Dziś początek nowenny w intencji Polski, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego
O tym, że Ojczyzna jest darem, zadaniem i odpowiedzialnością - przypominają jasnogórscy paulini. Dziś na Jasnej Górze i w całej Polsce rozpocznie się nowenna w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego. Została ona nazwana „Akcja 21.20”, bo to właśnie w łączności z Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze zanoszona będzie modlitwa Apelu Jasnogórskiego, a po nim, o godz. 21.20 modlitwy nowennowe.
Dziś będzie zanoszone szczególne błaganie o odnowienie wiary każdego z nas, aby prowadziła ona do umocnienia ducha Polaków. Modlitwę nowennową poprowadzi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. – Odkryjmy na nowo moc modlitwy, dlatego że jest to z pomocą Ducha Świętego wypowiadane słowo. A jeśli uwierzymy, to wtedy również przy pomocy naszych świętych patronów, a przyzywamy św. Andrzeja Bobolę i bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, uzgodnimy nasze pragnienia, naszych ludzkich serc, Kościoła, narodu, z pragnieniem samego Serca Bożego. Dlatego bardzo serdecznie zapraszam wszystkich, którzy będą mogli połączyć się w tej modlitwie – zachęca abp Depo
W następnych dniach modlitwie będą towarzyszyć kolejno intencje: „O pojednanie narodowe, mądrość dla rządzących i solidarność społeczną” (17 marca); „O zachowanie pokoju i bezpieczną przyszłość dla Polski” (18 marca); „O odczytanie prawdziwej roli mężczyzny i kobiety w małżeństwie oraz o trwałość rodzin” (19 marca), „O siłę i odwagę dla młodych w odkrywaniu wiary i życiowego powołania” (20 marca); „O światło Ducha Świętego dla Polaków, byśmy kierowali się zawsze dobrem Ojczyzny” (21 marca); „O prawdę i odpowiedzialność za słowo w przestrzeni medialnej, także w mediach społecznościowych” (22 marca); „O szacunek i język dialogu w przestrzeni publicznej” (23 marca). W ostatnim dniu nowenny, 24 marca, przypadającym w Narodowy Dzień Życia, intencją będzie pełna ochrona prawna życia dzieci nienarodzonych. Internetowe transmisje Nowenny o 21:20 prowadzone będą przez biskupów z różnych miejsc w Polsce
Jeśli nie będzie to możliwe, nowennę można odmówić indywidualnie w dowolnym momencie dnia. Wystarczy odczytać intencję na dany dzień i odmówić „Ojcze nasz”, „Zdrowaś Maryjo” oraz modlitwę w intencji Ojczyzny, np. autorstwa ks. Piotra Skargi.
Od 71 lat godzina Apelu Jasnogórskiego stała się czasem, kiedy paulini, polscy biskupi, duchowni i zgromadzeni częstochowianie oraz pielgrzymi modlą się za Kościół, za Ojczyznę, o jedność. Jako odrębne nabożeństwo maryjne po raz pierwszy odprawiono Apel Jasnogórski o godzinie 21.00 8 grudnia 1953 r. z prośbą o uwolnienie więzionego wówczas kard. Stefana Wyszyńskiego i za zmagającą się z komunizmem Polskę. Dzięki św. Janowi Pawłowi II Apel Jasnogórski stał się dziedzictwem całego Kościoła.
Od 14 grudnia 1981 r. codziennie odprawiana jest na Jasnej Górze Msza św. za Ojczyznę, a przybywający tu pielgrzymi troskę o „dom ojczysty” wymieniają wśród pierwszych swoich intencji.
- Warto trudzić się dla naszej małej ojczyzny i dla Polski. Potrzeba modlitwy, siły, jednoczenia się wokół dobra dla naszych lokalnych wspólnot i dla Polski naszego narodu - mówili np. samorządowcy powiatu bielskiego, którzy od lat w marcu pielgrzymują na Jasną Górę. Teresa z Częstochowy podkreśla, że dobrze jest mieć świadomość, że modlitwa ma wpływ na nasze życie i poprzez nią możemy coś zmienić.
- Zawsze, kiedy Ojczyzna jest w potrzebie nie można jej zostawić, bo wrogowie tylko czekają, żeby osłabić naród, jego czujność, a wtedy działają na niekorzyść. Dlatego gdy widzimy pewne zagrożenia, powinniśmy tym bardziej wzmocnić uwagę i siły duchowe, żeby się przeciwstawiać złu, bo zło można przezwyciężyć tylko dobrem. Ale jeżeli dobro śpi, to zło szaleje – mówił ks. Bronisław Micek z Warszawy.
O Ojczyźnie pamiętają w modlitwie też licznie nawiedzający teraz Jasną Górę maturzyści. - Jest w nas wielka nadzieja na budowanie dobrej przyszłości naszej Ojczyzny, naszej wspólnej przestrzeni - mówił Mikołaj Chorążak z I LO w Lesznie. Maturzysta przytoczył bliskie jego sercu słowa żołnierza Armii Krajowej, legendarnego "kuriera z Warszawy", Jana Nowaka -Jeziorańskiego, że „nieważne czy mi się Ojczyzna podoba, z serca Jej sobie nie wyrwę”. - Te słowa są mi bliskie. To nie jest tak, że Polska mi się podoba w całej swojej okazałości, jest wiele rzeczy do zmian i poprawy, wiele rzeczy, które powinniśmy gruntownie przebudować. Myślę, że jest to dla nas zadanie, dla młodego pokolenia, maturzystów, którzy w tym roku zdają egzamin dojrzałości, żebyśmy my spróbowali podjąć pracę w kontekście uzdrowienia, naprawienia, odbudowania, może takiego zrewitalizowania Polski - podkreślał maturzysta.
- Dziś, kiedy naród potrzebuje jedności i oparcia na Bogu zachęcamy każdego dnia do modlitwy Apelu Jasnogórskiego i nowenny, która będzie zaraz po nim, aby wszystkie serca Polaków zwróciły się ku Matce Bożej. Zechciejmy gorliwie stanąć do tej modlitwy, aby nie zabrakło nas w tak ważnym dla narodu czasie – zachęca rzecznik Jasnej Góry o. Michał Bortnik.
Więcej informacji na: nowenna2120.pl