Eucharystia z okazji jubileuszu 60-lecia Szkoły Podstawowej nr 9 im. św. JP II w Ostrowie Wlkp.
Chciałbym razem z wami dzisiaj modlić się, byśmy umieli młodym towarzyszyć w rozwoju ich talentów, a przede wszystkim człowieczeństwa – mówił bp Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Pawła Apostoła z okazji obchodów 60-lecia Szkoły Podstawowej nr 9 im. św. Jana Pawła II w Ostrowie Wielkopolskim.
Księdza biskupa, pedagogów, uczniów i rodziców Szkoły Podstawowej nr 9 przywitał proboszcz parafii ks. kan. Jacek Kita:
Biskupa Damiana Bryla witała również w imieniu społeczności szkoły dyrektorka Justyna Uciechowska:
Podkreślając świąteczny charakter dzisiejszej uroczystości biskup nawiązywał do sześćdziesięcioletniej historii szkoły:
W homilii bp Damian zachęcał uczniów i nauczycieli, aby kierowali się nauczaniem św. Jana Pawła II, który jest patronem szkoły. – Wspominając Jana Pawła II chcemy przypominać sobie to, czego nauczał i dzięki jego nauczaniu mądrzej i lepiej podejmować to, co do nas należy. Cytując papieża, biskup przytoczył jego słowa wypowiedziane w UNESCO w 1980 roku:
Wskazania te biskup odniósł także do wychowania i szkoły:
Biskup akcentował, że szkoła powinna wspierać wszechstronny, wielowymiarowy rozwój człowieka. – Ten rozwój intelektualny, który kojarzy nam się ze szkołą jest bardzo ważny, i dziękuję, że o niego dbacie, ale dbajmy także o rozwój społeczny, o rozwój ducha, o rozwój psychiczny, o rozwój fizyczny – zaznaczył kaznodzieja.
Podkreślał, że Jan Paweł II zachęcał, aby środowiska wychowawcze współpracowały ze sobą:
Wskazał, że szkoła jest ważnym środowiskiem, w którym pomaga się młodym odkrywać siebie, odkrywać talenty, uzdolnienia. – Drodzy rodzice, nauczyciele, pracownicy szkoły wspierajmy uczniów w ich rozwoju. Pomóżmy im poznawać ich talenty i zdolności, ale także uczmy ich służyć. Uczmy ich nie koncentrować się na sobie. Uczmy ich mądrze troszczyć się o siebie miłością, która także potrafi zauważyć drugiego człowieka, która potrafi wyjść ku drugiemu, która potrafi drugiemu służyć – mówił bp Bryl.
Druga część uroczystości odbyła się w szkole, gdzie uczniowie przygotowali program artystyczny. Zagrała także orkiestra z Krotoszyna.
6 września 1963 r. młodzież rozpoczęła naukę w nowym budynku szkoły, a oficjalne i uroczyste otwarcie szkoły z udziałem władz oświatowych i miejskich odbyło się 28 października 1963 r.
Równocześnie z budową szkoły rozwijało się osiedle. Okazało się, że nowa szkoła jest za mała w stosunku do potrzeb. Należało pomyśleć o jej rozbudowie i zagospodarowaniu terenu wokół budynku szkolnego. 28 października 1968 r. powołano Społeczny Komitet Budowy Stadionu i Ogródków Dydaktycznych (biologicznego, geograficznego i ogródka ruchu drogowego).
Ponieważ liczba uczniów stale wzrastała i brakowało pomieszczeń lekcyjnych, w 1983 r. przystąpiono do rozbudowy szkoły. Na miejscu budynku pawilonowego i obok niego powstał nowy obiekt, przeznaczony dla uczniów klas I-III. Do użytku zastał on uroczyście oddany w dniu 31 maja 1985 r.
W pierwszej wersji w szkole miało zdobywać wiedzę ok. 650 uczniów. W okresie największego wyżu demograficznego do szkoły uczęszczało prawie 2000 dzieci, co stawiało ją w czołówce szkół w województwie, pod względem zagęszczenia.
Pierwszym dyrektorem szkoły był Władysław Jagaciak. Następnie placówką kierowali: Bronisław Walczak, Tadeusz Frąszczak, Stefan Glinkowski, Łukasz Mikołajczyk. Obecnie dyrektorem szkoły jest Justyna Uciechowska, a zastępcami: Maria Gryczka i Iwona Wojciechowska.
Od 15 października 2001 r. patronem szkoły jest św. Jan Paweł II.
Obecnie w szkole uczy się 646 uczniów w 28 oddziałach.
Tekst za: KAI
Audio i zdjęcia: Adam Szymański/Radio Rodzina Kalisz