TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Leona, Leonarda, Lesławy 26 Listopada 2024, 17:39
Dziś 6°C
Jutro 8°C
Szukaj w serwisie

Bp Edward w Sanktuarium św. Wojciecha w Cieszęcinie

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 03.05.2018

Biskupstwo św. Wojciecha było naznaczone wielkim cierpieniem. Ten święty to narodowy patron, który czuwa nad naszą ojczyzną - mówił bp Edward Janiak...

... który przewodniczył Mszy św. odpustowej w Diecezjalnym Sanktuarium św. Wojciecha w Cieszęcinie. Biskup kaliski udzielił też młodzieży sakramentu bierzmowania.

W homilii celebrans wskazał, że biskupstwo św. Wojciecha było naznaczone cierpieniem. – Jako biskup w wieku 41 lat oddał życie dla Chrystusa, za Kościół. Jest naszym narodowym patronem. Jesteśmy przekonani, że czuwa w sprawach naszej ojczyzny – powiedział kaznodzieja.
Podkreślał, że ten rok w diecezji kaliskiej poświęcony jest św. Józefowi. – To sprawdzony nasz patron, chociaż w Piśmie Świętym nie mamy żadnego słowa zapisanego, które wypowiedział. To cichy i skromny Opiekun Świętej Rodziny i Pana Jezusa. Św. Józef to przykład męstwa, odwagi, ale i wrażliwości – przekonywał hierarcha.
Dziękował ojcom sercanom za służbę we wspólnocie parafialnej, a wiernym za troskę o świątynię.
Zwracając się do młodzieży mającej przyjąć sakrament bierzmowania zaznaczył, że ważniejsze od słów jest postępowanie. - Chociaż wiara rodzi się ze słuchania to jednak świadectwo życia jest bardzo ważne i ono nawraca. Wiara jest łaską, ale wiarę można stracić. Człowiek, który nie przystępuje do sakramentów świętych i nie modli się to prędzej czy później traci wiarę – przestrzegał bp Janiak.

Podczas Mszy św. biskup poświęcił młodzieży krzyże i figurę św. Józefa, która jest darem rodziców dzieci pierwszokomunijnych.

Uroczystość zakończyła procesja do nowych stacji św. Wojciecha, podczas której biskup poświęcił każdą stację.

Po Mszy św. wierni mogli ucałować relikwie św. Wojciecha.

Tradycja podaje, że w 1080 r. na nadprośniańskim terenie istniał kościół ściśle związany z kultem św. Wojciecha, biskupa i męczennika, który niosąc chrześcijaństwo przechodził przez te tereny i ewangelizował.

Ks. prał. dr Walenty Patykiewicz w historycznych badaniach Archidiakonatu Rudzkiego wyszczególnił Cieszęcin, jako jedną z najstarszych XIII-wiecznych parafii. W dokumentach z 1413 r. Matricularium Regni Poloniae oraz Liber Fundationis Episcopatus Vratislaviensis po raz pierwszy jest mowa o parafii Cieszęcin pw. św. Wojciecha.
Obecną drewnianą świątynię w Cieszęcinie wzniesiono w 1789 r.. Świetności miejscu dodają relikwie patrona, czczone w miejscowym kościele, przywiezione 19 kwietnia 1995 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. kan. Alfonsa Mrozowskiego. Relikwie parafianom przekazał w katedrze gnieźnieńskiej abp Henryk Muszyński.
W ołtarzu głównym znajduje się obraz klęczącego Wojciecha, w szatach biskupich z paliuszem na ramionach, trzymającego w dłoni narzędzia swej męki - dzidę i oszczep, przepasanego wstęgą z napisem „Boga Rodzica Dziewica”. W ołtarzach bocznych znajdują się XVIII-wieczne obrazy św. Walentego i św. Izydora.
22 listopada 1998 r. dekretem biskupa kaliskiego Stanisława Napierały, z uwagi na tradycję, przekazy historyczne i nie zmienione od początków powstania parafii wezwanie, świątynia cieszęcińska została ustanowiona Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Wojciecha.
Od 17 sierpnia 1999 r. kustoszami parafii są ojcowie ze Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi. Od 2014 r. proboszczem jest sercanin o. Krzysztof Wasiuk.

Tekst i zdjęcia: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła