TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Leona, Leonarda, Lesławy 26 Listopada 2024, 19:31
Dziś 4°C
Jutro 8°C
Szukaj w serwisie

Ekstremalna Droga Krzyżowa na Gibraltarze

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 27.03.2018

W piątek 23 marca, w wielu miejscach Polski, a także poza jej granicami, wyruszyła Ekstremalna Droga Krzyżowa, wprowadzająca nas w celebrację Najważniejszego Tygodnia: Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Wśród wielu tras, liczących różne dystanse, pojawił się także 10 kilometrowy odcinek Drogi Krzyżowej na Gibraltarze.

Inicjatywę tego wydarzenia podjęli głównie ludzie świeccy, a głównym organizatorem była instytucja katolicka, zajmująca się katechizacją dorosłych i młodzieży, "Saxum Institute".

Organizacja i "obraz" tej akcji był odmienny od tej w Polsce i w innych miejscach, ponieważ musieliśmy wiele rzeczy dostosować do miejscowych warunków. Przede wszystkim trasa liczyła tylko 10 km, ze względu na wielkość Gibraltaru (6 km2., okrążając Skałę Gibraltarską, zyskujemy także 10 km).

Nabożeństwo rozpoczęło się w sobotę 24 marca, Mszą Świętą o godzinie 13.00, w Kaplicy Matki Królowej Europy (Europa Point), w najbardziej wysuniętym miejscu miasta na południe, gdzie przy słonecznej pogodzie widać Afrykę. Podczas Eucharystii modliliśmy się o dobre przeżycie Wielkiego Tygodnia oraz za osoby, które szczególnie potrzebują modlitewnego wsparcia. Przed błogosławieństwem kończącym Mszę Świętą, zostały poświęcone krzyże wykonane z liści drzewa palmowego. Medytacje zostały w taki sposób skonstruowane, aby uzmysłowić znaczenie codziennego życia, obowiązków, miejsc i instytucji w których przebywam, lub obok których przechodzimy, wpływających na naszą wiarę i życie.

 Pierwszą stacją naszej modlitwy i rozważania, stała się Kaplica Matki Bożej, gdzie uświadomiliśmy sobie, że Maryja kroczy z nami, tak jak to uczyniła 2000 lat temu.

Trasa Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, jak już nadmieniłem, przebiegała zachodnią częścią Gibraltaru, przez punkty miasta, które odgrywając znaczącą rolę w naszym życiu (Komisariat Policji, Ogród Botaniczny, Park Miejski, budynek Straży Pożarnej, Kościół Katedralny, kościół p.w. św. Józefa, główna ulica miasta (Main Street), Rynek Główny, Krzyż- Ofiar II Wojny Światowej, Kościół św. Teresy). Nabożeństwo zakończyło się na Cmentarzu Miejskim, który jest znakiem oczekiwania na Zmartwychwstanie i powtórne przyjście Chrystusa.

Całe nabożeństwo trwało około 4 godzin, wzięło w nim 7 osób o różnej narodowości (w tym 2 letnie dziecko). Głównym trzonem tej grupy to oczywiście Gibraltarczycy, jedna osoba pochodząca ze Stanów Ameryki Północnej i dwóch Polaków.

Jestem przekonany, że ten czas był owocny dla nas, uczestniczących w Drodze Krzyżowej, umacniając naszą i innych wiarę.

Pragnę podziękować wszystkim tym, którzy nie szczędzili swojego czasu i wysiłku, aby to wydarzenie zrealizowało się na Gibraltarze, na końcu Europy.

Życzę wszystkim Błogosławionego Wielkiego Tygodnia.

Tekst: Ks. Piotr Gąsiorek; Gibraltar A.D. 2018

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła