Dwudziesta piąta Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości polskich rodzin
Grębanińskie Sanktuarium Matki Bożej Patronki Naszej Codzienności już po raz dwudziesty piąty przyjęło uczestników pokutnej procesji Diecezjalnej Drogi Krzyżowej w intencji trzeźwości polskich rodzin z Kępna do Grębanina, w której uczestniczyli przedstawiciele środowisk trzeźwościowych i ich sympatycy.
Pątnicy, tradycyjnie już, spotykali się przy krzyżu na kępińskim cmentarzu, by po zakończeniu Drogi Krzyżowej wziąć udział w Eucharystii, której przewodniczył ks. bp Tadeusz Bronakowski przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych w strukturach Konferencji Episkopatu Polski.
Ostatnia, XIV stacja była zlokalizowana przy kapliczce, nieopodal grębanińskiego sanktuarium, a rozważanie przy niej czytał ks. Andrzej Bystrowski pracujący w Kowalewie wraz z ks. prał. Wiesławem Kondratowiczem:
Uczestników Drogi Krzyżowej, przed Mszą świętą sprawowaną w tymczasowej kaplicy, w której znajduje się figura królującej w Grębaninie od sześciu wieków Matki Bożej Patronki Naszej Codzienności, przywitał nowy proboszcz parafii w Grębaninie ks. Paweł Frąckowiak:
Homilię podczas Eucharystii wygłosił bp Tadeusz Bronakowski:
Biskup Tadeusz obrazowo przedstawiał jak wielka jest skala zagrożenia alkoholowego w naszym kraju:
Ksiądz biskup serdecznie dziękował wszystkim, którzy pomagają w apostolacie trzeźwości:
Gdy w ubiegłym roku żegnaliśmy się z Grębaninem, usłyszeliśmy niepokojącą informację o zakończeniu działalności Katolickiego Stowarzyszenie Trzeźwości „Dom” w Kępnie, które było głównym organizatorem Drogi Krzyżowej. Decyzja ta stawiała nieco pod znakiem zapytania dalsze losy dwudziestoczteroletniej tradycji. O aktualnej sytuacji mówił dyrektor Diecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Trzeźwości w Kowalewie ks. prał. Wiesław Kondratowicz:
Po Eucharystii, gospodarz miejsca ks. Paweł Frąckowiak, który w sierpniu objął parafię w Grębaninie, a wcześniej, będąc proboszczem w Kucharach remontował tamtejszy kościół, zaprosił zgromadzonych do remontowanego Sanktuarium Matki Bożej Patronki Naszej Codzienności, by zaprezentować postęp w realizacji tej inwestycji, podkreślając, że wszelkie starania są w tej chwili skierowane na to, by chociaż częściowo udostępnić kościół dla sprawowania liturgii. Remont wciąż jeszcze trwa, jednak grębanińska świątynia już robi wielkie wrażenie.
Następnie uczestnicy Drogi Krzyżowej zostali zaproszeni do miejscowej remizy na gorący posiłek.
Tekst, audio i zdjęcia: Adam Szymański/Radio Rodzina Kalisz