Inauguracja Roku Akademickiego WSD w Kaliszu
Teologię studiuje się na kolanach – mówił bp Edward Janiak podczas inauguracji roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu. Do kapłaństwa formuje się 62 kleryków, w tym 10 na pierwszym roku.
Mszę św. pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka koncelebrowali biskupi seniorzy: Stanisław Napierała i Teofil Wilski, wikariusz generalny ks. prał. Andrzej Latoń, a także kilkudziesięciu księży profesorów, gości z seminariów duchownych archidiecezji poznańskiej, gnieźnieńskiej i częstochowskiej, księży dziekanów diecezji kaliskiej i księży proboszczów kleryków pierwszego roku.
W homilii prefekt studiów ks. dr Artur Kasprzak wskazał, że kaplica seminaryjna jest najważniejszym miejscem domu formacji przyszłych kapłanów. - W tym domu kontynuowana jest droga wytyczona przez Chrystusa i apostołów. Rozgrywa się tutaj rzeczywistość przyszłości nie tylko Waszej, ale przede wszystkim świata, do którego zostaniecie posłani. Któż bardziej od pokolenia nowych kapłanów może przynieść w darze współczesnemu światu nadzieję ostatecznego szczęścia? – mówił kaznodzieja.
Wspomniał też bł. Jana Pawła II, który przed 16 laty modlił się w tej kaplicy i poświęcił kaliskie seminarium. - Ten, za kilka miesięcy ogłoszony całemu światu świętym, pokazał nam wtedy po raz kolejny najważniejszy znak tego, co człowiek może uczynić najlepszego dla świata. Pokazał, jak czuwać na przyjście Pana, aby przyjmując Go do serca i rozumu służyć Bogu i całemu światu – zaznaczył ks. Kasprzak.
Dodał, że codzienność papieża Jana Pawła II była niezwykła, ponieważ przez cały czas była przepełniona modlitwą.
Po Mszy św. w auli odbyła się druga część inauguracji. Na wstępie rektor kaliskiego seminarium powitał zaproszonych gości i odniósł się w swojej wypowiedzi do kończącego się Roku Wiary. - Rozpoczynamy kolejny rok formacyjny w naszym seminarium. Czasy nie są łatwe, ale Pan Bóg nie skąpi nam swojej łaski. Widać ją wyraźnie w tym, że posyła nam wspaniałych mistrzów życia duchowego i nauczycieli wiary: papieża Benedykta XVI i papieża Franciszka – stwierdził ks. kan. dr hab. Jan Grzeszczak.
Najważniejsze wydarzenia minionego roku akademickiego, w ramach sprawozdania rektorskiego przedstawił prefekt studiów ks. dr Artur Kasprzak.
Wykład inauguracyjny nt. „Wiara, rozum i miłość w poznaniu Boga, człowieka i świata” wygłosił ks. dr Marcin Wiśniewski, diecezjalny egzorcysta. Prelegent mówił o rozwoju ludzkiej myśli doprowadzającej często do separacji wiary i rozumu. Wskazał na przyczyny duchowe zaistniałej sytuacji. Zakreślił też propozycje przywrócenia właściwej relacji na podstawie dokumentów: „Fides et ratio” Jana Pawła II i „Lumen fidei” papieża Franciszka.
Po uroczystej immatrykulacji 10 alumnów roku pierwszego, życzenia klerykom i wykładowcom złożyli: prezydent Kalisza dr Janusz Pęcherz i ks. prof. Jan Szpet, dziekan Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu.
Zamykając uroczystość bp Edward Janiak podkreślił, że alumnom w nowym roku akademickim potrzebne będzie światło Ducha Świętego do tego, by chodzili Bożymi ścieżkami, by potrafili rozeznawać prawdę od kłamstwa.
Zauważył, że formacja teologiczna jest dziełem wyjątkowo złożonym i wymagającym. Dodał, że ma ona uzdolnić kleryków do głoszenia w przyszłości Ewangelii. - Po to tu jesteście, by głosić Ewangelię i dawać świadectwo, głosić Słowo Boże i udzielać sakramentów świętych. W tym nikt Was nie zastąpi – mówił biskup kaliski, który stwierdził, że bardzo ważnym elementem formacji do kapłaństwa jest modlitwa.
Budowę Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, decyzją pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały, rozpoczęto dokładnie w piętnastą rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II - 16 października 1993 r. Gmach poświęcił Jan Paweł II w dniu 4 czerwca 1997 r. podczas wizyty w Kaliszu. Przy tej okazji papież ofiarował dla seminarium obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus. Szczególnym momentem było posadzenie przez Jana Pawła II u wejścia do budynku dwóch 47-letnich, piramidalnych dębów upamiętniających tę wizytę. Seminarium zainaugurowało swoją działalność 4 listopada 1998 r. Na dzień inauguracji rozmyślnie wybrano tę datę, aby w ten sposób dać wyraz jedności oraz uczcić Ojca Świętego w dniu jego imienin. Pierwszym rektorem był ks. prał. dr Jacek Plota. Kolejnym – ks. prał. dr Aleksander Gendera. Od 2012 r. na czele uczelni stoi ks. kan. dr hab. Jan Grzeszczak. Funkcję prefekta alumnów pełni ks. lic. Sebastian Łagódka, a prefekta studiów ks. dr Artur Kasprzak. Ojcami duchownymi są: ks. kan. dr Jacek Stefański i ks. kan. lic. Michał Pacyna. Dyrektorem administracyjnym obiektu jest ks. lic. Eugeniusz Synowiec.
Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI