20 lat opieki św. Wojciecha w Parafii cieszęcińskiej
W roku 2015 przypadło 20 lat od uroczystego sprowadzenia relikwii św. Wojciecha z Katedry Gnieźnieńskiej. Aby uczcić tę rocznicę zorganizowaliśmy pielgrzymkę do Gniezna. 22 sierpnia wyruszyliśmy po Mszy św. o 6.30 grupą rowerową liczącą 15 osób.
Przejazd pierwszego dnia liczył 120 km i kończył się w Żerkowie położonym w pięknym regionie zwanym Szwajcarią Żerkowską. Drugiego dnia było do przejechania około 70 km.
Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego ZIEMIA WIERUSZOWSKA pod przewodnictwem Pana Rafała Dąbika, jako współorganizator wyjazdu, zadbał o wytyczenie tras przejazdu, atrakcje krajoznawcze na trasie oraz o materiały multimedialne o zwiedzanych miejscach.
Uczestnicy grupy rowerowej na trasie przejazdu Cieszęcin – Kalisz – Gniezno zwiedzili następujące obiekty:
– rzeźby Pawła Brylińskiego w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grabowie nad Prosną,
– kościółek św. Wojciecha na Zawodziu w Kaliszu,
– park zamkowy w Gołuchowie,
– gospodarstwo agroturystyczne „Wójtostwo” w Pyzdrach,
– Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni,
– Katedrę Gnieźnieńską i Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.
Druga grupa autokarowa licząca 38 osób wyruszyła 23 sierpnia o godz. 7.00 po drodze zatrzymując się na kilka godzin w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu, gdzie została odprawiona Droga Krzyżowa na Golgocie oraz nawiedzony Kościół św. Doroty i Bazylika Główna. W Gnieźnie grupa autokarowa połączyła się z grupą rowerową aby zwiedzić z przewodnikiem Katedrę Gnieźnieńską i Muzeum Początków Państwa Polskiego. O godz. 18.00 rozpoczęła się w Katerze Msza św. Dziękczynna za 20-lecie obecności relikwii św. Wojciecha w Diecezjalnym Sanktuarium w Cieszęcinie z prośbą o Boże Błogosławieństwo dla całej wspólnoty parafialnej i wszystkich pielgrzymów. Na początku Mszy św. przedstawiciele Rady Parafialnej złożyli przy relikwiarzu św. Wojciecha dziękczynny bukiet kwiatów. Jako Proboszcz zostałem poproszony o wygłoszenia homilii, gdzie starałem się podkreślić znaczenie postaci św. Wojciecha dla rozwoju chrześcijaństwa w Polsce oraz fakt, że jego heroiczna postawa wiary pozostaje pięknym przykładem do naśladowania po dzień dzisiejszy.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy wytrwałości i zdyscyplinowania w czasie trwania pielgrzymki zaś słowa Ks. Prałata Katedry Gnieźnieńskiej: „ … przybądźcie po raz kolejny do Gniezna nie później niż za 5 lat …” niech się spełnią w jeszcze większym wymiarze duchowym i ludzkim.
o. Krzysztof Wasiuk