Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego - 79. Rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Dachau
,,Święty Józefie wybrany przez Boga na opiekuna Pana naszego Jezusa Chrystusa, Na oblubieńca przeczystej Bogurodzicy. Racz przyjąć ofiary serc naszych i wysłuchaj prośby, które Tobie w pokorze niesiemy” – Takimi słowami rozpoczyna się akt zawierzenia ułożony przez księży, więźniów obozu koncentracyjnego Dachau, w tym roku został odczytany po zakończonej Mszy św. w kaplicy św. Józefa przez bp. Wiesława Śmigla.
Po raz 79. w Narodowym Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu świętowano wyzwolenie obozu koncentracyjnego w Dachau, za cudowną przyczyną św. Józefa. Uroczystością przewodniczył i homilię wygłosił Biskup Toruński Wiesław Śmigiel obecny był także Biskup Kaliski Damian Bryl oraz Biskup Pomocniczy Senior Archidiecezji Poznańskiej Zdzisław Fortuniak. Na uroczystość przybyło także wielu księży z całej polski oraz liczne delegacje i rodziny byłych więźniów obozu.
Eucharystia została poprzedzona prelekcją na temat losów więźniów i sposobów kultywowania pamięci o nich, którą wygłosił ks. kan. Sławomir Kęszka. Kustosz Sanktuarium ks. prał. Jacek Plota powitał przybyłych gości i delegacje oraz zapowiedział intencję:
Biskup Wiesław Śmigiel wprowadził wszystkich w charakter uroczystości i przypomniał o konieczności realizacji duchowego testamentu pozostawionego nam przez byłych więźniów:
Podczas homilii Biskup Toruński odnosząc się do słów św. Jana Pawła II przypomniał o podstawowych prawach każdego człowieka:
Kaznodzieja przedstawił trudny los księży, zakonników i sióstr zakonnych w okupowanej Polsce i ukazał owoce wynikające z tego trudnego czasu:
Bp. Wiesław ukazał nam brzemię Chrystusa jako to, które jest lekkie i może zwrócić wolność w każdych warunkach:
Przed błogosławieństwem księża biskupi przeszli przed cudowny obraz św. Józefa by odczytać akt zawierzenia napisany przez księży dachałowczyków:
Biskup Damian podziękował przewodniczącemu liturgii oraz wszystkim zgromadzonym za wspólną modlitwę:
Od wyzwolenia obozu koncentracyjnego Dachau minęło 79 lat, a Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu jest nadal odwiedzane przez tych, którzy chcą kultywować pamięć o zmarłych i pomordowanych w obozach koncentracyjnych oraz podczas II Wojny Światowej, nie zapominając o pomocy wielkiego Patrona z Kalisza.
Audio, zdjęcia i tekst: ks. Artur Filipiak/Radio Rodzina Kalisz