III edycja Kongresu 108. Błogosławionych Męczenników II Wojny Światowej - dzień pierwszy
Męczennicy to świadkowie oddania się Ewangelii do końca. Dziś też potrzeba takiej wierności i świadectwa - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas mszy św. inaugurującej III edycję Kongresu 108. Męczenników II Wojny Światowej, która była sprawowana w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie.
Wszystkich przybyłych powitał ks. prał. Aleksander Gendera, proboszcz parafii:
W homilii biskup Damian Bryl zauważył, że przeżywany kongres oraz coroczny Dzień Męczeństwa Duchowiieństwa Polskiego jest wyrazem szczególnej pamięci o męczennikach II wojny światowej:
Dalej kaznodzieja przywołując postawę męczenników podkreślał, że także dzisiaj potrzeba wierności:
III edycja Kongresu 108. Męczenników II Wojny Światowej została zainagurowana w Krotoszynie, miejscu urodzenia bł. bpa Michała Kozala. Ks. prał. Aleksander Gendera zauważa, że dla krotoszyńskiej bazyliki jest to czas wyjątkowy:
Kustosz Bazyliki św. Jana Chrziciela akcentuje, że postać bł. Michała Kozola jest ciągle żywa w sercach mieszkańców Krotoszyna:
Od bł. Michała Kozala możemy uczyć się męstwa w wyznawaniu wiary - wskazuje ks. prał. Aleksander Gendera:
Na ziemi krotoszyńskiej jest wiele miejsc, które są związane z życiem bł. Michała Kozala. Jednym z nich jest Szkoła Podstawowa im. bpa Michała Kozala w Kobiernie. Justyna Bręk, dyrektor szkoły w rozmowie z Radiem Rodzina Diecezji Kaliskiej zauważa, że społeczność szkolna jest dumna, iż posiada tak wielkiego patrona:
Br. Zdzisław Duma OFM Cap., jeden z organizatorów kongresu zauważa, że męczennicy II wojny światowej, których w tym czasie wspominamy stają się wzorem prawdziwego człowieczeństwa:
Ich heroiczna postawa może być niesamowitą inspiracją dla młodego pokolenia, które potrzebuje prawdziwych wartości - mówi dalej organizator kongresu:
Br. Zdziaław Duma OFM Cap. wspomina także bł. Michała Kozala:
Po zakończeniu wspólnej modlitwy w Bazylice św. Jana Chrzciciela uczestnicy kongresu udali się do Kina Przedwiośnie, gdzie odbyła się druga część wydarzenia. Pierwszego dnia zaplanowano siedem debat, które były wiązane z sylwetkami następujących błogosławionych: bpa Michała Kozala, Franciszka Stryjasa, o. Anastazego Jakuba Pankiewicza OFM, ks. Henryka Hlebowicza, ks. Mariana Konopińskiego, ks. Wincentego Matuszewskiego, ks. Józefa Kurzawy, ks. Władysława Mączkowskiego.
S. Bożena Anna Flak ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, jedna z uczestniczek debaty w następujący sposób wspomina bł. Franciszka Stryjasa:
Natomiast Emilia Piechota, wychowanka bł. Franciszka Stryjasa i jednocześnie świadek procesu beatyfikacyjnego wskazywała na cechy świeckiego katechety:
Organizatorem Kongresu 108. Błogosławionych Męczenników II Wojny Światowej jest Pomorskie Stowarzyszenie Wspólna Europa z Gdańska.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.
Tekst, audio i zdjęcia: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz