariusz diecezji kaliskiej.
Budowę Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, decyzją pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały, rozpoczęto dokładnie w piętnastą rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II - 16 października 1993 r. Gmach poświęcił Jan Paweł II w dniu 4 czerwca 1997 r. podczas wizyty w Kaliszu. Przy tej okazji papież ofiarował dla seminarium obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus. Szczególnym momentem było posadzenie przez Jana Pawła II u wejścia do budynku dwóch 47-letnich, piramidalnych dębów upamiętniających tę wizytę. Seminarium zainaugurowało swoją działalność 4 listopada 1998 r. Na dzień inauguracji rozmyślnie wybrano tę datę, aby w ten sposób dać wyraz jedności oraz uczcić Ojca Świętego w dniu jego imienin. Pierwszym rektorem był ks. prał. dr Jacek Plota. Kolejnymi: ks. prał. dr Aleksander Gendera i ks. kan. prof. dr hab. Jan Grzeszczak. Od 2015 r. rektorem jest ks. dr Piotr Górski. Ojcami duchownymi są: ks. mgr lic. Łukasz Pondel i ks. mgr lic. Marcin Załężny. Dyrektorem administracyjnym obiektu jest ks. kan. mgr lic. Eugeniusz Synowiec.
Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI