TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Elżbiety, Katarzyny, Klemensa 25 Listopada 2024, 21:33
Dziś 6°C
Jutro 6°C
Szukaj w serwisie

Diecezjalne Uroczystości Podwyższenia Krzyża Świętego na Górze Krzyża Jubileuszowego pod Ostrzeszowem

ks. Szymon Rybak ks. Szymon Rybak 22:21 15.09.2019

Wciąż trzeba bronić krzyża. Reagujemy w sposób właściwy, gdy Bóg jest obrażany, gdy Kościół jest szkalowany, kiedy wyszydzane są przykazania Boże czy zasady etyki katolickiej - mówił bp Łukasz Buzun, który przewodniczył diecezjalnym uroczystościom Podwyższenia Krzyża Świętego na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski na Kobylej Górze, zwanej Górą Krzyża. Wierni licznie zgromadzili się wokół 20-metrowego Krzyża Jubileuszowego.

W homilii biskup pomocniczy diecezji kaliskiej wskazywał, że krzyż jest związany z trudną prawdą o życiu człowieka. - Pożądliwość drzemie w każdym człowieku i trzeba czujności, stawiania granic, trzeba modlitwy, pokuty, nawrócenia i przylgnięcia do Bożego miłosierdzia. Najgorszym nałogiem jest uzależnienie od ateizmu. Krzyż to miejsce, gdzie człowiek musi stanąć w prawdzie. Nie możemy dać wmówić sobie, że nowoczesność zwalnia nas od odpowiedzialności za dojrzałość, że nowoczesność może być sztuką szukania sposobu ucieczki od krzyża, bo jest to zawsze ucieczka w stronę grzechu – powiedział kaznodzieja.

Akcentował, że Kościół katolicki jest wielkim dobrem, jest nośnikiem wartości religijnych i moralnych, jest nośnikiem wartości społecznych i narodowych. – Nie można sobie pozwolić, żeby krzyż był usuwany z budynków publicznych, żebyśmy dawali zarazić się taką alergią na wszystko, co jest związane z wiarą – zaznaczył hierarcha.

Przekonywał, że krzyża trzeba wciąż bronić. - Reagujemy w sposób właściwy, gdy Bóg jest obrażany, gdy Kościół jest szkalowany, kiedy wyszydzane są przykazania Boże czy zasady etyki katolickiej. Dobrze jest, gdy w człowieku budzi się zdrowa reakcja pełna odwagi opowiedzenia się po stronie Chrystusa – mówił bp Buzun.

Po Mszy św. biskup poświęcił Pomnik Dziecka Utraconego. – Na co dzień spotykam wiele rodzin, które zmagają się z doświadczeniem straty swoich dzieci. Potrzebne jest takie miejsce, przy którym można stanąć. Ten pomnik ma na swoim szczycie anioła, który jest znakiem tego, że Bóg jest z nami w trudnych sytuacjach, że przychodzi z pocieszeniem. Anioł jest też takim świadectwem, że istnieje świat świętych. Te rodziny, które straciły swoje dzieci mają w niebie świętych – tłumaczy ks. dr Marcin Wiśniewski, pomysłodawca postawienia pomnika.

W tym roku uroczystości na Górze Krzyża rozpoczęła modlitwa różańcowa w intencji wierności ojczyźnie i chrześcijańskim korzeniom oraz adoracja relikwii Krzyża Świętego. O godz. 15.00 wierni odmówili koronkę do Miłosierdzia Bożego, a następnie uczestniczyli we Mszy św.

20 lat temu na Kobylej Górze, najwyższym wzniesieniu Wielkopolski, dzięki ofiarności wielu ludzi ustawiono Krzyż Jubileuszowy, który 16 kwietnia 2000 r. poświęcił pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała.

Gdy papież odchodził do Domu Ojca, na wzgórzu pod Krzyżem Jubileuszowym spontanicznie gromadziły się tłumy wiernych i wtedy zrodziła się idea odlania dzwonu Jana Pawła II, który odtąd każdego dnia bije o godz. 15.00 w Godzinie Miłosierdzia, a w soboty odzywa się o 21.37 przypominając godzinę śmierci Jana Pawła II.

W 2014 r. na prośbę opiekuna „Samotni” ks. Marcina Wiśniewskiego kard. Stanisław Dziwisz przekazał relikwie św. Jana Pawła II, by jeszcze bardziej podkreślić związek Papieża Polaka z tym miejscem.

W 2015 r. poświęcony został Dom Rekolekcyjny, w którym stworzono Okno Papieskie. – Papież Jan Paweł II chciałby mieć tutaj swoje okno, aby błogosławić, tym wszystkim, którzy będą przybywać na rekolekcje, będą przejeżdżać i tym, którzy na co dzień tutaj żyją i pracują – mówi ks. dr Marcin Wiśniewski, opiekun Diecezjalnego Ośrodka Duchowości „Samotnia”.

Od niedawna w krzyżu w kaplicy Domu Rekolekcyjnego im. św. Jana Pawła II znajdują się relikwie Krzyża Świętego.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: ks. Szymon Rybak/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła