I Spotkanie Rad Duszpasterskich Diecezji Kaliskiej
Nasze zgromadzenie ma być dla nas umocnieniem, a zarazem odkrywaniem właściwych dróg, prowadzących do zbawienia - mówił delegat biskupa ds. duszpasterskich, ks. kan. Paweł Guździoł, podczas Eucharystii sprawowanej w ramach Spotkania Rad Duszpasterskich Diecezji Kaliskiej, które odbyło się w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu.
Do wydarzenia wprowadził nas ks. Michał Ostafiński – Koordynator Parafialnych Rad Duszpasterskich Diecezji Kaliskiej:
U progu mszy św. głos zabrał celebrans:
Kazanie wygłosił delegat biskupa ds. duszpasterskich, a rozpoczął od przypomnienia wiernym, czym są Rady Duszpasterskie:
W homilii ks. kan. Paweł Guździoł zwrócił uwagę na to, iż parafia jest niejako rodziną. Do wspólnoty rodzinnej jednak należy się od urodzenia, zazwyczaj przynależność do niej jest zagwarantowana, a więc w związku z tym może się narodzić w sercu pytanie, kto ma prawo należeć do wspólnoty parafialnej:
Kaznodzieja nawiązał również do liturgii słowa, zauważając, jak ważna jest modlitwa w intencji funkcjonujących wspólnot i ludzi ją tworzących:
Posługa w ramach Rady Duszpasterskiej nie jest prosta, od jej członków wymaga wręcz tego, co współcześnie ma olbrzymie znaczenie – świadectwa wiary:
Po zakończonej Eucharystii przedstawiciele Rad Parafialnych wraz z kapłanami udali się na seminaryjny refektarz, by móc porozmawiać i skonfrontować funkcjonowanie poszczególnych wspólnot parafialnych. Przerwa i rozmowy kuluarowe niewątpliwie stanowiły przedsmak tego, co czekało na uczestników wydarzenia. Mowa tu o konferencji ks. prof. Tomasza Wielebskiego z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Tematem wystąpienia była „Parafialna rada duszpasterska jako podstawowa struktura procesu synodalnego w parafii”.
Przy całym bogactwie konferencji warto zatrzymać się na samym początku przy zaleceniach Ojca Świętego Franciszka, które zawarł w ramach jednej ze swych adhortacji:
„Franciszek wzywa w adhortacji Evangelii gaudium cały Kościół, w tym parafie, do postępowania drogą duszpasterskiego i misyjnego nawrócenia, które nie może pozostawić rzeczy w takim stanie, w jakim są (EG 25; 28).”
Warto przy tej okazji pochylić się nad wnioskami, które są swoistą syntezą synodalną diecezji kaliskiej:
„Wiernym zależy przede wszystkim na tym, aby było więcej „Kościoła w Kościele”. Nawet za cenę porzucenia akcyjności i doraźnych działań parafialnych, aby pogłębić pobożność, życie Ewangelią i Eucharystią”.
Wierzymy, że I Spotkanie Rad Duszpasterskich Diecezji Kaliskiej stanie się przyczynkiem do coraz to lepszej komunikacji wewnątrz wspólnoty Kościoła Kaliskiego i wkrótce wyda piękne owoce.
Tekst, audio i zdjęcia: Karolina Gaweł/Radio Rodzina Kalisz