Dzień Życia Konsekrowanego w Diecezji Kaliskiej
W święto Ofiarowania Pańskiego w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu zgromadzili się przedstawiciele żeńskich oraz męskich zakonów i zgromadzeń na wspólnej modlitwie. Mszę św. w intencji osób konsekrowanych odprawił bp Edward Janiak.
Spotkanie osób konsekrowanych rozpoczęła konferencja nt. życia kontemplacyjnego i nowej ewangelizacji, którą wygłosiła s. Weronika Sowulewska, przeorysza Klasztoru Mniszek Kamedułek w Złoczewie.
Na początku Mszy św. bp Edward Janiak poświęcił zapalone świece, z którymi siostry i kapłani procesyjnie przeszli do nawy głównej kaliskiej katedry.
W homilii biskup kaliski odwołując się do dzisiejszej Ewangelii wskazał, że każdy chrześcijanin powinien wypełniać wszystko tak jak Maryja i Józef zgodnie z prawem Pańskim.
Celebrans podkreślał, że Kościół zawsze postrzegał śluby czystości, ubóstwa, posłuszeństwa jako przywilej i specjalną drogę do świętości. - Życie konsekrowane nieustannie przypomina ludowi bożemu o potrzebie odpowiadania świętością życia na miłość Bożą – mówił bp Janiak.
Biskup stwierdził, że w życiu konsekrowanym ogromną rolę spełniają przełożeni. Przypomniał, że władza w znaczeniu ewangelicznym jest zawsze służbą. Zauważył też, że sprawowanie tej służby staje się coraz trudniejsze, także w strukturach życia konsekrowanego. – Zadanie bycia przełożonym wymaga ustawicznej obecności, zdolności do animowania, proponowania, przypominania sensu życia konsekrowanego – powiedział hierarcha.
Zaznaczył, że żadna przełożona czy przełożony nie może rezygnować ze swojej misji animowania wspólnoty, siostrzanej czy bratniej pomocy, doradzania, słuchania, dialogu. - Umiejętność rządzenia jest sztuką bardzo trudną. Pierwszą sprawą dla każdego człowieka, który ma powierzoną taką służbę jest znajomość własnej konstytucji. Zawsze wypada kierować się Duchem, a ustawy i postanowienia trzeba roztropnie dostosowywać do warunków. To nie jest tak, że prawo ponad człowieka, ale miłość ponad wszystko – stwierdził bp Janiak.
Po Komunii św. siostry, ojcowie i bracia odnowili śluby zakonne.
Przed zakończeniem Eucharystii biskup kaliski podziękował osobom konsekrowanym za posługę w Kościele kaliskim. – Jako biskup tego miejsca dziękuję bardzo za Waszą pracę, zwłaszcza za ten trud, który jest niewidoczny. Dziękuję za to wszystko, co robicie dla człowieka z miłości do Pana Boga zgodnie z waszym charyzmatem, ale też otrzymanymi talentami od Pana Boga – mówił bp Janiak.
W diecezji kaliskiej istnieje 20 placówek zakonnych obsługiwanych przez 80 kapłanów zakonnych i 7 braci z 10 zgromadzeń. Na terenie diecezji działa 27 zgromadzeń żeńskich, w których przebywają 452 siostry. Wśród tych zgromadzeń są 4 klasztory kontemplacyjne: Klasztor Mniszek Kamedułek w Złoczewie, Zakon Mniszek Klarysek Kapucynek w Ostrowie Wielkopolskim, Zakon Sióstr NMP z Góry Karmel i Zakon Ubogich Sióstr św. Klary w Kaliszu. Zakony zajmują się głównie pracą duszpasterską. Niektóre zgromadzenia prowadzą szkoły, przedszkola, zakłady opiekuńczo-wychowawcze lub domy rekolekcyjne.
Tekst za: KAI / ek/Kalisz