TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Jakuba, Stefana, Romy 28 Listopada 2024, 09:48
Dziś 6°C
Jutro 5°C
Szukaj w serwisie

Bp Janiak poświęcił odnowioną świątynię w Ostrzeszowie

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 09.11.2014

Biskup kaliski Edward Janiak poświęcił drewniany kościół św. Mikołaja w Ostrzeszowie pochodzący z XVIII wieku. W ostatnich latach świątynia przeszła gruntowną renowację.

W homilii bp Janiak podziękował proboszczowi i wiernym za wsparcie duchowe i materialne dzieła odnowienia kościoła. -  Dzisiaj ta odnowiona świątynia pięknie wygląda. Jest ona wyrazem Waszej wiary i Waszej miłości do Kościoła, za co wszystkim bardzo serdecznie dziękuję – mówił celebrans.

Wskazał, że w dzisiejszą niedzielę wspominana jest Bazylika św. Jana na Lateranie, która jest Matką Kościoła dla świata i wyrazem łączności duchowej z Rzymem. - Głębszemu zrozumieniu istoty Kościoła sprzyja dzisiejsze święto. To nie tylko chodzi o świątynię budowaną. Świątynia zewnętrzna jest wyrazem wiary i jest po to, żeby człowiek mógł budować swoje wnętrze. Wspominanie rocznic poświęcenia kościołów jest częścią starej, katolickiej tradycji. Ma na celu uświadomienie nam, że świątynia zbudowana ręką ludzką jest symbolem żywego Kościoła – powiedział kaznodzieja.

Podkreślał, że najważniejszy jest żywy Kościół, czyli wspólnota ludzi wierzących. - W każdym Kościele wszyscy są u siebie. Kościół jest dla wszystkich uniwersalny, dla biednych i dla bogatych, dla grzesznych i świętych. To jest ogromna tajemnica, że mamy zbawić się w Kościele. Choć Kościół jest święty, to my ludzie jesteśmy grzeszni, ale musimy pamiętać, że każdy z nas stanowi żywą świątynię Boga – przekonywał ordynariusz diecezji kaliskiej.

Odnosząc się do dzisiejszej Ewangelii zauważył, że Pan Bóg z siebie nie da się naśmiewać. - Człowiekowi czasem wydaje się, że może robić, co chce. Są jednak pewne granice, których nie wolno przekroczyć człowiekowi. Za każdą niewierność, odejście, ignorancję człowiek musi zapłacić. Nieraz nie wie, że sam siebie krzywdzi najbardziej przez tę niewierność. Dzisiaj ludzie chcą zająć miejsce Boga, chcą być stwórcami, wymazać istnienie Boga z rzeczywistości – zaznaczył hierarcha.

Stwierdził, że droga do Boga prowadzi przez człowieka. - Są granice, których nie wolno nam przekraczać, ani Pan Bóg nie da się oszukać, ani ludzi nie wolno krzywdzić dla swojego szczęścia. Nie można budować swojego szczęścia na czyimś nieszczęściu – przestrzegał biskup kaliski.

Zaznaczył, że życie każdego człowieka naznaczone jest krzyżem. - Ten krzyż może mieć różne imię: starość, troska o jakiś niepokój w rodzinie, o którym nikt nie wie, ale też człowiek musi nieść własny bagaż charakteru, temperamentu, słabości ludzkiej i na tym polega zwycięstwo. Pan Jezus w świątyni każe być świętym, a w życiu podejmować trudy i krzyże, aby realizować to wszystko po to, byśmy mogli spotkać się w wieczności – powiedział bp Janiak.

Na prośbę biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka papież Franciszek uczynił prałatem ks. kan. Stefana Szkaradkiewicza, proboszcza parafii pw. NMP Wniebowziętej w Ostrzeszowie.

Kościół św. Mikołaja należy do parafii pw. NMP Wniebowziętej (fara) w Ostrzeszowie. Kościół był wzmiankowany w 1659 r. Zachowana do dziś drewniana budowla z drzewa modrzewiowego została wzniesiona w 1758 r., o czym świadczy napis na chórze muzycznym. Kościół św. Mikołaja stanowi przykład tradycyjnego drewnianego budownictwa. Składa się on z prostokątnej nawy i węższego zamkniętego trójbocznie prezbiterium z niewielką zakrystią od południa. Od zachodu do nawy przylega niewysoka wieża. Wyposażenie kościoła pochodzi głównie z XVII i XVIII w. Należą do niego późnobarokowe ołtarze: główny (1771) oraz dwa boczne, ambona z drugiej połowy XVIII w. oraz liczne obrazy. Najcenniejszym zabytkiem jest późnogotycka rzeźba św. Mikołaja wykonana w latach 1500 – 1510 umieszczona w głównym ołtarzu barokowym.

W minionych latach dzięki dotacjom unijnym i ofiarom parafian świątynia została gruntownie odnowiona, m.in.: renowacja zewnętrznej strony kościoła, wymiana dachu, odnowienie ołtarzy, figur i malowideł, założenie nowej instalacji elektrycznej, przeciwwłamaniowej i przeciwpożarowej.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła