Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich w diecezji kaliskiej
Nabożeństwo, którego dzisiaj jesteśmy uczestnikami, a które wynika z duszpasterskiej inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski ustanowionej w odpowiedzi na apel papieża Franciszka, ma służyć kształtowaniu naszych sumień i wrażliwości, ale też ma być wyrazem naszej bliskości, solidarności, współczucia wobec tych wszystkich osób, które zostały zranione i zmagają się z bolesnymi konsekwencjami wyrządzonej im krzywdy - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas Dnia Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich.
Tegoroczne obchody odbyły się w katedrze kaliskiej pw. św. Mikołaja 4 marca, czyli, tak jak w ubiegłych latach, w pierwszy piątek Wielkiego Postu. Biskup Damian Bryl rozpoczął nabożeństwo słowami modlitwy:
„Stajemy duchowo przy Chrystusowym Krzyżu, aby zrozumieć jak potężne jest cierpienie osoby wykorzystanej i niejednokrotnie porzuconej” - mówił ks. kan. Bogumił Kempa, delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży diecezji kaliskiej, który po liturgii słowa wygłosił rozważanie:
Jedynie zbliżenie się do Chrystusa i Jego Krzyża może przynieść wzajemne zrozumienie i pojednanie:
Nabożeństwo drogi krzyżowej poprowadził następnie ks. Łukasz Skoracki, jeden z duszpasterzy ofiar wykorzystania seksualnego i ich rodzin w diecezji kaliskiej:
Wraz z ks. Łukaszem nabożeństwo prowadzili także małżonkowie ze wspólnoty Misja Rodzina z Ostrowa Wlkp.
Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich obchodzony był w Kościele w Polsce po raz szósty. Kaliskim obchodom towarzyszyło hasło "Wspólnota ze zranionymi".
Tekst i audio: Maria Cieślak/Radio Rodzina Kalisz
Zdjęcia: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz