Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w Narodowym Sanktuarium św. Józefa
Postawa duchowieństwa polskiego w czasach II Wojny Światowej, wierność i niezłomność w czasach prześladowań, aż po dosłowną męczeńską ofiarę z ich kapłańskiego życia, wyrastały niewątpliwie z ducha odważnej i ofiarnej służby Bogu i ludziom. One nie przyszły znikąd, one były konsekwencją miłości do Boga i do człowieka - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu w ramach obchodów Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.
29 kwietnia br. o godzinie 11:00 rozpoczęły się obchody 78. rocznicy cudownego wyzwolenia obozu w Dachau. Przed Mszą św. o godz. 12:00 miało miejsce otwarcie wystawy o księżach męczennikach II Wojny Światowej, prezentacja o męczeństwie duchowieństwa polskiego z okresu II wojny światowej wygłoszona przez ks. dr Sławomira Kęszke oraz poświęcenie tablicy księży-kapelanów zamordowanych w Katyniu przez sowietów.
Przed rozpoczęciem Mszy św. do zgromadzonych zwrócił się kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa, ks. prał. dr Jacek Plota:
Na wstępie Eucharystii abp Wojciech Polak przedstawił intencje modlitwy:
Na początku homilii Prymas Polski przybliżył historię ustanowienia Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego:
Dalej, przypomniał słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane przed beatyfikacją 108. męczenników z czasu II Wojny Światowej:
Abp Wojciech Polak zauważył również trudność w przyjmowaniu cierpienia:
Kończąc homilię zaprosił wiernych do modlitwy:
Po komunii świętej Prymas Polski udał się wraz z księżmi biskupami do Kaplicy Cudownego Obrazu, aby dokonać aktu oddania św. Józefowi, tego samego, który ułożyli księża dachauowczycy i który po raz pierwszy był odmówiony 22 kwietnia 1945 r. i co roku był ponawiany w pielgrzymkach wdzięczności:
Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego poprzedził dwudniowy Kongres 108. Błogosławionych Męczenników II Wojny Światowej zorganizowany w Krotoszynie i Kaliszu.
Tekst, audio i zdjęcia: Wiktoria Zielińska/Radio Rodzina Kalisz