Caritas Diecezji Kaliskiej włącza się w świętowanie "Dnia Dobra"
Najbliższa niedziela 24 kwietnia to Niedziela Miłosierdzia - patronalne święto Caritas w całej Polsce. Będzie w tym roku obchodzona pod hasłem „Dzień dobra”. Organizowane w tym dniu pikniki, warsztaty, pokazy, biegi i koncerty, będą okazją, aby pokazać, jak dużo dobra dzięki wolontariuszom Caritas wydarza się na co dzień. Wojna w Ukrainie nadała przygotowaniom do tego święta nowy kontekst. Przeprowadzone w Dniu Dobra kwesty pomogą m.in. w utrzymaniu placówek dających schronienie uchodźcom.
Pierwotnie planowaliśmy wesprzeć placówki Caritas świadczące pomoc dzieciom i rodzinom, m.in. rodzinne domy dziecka, świetlice środowiskowe, domy samotnej matki, czy centra kryzysowe. Odpowiadając na obecny kryzys humanitarny spowodowany wojną na Ukrainie, poszerzamy tę listę o miejsca, które dały schronienie naszym ukraińskim siostrom i braciom – tłumaczy ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.
Organizatorzy Dnia Dobra dokładają starań, aby zaplanowane na 24 kwietnia wydarzenia były jak najbardziej atrakcyjne. – Podobnie jak wspólnie działamy na co dzień, chcemy też wspólnie celebrować wielkie święto pomagania, jakim będzie Dzień Dobra. Ponad 700 zespołów wolontariuszy z całej Polski zgłosiło się do udziału w tym przedsięwzięciu. Będziemy pokazywać, co robimy, zachęcać do włączania się w nasze akcje, a także cieszyć się tym, że możemy działać razem – opowiada br. Cordian Szwarc OFM, zastępca dyrektora Caritas Polska, odpowiedzialny w organizacji m.in. za rozwój wolontariatu.
– Spotykamy w życiu wiele trudnych sytuacji, chorób, ubóstwa i samotności. W obliczu tych zdarzeń czasem łatwo o zwątpienie. W Caritas niesiemy nadzieję poprzez codzienną, cichą i konkretną pomoc. Każdego dnia wolontariusze i pracownicy Caritas w całej Polsce pochylają się nad najbardziej potrzebującymi. Odkrywamy że dobra jest więcej i to jest ideą naszego Dnia Dobra – dodaje br. Cordian.
Organizatorzy Dnia Dobra mają nadzieję, że ta wspólna inicjatywa Caritas Polska, diecezjalnych Caritas oraz lokalnych środowisk, takich jak Szkolne Koła Caritas i Parafialne Zespoły Caritas, zaprocentuje wzrostem zainteresowania działalnością na rzecz innych – nie tylko na rzecz uchodźców, ale wszystkich osób potrzebujących pomocy.
– Serdecznie zapraszamy do udziału we wszystkich zaplanowanych wydarzeniach. Bądźmy w tym dniu razem, zobaczmy ilu jest ludzi dobrej woli. To na pewno doda nam sił do realizacji codziennej misji Caritas, jaką jest pomaganie – zachęca ks. Marcin Iżycki.
O swoich inicjatywach informuje Caritas Diecezji Kaliskiej:
Centralne obchody "Dnia Dobra" w diecezji kaliskiej będą miały miesjce w hali widowiskowo - sportowej „Arena" w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie w dniach 22-24 kwietnia br. będzie odbywał się tryptyk "Jak wygrać życie".
Szczegółowy plan wydarzenia jest dostępny tutaj.
Ośrodek Caritas Diecezji Kaliskiej w Słupi pod Kępnem w ramach "Dnia Dobra" zaprasza na dzień otwartych drzwi Caritas. Więcej o samym wydarzeniu mówi Karolina Całkowska - Krawczyk, kierownik Warsztatów Terpaii Zajęciowej w Słupi pod Kępnem:
W parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Ostrzeszowie zostanie przeprowadzona zbiórka do puszek na rzecz Domu dla matek z dziecmi w Dobieszczyźnie, dodatkowo w tym dniu w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym "Pascha" w Przedborowie będzie miało miejsce śniadanie wielkanocne dla uchodźców z Ukrainy, które zostanie poprzedzone mszą świętą. O szczegółach opowiada ks. kan. Piotr Kowalek, dyrektor Caritas Diecezji Kaliskiej oraz proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Ostrzeszowie:
W obchody Dnia Dobra włącza się parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaliszu. O przebiegu tego dnia mówi ks. kan. Jarosław Kołodziejczak, proboszcz parafii oraz Marek Przybył:
Więcej informacji o wydarzeniach związanych ze świętowaniem "Dnia Dobra" w diecezji kaliskiej znajdziesz tutaj.
Patronale Święto Caritas to dobra okazja, aby poznać poszczególne ośrodki i działania, które podejmuje Caritas Diecezji Kaliskiej.
Kaliski Dom Opieki Caritas przy ulicy Stawiszyńskiej funkcjonuje od 1994 roku i jest miejscem, w którym każda osoba potrzebująca znajduje wsparcie. Więcej o działalności tej placówki opowiada kierownik domu Paweł Tomczak:
W Ostrowie Wielkopolskim istnieje Stacja Opieki Caritas, którą charakteryzuje Monika Królikiewicz, kierownik stacji:
Aurelia Gabryszak, terapeuta i pedagog Ostrowskiego Centrum Pomocy Caritas omawia działania, które są podejmowane na terenie Ostrowa Wielkopolskiego:
W Dobieszczyźnie Caritas Diecezji Kaliskiej prowadzi dwie placówki, którymi są: Środowiskowy Dom Samopmocy im. św. Charbela oraz Dom dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciązy. Beata Fiszer, kierownik placówki Caritas Diecezji Kaliskiej w Dobieszczyźnie opowiada o działaniach, które są podejmowane na co dzień:
Jak wesprzeć placówki Caritas, które są domem?
- wrzucając datki do specjalnych puszek Dnia Dobra,
- dokonując wpłaty na stronie dziendobra.pl
- wysyłając SMS o treści DOBRO pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)
- wpłacając dowolną kwotę na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 (tytuł wpłaty: DOBRO)
Więcej informacji o Dniu Dobra na www.dziendobra.pl
Caritas to największa organizacja dobroczynna w Polsce. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących w kraju i za granicą. Struktura Caritas w Polsce składa się z Caritas Polska, która pełni funkcję koordynatora projektów ogólnopolskich i zagranicznych oraz z 45 Caritas diecezjalnych, które niosą bezpośrednią pomoc potrzebującym. Organizacja jest częścią sieci Caritas Internationalis i Caritas Europa.