Diecezjalna Pielgrzymka na Górę Krzyża Jubileuszowego
Jeśli doświadczamy krzyża w zjednoczeniu z Chrystusem będzie to dla nas czas owocny i trud błogosławiony - mówił bp Łukasz Buzun, który przewodniczył diecezjalnym uroczystościom Podwyższenia Krzyża Świętego na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski.
Wierni zgromadzili się wokół 20-metrowego Krzyża Jubileuszowego na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski na Kobylej Górze, zwanej Górą Krzyża. Modlitwę połączono z dziękczynieniem za 381. Pieszą Pielgrzymkę Kaliską i 27. Diecezji Kaliskiej na Jasną Górę.
W homilii kaliski biskup pomocniczy wskazywał, że przy krzyżu należy zadać sobie pytanie „kim jest dla mnie Jezus Chrystus”? - Jesteśmy wezwani do tego, aby rozwijać w sobie skarb wiary i żeby coraz bardziej oraz pełniej przeżywać obecność Chrystusa w swoim życiu. Zadajmy sobie pytanie: kim jest Chrystus w moim życiu? Chrystus jest naszym przyjacielem, chce abyśmy przeżyli mądrze życie i nie stracili tego, co w tym życiu istotne, czyli zasługi na życie wieczne – powiedział kaznodzieja.
Zachęcał wiernych, aby każdego dnia zbliżali się do osoby Jezusa Chrystusa poprzez pogłębianie swojej wiary. - Krzyż nas integruje i scala, chociaż nieraz trudno jest nam go przyjąć. Potrzebujemy obecności Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. On chce nas prowadzić po krętych drogach naszego życia do tego, abyśmy byli ludźmi, którzy żyją wolnością i miłością w perspektywie zmartwychwstania. Jeśli doświadczamy krzyża w zjednoczeniu z Chrystusem to będzie to dla nas czas owocny i trud błogosławiony – przekonywał bp Buzun.
W tym roku uroczystości rozpoczęło czuwanie modlitewne z adoracją przy relikwiach Krzyża Świętego. O godz. 15.00 wierni odmówili koronkę do Miłosierdzia Bożego, a następnie uczestniczyli we Mszy św.
19 lat temu na Kobylej Górze, najwyższym wzniesieniu Wielkopolski, dzięki ofiarności wielu ludzi ustawiono Krzyż Jubileuszowy. Gdy krzyż był budowany delegacja osób związanych z tym dziełem udała się do papieża Jana Pawła II po błogosławieństwo. W Ośrodku „Samotnia” znajduje się dokument potwierdzający ten fakt z własnoręcznym podpisem Jana Pawła II, który miał się zwrócić do przybyłej delegacji: „Pracujcie dalej”.
Gdy papież odchodził do Domu Ojca, na wzgórzu pod Krzyżem Jubileuszowym spontanicznie gromadziły się tłumy wiernych i wtedy zrodziła się idea odlania dzwonu Jana Pawła II, który odtąd każdego dnia bije o godz. 15.00 w Godzinie Miłosierdzia, a w soboty odzywa się o 21.37 przypominając godzinę śmierci Jana Pawła II.
W 2014 r. na prośbę opiekuna „Samotni” ks. Marcina Wiśniewskiego kard. Stanisław Dziwisz przekazał relikwie św. Jana Pawła II, by jeszcze bardziej podkreślić związek Papieża Polaka z tym miejscem.
W 2015 r. poświęcony został Dom Rekolekcyjny, w którym stworzono Okno Papieskie. – Papież Jan Paweł II chciałby mieć tutaj swoje okno, aby błogosławić, tym wszystkim, którzy będą przybywać na rekolekcje, będą przejeżdżać i tym, którzy na co dzień tutaj żyją i pracują – mówi ks. dr Marcin Wiśniewski, opiekun Diecezjalnego Ośrodka Duchowości „Samotnia”.
Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI