TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Franciszka, Kseni, Maksymiliana 27 Listopada 2024, 09:35
Dziś 4°C
Jutro 8°C
Szukaj w serwisie

Bożonarodzeniowe szopki w kaliskich świątyniach

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 03.01.2017

Za twórcę bożonarodzeniowej szopki powszechnie uznany jest św. Franciszek z Asyżu. W 1223 roku, po otrzymaniu przyzwolenia Honoriusza III, w pustelni Greccio, przygotował niezwykłą inscenizację wydarzeń mających miejsce w noc Narodzin Syna Bożego.

Otóż po uprzednim zwołaniu okolicznych mieszkańców, na terenie pustelni ustawione zostały świece i pochodnie, jak również żłóbek oraz żywe zwierzęta. Nad samym żłóbkiem natomiast, odprawiona została Msza Święta, natomiast sam konstruktor inscenizacji, diakon Franciszek, podjął się radosnego odśpiewania Ewangelii. Ten zapoczątkowany przez św. Franciszka zwyczaj, szybko zyskał na popularności w niemal każdym zakątku Europy, niemniej szczególnie propagowany był on przez zakony Franciszkanów i Dominikanów.

Do Polski tradycja wystawiania szopek bożonarodzeniowych dotarła mniej więcej w XIII wieku. Pochodzenie jednych z najstarszych figur obrazujących postać małego Jezusa Chrystusa, Najświętszą Marię Pannę i Józefa, sponsorowanych i stworzonych na życzenie siostry króla Kazimierza Wielkiego, księżnej Elżbiety Węgierskiej, datowane jest około 1370 roku. Na chwilę obecną wspomniane figury, notabene jedne z najstarszych na świeci, honorowe miejsce zajmują w kościele świętego Andrzeja w Krakowie.

W Polsce zwyczajem przygotowywania szopek wigilijnych z początku zajmowali się wyłącznie zakonnicy, jednak z czasem zwyczaj ten zaczął przypadać w udziale także osobom świeckim. Za jedną z najpiękniejszych, polskich szopek bożonarodzeniowych, powszechnie uznana została inscenizacja powstała w kościele o.o. kapucynów w Warszawie, której powstanie datowane jest na rok 1948. We wspomnianej szopce bożonarodzeniowej wykorzystano około 50 postaci liczących sobie od połowy do jednego metra wysokości.

Fotogaleria I - Katedra Św. Mikołaja, Sanktuarium Św. Józefa, Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego, Parafia Św. Stanisława Biskupa i Męczennika, Parafia Św. Rodziny, Parafia wojskowa Św. Wojciecha i Św. Stanisława Biskupa.

Fotogaleria II - Parafia Św. Michała Archanioła, Parafia Św. Gotarda, Parafia Narodzenia NMP, Parafia Św. Apostołów Piotra i Pawła, Parafia Bł. Michała Kozala, Parafia NMP Królowej Polski.

Fotogaleria III - Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, Parafia Opatrzności Bożej, Parafia Św. Matki Teresy z Kalkuty, Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego, Parafia Św. Jana Pawła II, Parafia Św. Brata Alberta Chmielowskiego.

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła