Biskupi z Kalisza na uroczystościach w Zakopanem
Ponowienie Aktu Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi, dyskusja nad projektem „Wytycznych” dotyczących duszpasterstwa małżeństw i rodzin...
... uroczysta Msza św. z okazji 20. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Zakopanem – to najważniejsze wydarzenia 376. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. W uroczystościach w Zakopanem wzięli udział biskupi z Kalisza.
W dniach 6 i 7 czerwca br. w Zakopanem w Księżówce odbyło się 376. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Pierwszego dnia w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem odbyły się centralne uroczystości 100. rocznicy objawień Matki Bożej Fatimskiej, którym przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski. W homilii bp Virgílio do Nascimento Antunes, który jest byłym rektorem Sanktuarium w Fatimie, przypomniał, że na początku XX wieku, w Europie zanegowano istnienie Boga. - Ogłoszono Jego śmierć, a w konsekwencji śmierć wiary, nadziei i miłości. Ten akt dramatycznie naznaczył przyszłość Europy i świata – mówił kaznodzieja. Dodał, że podczas gdy świat proponuje ateizm jako drogę, którą winien iść wolny człowiek, Dziewica Maryja wskazuje na swoje Niepokalane Serce. Zaznaczył jednocześnie, że Fatima nie jest orędziem tragedii, ale nadziei. Podczas Mszy św. z udziałem biskupów został ponowiony Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi. W uroczystości uczestniczyli m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką i premier Beata Szydło.
Drugiego dnia w kościele Świętego Krzyża w Zakopanem została odprawiona Msza św. z okazji 20. rocznicy pobytu Jana Pawła II w Polsce, w tym na Podhalu. Eucharystii przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, a homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz. - Dziś, podczas tej Eucharystii dziękujemy Bogu za cały pontyfikat Papieża Rodaka, ale w sposób szczególny za jego szóstą wizytę duszpasterską w naszej Ojczyźnie w 1997 r. Ojciec Święty za każdym razem przeżywał głęboko przyjazd do Polski. Docierał do najdalszych zakątków ziemi. W jego pasterskim sercu było miejsce dla wszystkich narodów, kultur i języków, ale przecież szczególne miejsce zajmowała w jego sercu Polska, i wcale tego nie ukrywał – powiedział osobisty sekretarz Jana Pawła II. Przypomniał również słowa Papieża wypowiedziane w 1997 r. w Zakopanem, który mówił wtedy, że „krzyż z Giewontu, postawiony tam pod koniec XIX w. stoi i trwa. Jest niemym, ale wymownym świadkiem naszych czasów. (…) Ogarnia całą naszą ziemię od Tatr po Bałtyk”. Kard. Dziwisz nawiązał także do zachęty Jana Pawła II sprzed dwudziestu lat: „Umiłowani bracia i siostry, nie wstydźcie się krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym czy rodzinnym”. Zaznaczył, że to wezwanie jest aktualne także i dziś.
W uroczystościach jubileuszowych w Zakopanem uczestniczyli: biskup kaliski Edward Janiak i biskup pomocniczy Łukasz Buzun.
Należy przypomnieć, że wśród miast odwiedzonych podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1997 r. był Kalisz.
W rozmowie z KAI bp Edward Janiak podkreśla, że tegoroczne uroczystości przeżywane w Kaliszu 3 czerwca i te w Zakopanem w dniach 6 i 7 czerwca były wielkim dziękczynieniem Bogu za posługę św. Jana Pawła II. – Dla osób, które 20 lat temu uczestniczyły w tych wydarzeniach tegoroczne uroczystości były wielkim przeżyciem. Odżyły wspomnienia i przeżycia wewnętrzne sprzed lat. Jesteśmy bardzo wdzięczni Panu Bogu za to, że doczekaliśmy tych jubileuszy. To także dobra okazja, aby przypominać słowa Papieża wypowiedziane do Polaków podczas tamtej pielgrzymki, na szlaku której znalazł się również Kalisz. Warto na nowo powrócić do tekstów homilii Jana Pawła II, które ciągle są aktualne – powiedział biskup kaliski.
Tekst i zdjęcia: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI