TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Jakuba, Stefana, Romy 28 Listopada 2024, 09:36
Dziś 6°C
Jutro 5°C
Szukaj w serwisie

Inauguracja roku formacyjnego w WSD w Kaliszu

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 24.10.2014

Bez modlitwy nie ma autentycznego życia chrześcijańskiego, a cóż dopiero powiedzieć o życiu kleryka czy kapłana – mówił bp Edward Janiak podczas inauguracji roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu. Do kapłaństwa formuje się 57 kleryków, w tym 10 na pierwszym roku. Po Eucharystii biskup poświęcił figurę św. Jana Pawła II, która stanęła przed gmachem seminarium.

Mszę św. pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka koncelebrowali: biskup pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Teofil Wilski, wikariusz generalny ks. prał. Andrzej Latoń, a także kilkudziesięciu księży profesorów, gości z seminariów duchownych archidiecezji poznańskiej, gnieźnieńskiej i częstochowskiej, księży dziekanów diecezji kaliskiej i księży proboszczów kleryków pierwszego roku.

W homilii wicerektor ks. dr Piotr Górski odwołał się do tegorocznego hasła duszpasterskiego „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. - Nawrócenie to nie jest korekta życia, to jest całkowite zawrócenie ze złej drogi. Seminarium to jest czas nawrócenia, czas łaski i zbawienia. Nie ma miejsca na kompromis, albo mam ducha Chrystusa, albo ducha tego świata – mówił kaznodzieja, który podkreślał, że kapłani są zaproszeni do tego, aby być znakiem Chrystusa.
 
Przed zakończeniem Eucharystii biskup kaliski zachęcał kleryków do modlitwy. - Wszystkie dokumenty Kościoła dotyczące formacji seminaryjnej kładą szczególny nacisk na modlitwę w życiu kleryka. Bez modlitwy nie ma autentycznego życia chrześcijańskiego, a cóż dopiero powiedzieć o życiu kleryka czy kapłana. Pamiętajcie Wasze usta, wargi, serca, umysły przeznaczone są do modlitwy. Ta kaplica jest świadkiem Waszych najskrytszych modlitw, wewnętrznych zmagań, wzlotów, niepokojów, postanowień, wzniosłych intencji, a może i niekiedy także rozczarowań. W tym miejscu warto przypomnieć słowa Jezusa: „proście a otrzymacie, szukajcie a znajdziecie, kołaczcie a będzie Wam otworzone”. Jesteście w szkole modlitwy. Niech Wam drodzy alumni wejdzie głęboko w krew nawyk modlitwy na całe życie – powiedział bp Janiak.

Prosił o modlitwę do Ducha Świętego. - Na nowy rok potrzebne Ci będzie Jego światło do chodzenia Bożymi ścieżkami, rozeznawania prawdy od kłamstwa, rozpoznawania swego powołania, dobra i zła, piękna i brzydoty. Potrzebna Ci będzie moc Ducha Stworzyciela do przezwyciężenia miłością i cierpliwością trudności wewnętrznych i zewnętrznych. Będzie Ci potrzebna pomoc do zachowania spokoju, obiektywizmu, przezwyciężenia emocji, gniewu, egoizmu – stwierdził celebrans.

Zaznaczył, że łódź Chrystusowego Kościoła wpływa w nowy rok akademicki. - Czy konstrukcja zbudowana ponad dwa tysiące lat temu podoła naporu dzisiejszych fal, czy wrogowie uzbrojeni w nowoczesne środki walki nie zdobędą przewagi - to pytania stawiane u progu nowego roku akademickiego w Seminarium Duchownym. Można powiedzieć, że to wszystko zależy od sternika. Sternikiem Kościoła jest sam Jezus. W żadnej walce nie może zginąć, gdyż jest zmartwychwstaniem – mówił ordynariusz diecezji kaliskiej.

Podkreślał, że bramy piekielne nie przemogą łodzi Kościoła. - Nie przemogły Go hufce pogańskiego Rzymu, nie przemogła Go bezmyślna rewolucja francuska, nie przemogła Go rewolucja komunistyczna i nie przemoże Go też liberalna Unia Europejska. Jesteście w szkole Jezusowej. Niech pierwszym rektorem tej szkoły w tym roku będzie św. Jan Paweł II, świadek wiary przełomu tysiącleci. Świadka się nie podziwia, świadka się naśladuje – przekonywał bp Janiak.

Po Mszy św. biskup poświęcił figurę św. Jana Pawła II, którą jako wotum wdzięczności za cud uzdrowienia z choroby nowotworowej ufundował konsul honorowy Bułgarii Jan Chorostkowski.

W auli odbyła się druga część inauguracji. Na wstępie rektor kaliskiego seminarium powitał zaproszonych gości i odniósł się w swojej wypowiedzi do programu duszpasterskiego na 2014/2015 realizowanego pod hasłem „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. – Ten program akcentuje potrzebę duszpasterskiego nawrócenia. Dotyczy ono zarówno duchownych jak i świeckich – mówił ks. kan. prof. dr hab. Jan Grzeszczak.

Dodał, że seminarium jest miejscem ludzkiej, chrześcijańskiej i kapłańskiej formacji. - Studium ma pomóc młodemu człowiekowi zrozumieć świat, który stanie się miejscem jego przyszłej kapłańskiej posługi. A jaki jest ten dzisiejszy świat? Jest on areną sporu o wiarę, który jest w gruncie rzeczy sporem o człowieka – stwierdził rektor.

Najważniejsze wydarzenia minionego roku akademickiego, w ramach sprawozdania przedstawił prefekt alumnów ks. mgr lic. Sebastian Łagódka. Wykład inauguracyjny nt. działalności szkoły katechistów w archidiecezji poznańskiej wygłosił ks. prof. dr hab. Jacek Hadryś.   

Po uroczystej immatrykulacji 10 alumnów roku pierwszego, życzenia klerykom i wykładowcom złożyli: prezydent Kalisza dr Janusz Pęcherz i ks. prof. dr hab. Jacek Hadryś, prodziekan Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu.

Budowę Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, decyzją pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały, rozpoczęto dokładnie w piętnastą rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II - 16 października 1993 r. Gmach poświęcił Jan Paweł II w dniu 4 czerwca 1997 r. podczas wizyty w Kaliszu. Przy tej okazji papież ofiarował dla seminarium obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus. Szczególnym momentem było posadzenie przez Jana Pawła II u wejścia do budynku dwóch 17-letnich, piramidalnych dębów upamiętniających tę wizytę. Seminarium zainaugurowało swoją działalność 4 listopada 1998 r. Na dzień inauguracji rozmyślnie wybrano tę datę, aby w ten sposób dać wyraz jedności oraz uczcić Ojca Świętego w dniu jego imienin. Pierwszym rektorem był ks. prał. dr Jacek Plota. Kolejnym – ks. prał. dr Aleksander Gendera. Od 2012 r. na czele uczelni stoi ks. kan. prof. dr hab. Jan Grzeszczak. Wicerektorem jest ks. dr Piotr Górski. Funkcję prefekta alumnów pełni ks. mgr lic. Sebastian Łagódka, a ojcami duchownymi są: ks. kan. dr Jacek Stefański i ks. kan. mgr lic. Michał Pacyna. Dyrektorem administracyjnym obiektu jest ks. mgr lic. Eugeniusz Synowiec.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła