III edycja Kongresu 108. Błogosławionych Męczenników II Wojny Światowej - dzień drugi
Owoce waszego cierpienia przyjdą, bądźcie cierpliwi – ta myśl Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego była inspiracją pierwszego panelu dyskusyjnego drugiego dnia III edycji Kongresu 108. Męczenników II Wojny Światowej.
Nim jednak uczestnicy kongresu mogli brać udział w licznych dyskusjach i prelekcjach, które odbywały się w gościnnych pomieszczeniach Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, rozpoczęli dzień od Eucharystii sprawowanej w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu pod przewodnictwem ks. prał. Jacka Ploty, kustosza bazyliki:
Homilię wygłosił ks. dr Sławomir Kęszka, który jest także jednym z organizatorów kongresu:
Po Mszy świętej kustosz sanktuarium ofiarował uczestników kongresu św. Józefowi:
Nim wszyscy zainteresowani udali się na Akademię Kaliską, zeszli pod przewodnictwem ks. Sławomira do podziemia świątyni, do Kaplicy Męczeństwa i Wdzięczności Księży Dachauowczyków.
Pierwszą tego dnia dyskusję poprowadził dziennikarz TVP z Warszawy Damian Szmagliński, który wraz z żoną Pauliną jest uczestnikiem kongresu:
Przed rozpoczęciem dyskusji Beata Maszewska pełniąca funkcję II wicewojewody wielkopolskiego odczytała list od ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.
W przerwie pomiędzy kolejnymi wydarzeniami kongresu rozmawialiśmy z uczestnikami wcześniejszego panelu.
O znaczeniu męczeńskiej ofiary kapłanów dla nas współczesnych mówił ks. kan. prof. UAM Michał Kieling:
Miejscem spotkania uczestników kongresu jest Akademia Kaliska, której rektor prof. Andrzej Wojtyła tak mówił o znaczeniu tego typu spotkań i dyskusji dla przyszłości edukacji:
Najmłodszą uczestniczką tej debaty była licealistka Milena Dąbrowska:
W przerwie na kawę mogliśmy również zapytać o kongresową refleksję reżysera filmu „Opiekun” Dariusza Reguckiego:
i
Kongresowym dyskusjom przysłuchuje się również ordynariusz naszej diecezji bp Damian Bryl:
O wydarzenia drugiego dnia kongresu zapytaliśmy także jednego z organizatorów, historyka ks. prał. dr. Sławomira Kęszkę:
Kongres zakończy się jutro w Dniu Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.
Tekst, audio i zdjęcia: Adam Szymański/Radio Rodzina Kalisz