TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Franciszka, Kseni, Maksymiliana 28 Listopada 2024, 01:52
Dziś 4°C
Jutro 4°C
Szukaj w serwisie

Bp Janiak modlił się w Sanktuarium Maryjnym w Golinie

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 02.03.2016

Zachęcam Was do modlitwy, postu, jałmużny. To jest najprostsza droga, żeby oczyścić człowieka, bo choćby grzechy były czerwone jak karmazyn nad śnieg wybieleją - mówił bp Edward Janiak podczas wizytacji w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Golinie. Po Mszy św. biskup kaliski udzielił błogosławieństwa matkom oczekującym potomstwa.

Witając biskupa kaliskiego, ks. Janusz Pytlik podkreślał, że parafia istnieje już ponad 600 lat. Wymienił też najważniejsze prace wykonane w kościele i na zewnątrz dzięki zaangażowaniu wiernych. Dodał, że ofiarność parafian została zauważona przez władze lokalne Jarocina, które przyznały wspólnocie parafialnej Statuetkę gen. Taczaka za odrywanie historycznych wartości i przekazywanie ich ciągłości. Proboszcz zaznaczył, że życie parafii ogniskuje się wokół sanktuarium, w którym znajduje się obraz Matki Bożej Pocieszenia z początku XVII w. koronowany 23 sierpnia 1970 r. przez Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego i metropolitę poznańskiego abp. Antoniego Baraniaka.

W homilii biskup kaliski dziękował proboszczowi i wiernym za inicjatywy podejmowane dla ratowania świątyni. - Bardzo serdecznie dziękuję za każdy wdowi grosz składany na rzecz kościoła. To świadczy o Waszej wierze. Chociaż nigdzie nie znajdziecie w tekstach Pisma Świętego, żeby Pan Bóg domagał się od nas bogatych świątyń, złotych tabernakulów, to jednak to miejsce, gdzie udzielanie są sakramenty święte świadczy o ludziach tutaj mieszkających – stwierdził celebrans.

Odwołując się do przeczytanego Słowa Bożego podkreślał, że Pan Bóg swoją wolę zostawił w prawie Bożym. – Przykazania Boże są proste do wymienienia, ale niełatwe do wypełnienia. Nie wystarczy znać przykazania, bo wiedza nie jest wiarą. Wiara przejawia się w tym, że modlimy się, przystępujemy do sakramentów świętych, wypełniamy wolę Bożą. Najprostszym sposobem, żeby sprawdzić wiarę jest świadectwo, czy ktoś patrząc na Twoje życie codzienne trafi do Pana Boga i Jego Kościoła naśladując Ciebie. To jest wielkie zadanie dla mnie i dla Ciebie, bo przez to człowiek zbawia się – przekonywał kaznodzieja.

Wskazywał na Matkę Najświętszą, która w sposób szczególny czczona jest w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Golinie. - Maryja wskazuje nam drogę, uczy nas nie tylko pokory wobec Boga, ale jest świadectwem Matki kochającej do końca. Matka Bolesna została pod krzyżem, a apostołowie odeszli. Tylko św. Jan pozostał i tam przed śmiercią Chrystusa zostaliśmy powierzeni Matce Najświętszej. Maryja jest Tą, która towarzyszy nam Polakom w szczególny sposób. Przez tyle lat śpiewaliśmy w Częstochowie „ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie”. Dzisiaj dziękujemy za dar wolności, którym możemy cieszyć się, ale musimy umieć korzystać z tej wolności – powiedział hierarcha.

Zaznaczył, że w okresie Wielkiego Postu człowiek przybliża się do Boga przez modlitwę, post, jałmużnę okazując miłosierdzie bliźniemu i jednocześnie wypraszając miłosierdzie dla siebie i całego świata. - Zachęcam Was do modlitwy, postu, jałmużny. To jest najprostsza droga, żeby oczyścić człowieka, bo choćby grzechy były czerwone jak karmazyn nad śnieg wybieleją. Chciałbym, żebyście z dzisiejszej uroczystości zapamiętali tę prawdę, że Chrystus umarł na krzyżu dla naszego zbawienia, ale nie pozostał na krzyżu,  On zmartwychwstał i my mamy tę perspektywę, że po tym życiu zmartwychwstaniemy. Warto być dobrym i uczciwym człowiekiem, bo mamy tę perspektywę szczęścia nieprzemijającego i w tym najlepszą orędowniczką jest Matka Najświętsza – wskazał bp Janiak.

Po Mszy św. odprawiona została Nowenna do Matki Bożej Pocieszenia, podczas której biskup pobłogosławił matki oczekujące potomstwa. Podczas wizytacji bp Janiak odwiedził chorych i spotkał się z przedstawicielami grup duszpasterskich.

Kościół św. Andrzeja po raz pierwszy wspomniany został w 1410 r. Obecna świątynia została zbudowana w II poł. XVII w., a odnowiono ją w  1739 r. Kościół jest uznanym Sanktuarium Maryjnym. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Pocieszenia z drugiej poł. XVII w. Koronacja obrazu Matki Boskiej Pocieszenia odbyła się 23 sierpnia 1970 r. z udziałem Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, metropolity poznańskiego abp. Antoniego Baraniaka, biskupów, licznie zgromadzonego duchowieństwa oraz rzeszy miejscowych wiernych. Od 1995 r. proboszczem parafii, a zarazem kustoszem sanktuarium jest ks. Janusz Pytlik.

Tekst i zdjęcia: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła