TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Franciszka, Kseni, Maksymiliana 27 Listopada 2024, 23:38
Dziś 3°C
Jutro 7°C
Szukaj w serwisie

Figura św. Michała Archanioła z Gargano w Pogorzeli

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 29.03.2014

W parafii św. Michała Archanioła w Pogorzeli rozpoczęła się dzisiaj peregrynacja figury patrona z Gargano. Uroczystościom przewodniczył bp senior Stanisław Napierała.

Św. Michał Archanioł patronuje parafii od 1341 r., a od 2010 r. jest patronem miasta i gminy Pogorzela.

Figurę św. Michała Archanioła z Gargano powitano na rynku, skąd w procesji została uroczyście wniesiona do świątyni, gdzie koronę na głowę świętego nałożył bp Stanisław Napierała. Patrona witali przedstawiciele dzieci, młodzieży i rodzin.

W swoim słowie proboszcz pogorzelskiej parafii wskazał, że we wrześniu 2013 r. został powołany do istnienia Dziecięcy Zastęp Rycerski, aby pomagał św. Michałowi Archaniołowi w walce ze złem. – Św. Michale prosimy pomóż nam zrzucić pancerz dwulicowości, kłamstw, uzależnień, nałogów i wszelkiego zniewolenia. Potrzebujemy Twojej pomocy oraz doznania uzdrowienia ciała i ducha. Zabierz naszą słabość i niemoc, naucz nas właściwego korzystania z Twojej obecności. Pomóż nam cieszyć się wewnętrzną wolnością i życiem w prawdzie. Naucz nas pięknej czystej miłości, która nie zna gniewu, agresji, złorzeczenia i zazdrości. Twojej opiece powierzam moich parafian, miasto i gminę Pogorzela, wszystkich modlących się w tym kościele, a także samego siebie – mówił ks. kan. Dariusz Bandosz.  

W homilii bp senior wskazywał, że imię Michał ze względu na swoją treść staje się dziś dla ludzi wołaniem, a nawet krzykiem, że jest Bóg. - Szatan na różne sposoby próbuje wmówić, że Boga nie ma. Przybycie figury św. Michała Archanioła wzywa, by przypomnieć sobie także istnienie szatana, który ciągle działa – powiedział pierwszy biskup kaliski.

Stwierdził, że szatan dręczy nie tylko zwykłych ludzi, ale prawdziwa arystokracja szatańska rozpanoszyła się dziś w miejscach kluczowych, czyli tam, gdzie stanowi się prawo, gdzie są wielkie pieniądze, gdzie powstają przekazy medialne codziennie podpowiadające ludziom, jak powinni myśleć, jak się zachowywać, co mówić, aby byli nowocześni i postępowi. - Chociaż nie każde zło trzeba łączyć z pokusą szatana, to z drugiej strony nie sposób wytłumaczyć pewne zjawiska bez ich odniesienia do szatana. Ludzie sami nie mogliby postępować tak niemądrze, wbrew rozumowi, wbrew naturze, przeciw sobie samym. Bez odniesienia do działań szatana trudno zrozumieć wyrachowane wynaturzenia i dewiacje godzące w małżeństwo i rodzinę albo publiczne bluźnierstwa przeciw Bogu, albo pastwienie się nad znakami wiary, zwłaszcza nad krzyżem albo ostatnie usiłowania, by już w dzieciach przedszkolnych rozbudzać zmysłowość – mówił hierarcha.

Nawoływał wiernych, aby nie lękali się i odważnie szli za Chrystusem. - Nie lękajcie się. Zwyciężymy szatana, jeśli tylko będziemy chcieli. Odwagi. W walce ze złem wspomaga nas potężny patron św. Michał Archanioł – zaznaczył bp Napierała.

Dodał, że Bóg zawsze powinien być stawiany na pierwszym miejscu. - Przedzierajmy się do Niego poprzez ciemności współczesnego zamętu. Nie zapominajmy o powołaniu, jakim Bóg nas obdarzył, wszak jesteśmy powołani do życia w niebie. Ono rozpoczyna się na ziemi przez wiarę, ale osiągnie cel po zakończeniu ziemskiego życia, kiedy w miłości i widzeniu zaczniemy uczestniczyć w życiu, którym żyje Bóg. Ku temu życiu prowadzą nas aniołowie, nasi patronowie, ku temu życiu prowadzi nas św. Michał Archanioł i ku temu życiu poprowadzą Was rozpoczynające się w parafii tegoroczne rekolekcje wielkopostne – wskazał celebrans.

W procesji z darami dzieci z Zastępu Rycerskiego św. Michała Archanioła przyniosły miecz i wagę, które są atrybutami świętego. Przekazana została także książka na temat historii kościoła św. Michała Archanioła w Pogorzeli.

Figura św. Michała Archanioła w Pogorzeli będzie przebywać do poniedziałku. Peregrynację zakończy Msza św. z modlitwa o uratowanie rodzin przeżywających kryzysy i zagrożonych rozpadem. Stamtąd figura uda się do Jarocina, a następnie Ostrzeszowa.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła