Biskup Stanisław w parafii św. Wojciecha w Wilkowyi
Wiara w Boga to owoc misji św. Wojciecha - mówił bp Stanisław Napierała, który przewodniczył Mszy św. odpustowej ku czci św. Wojciecha w Wilkowyi, jednej z najstarszych parafii w Wielkopolsce. Pierwszy biskup kaliski udzielił też młodzieży sakramentu bierzmowania.
W homilii celebrans przypomniał, że św. Wojciech 1021 lat temu poniósł śmierć męczeńską. - Biskup Wojciech bardzo pragnął być misjonarzem, by ludziom mówić, że jest Bóg i On ich kocha, jednak jego misja zakończyła się niepowodzeniem, ale ta misja zadziwia swoim owocowaniem. On został zabity, umarł, zginął, ale ta jego misja zaowocowała wiarą – powiedział bp Napierała, który podkreślał, że wiara w Boga to owoc misji św. Wojciecha i dodał, że święty jest patronem wiary Polaków.
Zwracając się do młodzieży wskazywał, że życie na ziemi jest drogą do nieba. - Duch Święty poprowadzi was przez życie ziemskie do życia wiecznego, do uczestniczenia w życiu, jakim żyje Bóg. Nie bójcie się, pozwólcie prowadzić się Duchowi Świętemu. Miejcie odwagę iść pod prąd, iść przeciw słabościom, które są w człowieku – zachęcał biskup kaliski senior.
Prosił wiernych o modlitwę w intencji powołań do kapłaństwa i zakonu. - Kapłanów jest za mało, bo potrzeby są bardzo duże. Trzeba modlić się, bo powołanie jest darem Boga. Bóg wybiera ludzi i czyni ich wielkimi apostołami. Trzeba prosić, bo zły duch wszystko robi, aby te powołania wykraść – stwierdził hierarcha.
Podczas Mszy św. Ks. Biskup poświęcił młodzieży krzyże i zachęcał, aby zawsze mieli je przy sobie.
Na zakończenie przywołał postać bpa Franciszka Jedwabskiego wywodzącego się z parafii w Wilkowyi, który jako kapłan był więźniem obozu w Dachau, a w latach 1947-1975 był biskupem pomocniczym w archidiecezji poznańskiej.
Bp Napierała wyjawił parafianom, że obecnie posługuje się pastorałem tego zacnego kapłana i biskupa.
Uroczystość odpustowa zakończyła się procesją wokół kościoła i błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.
Parafia w Wilkowyi należy do najstarszych w Wielkopolsce. Kościół istniał prawdopodobnie już w XI w., a najstarsza wzmianka pochodzi 1219 r. Pierwszy drewniany kościół spłonął. Po 1610 r. z funduszy dziedziców Opalińskich zbudowano drugą drewnianą świątynię. Biskup poznański Wojciech Tolibowski konsekrował ją w 1659 r. W 1729 r. do świątyni dobudowano kaplicę z ołtarzem ku czci św. Barbary. Bractwo św. Barbary istniejące do dziś powstało w 1780 r. W 1834 r. z uwagi na grożące zawalenie świątynia została zamknięta. Nowy kościół w stylu neogotyckim zbudowano w latach 1853-58. Jego konsekracji dokonał w 1913 r. bp Edward Likowski z Poznania. W 1984 r. nową dzwonnicę poświęcił Prymas Polski kard. Józef Glemp. Od 2003 r. proboszczem parafii ks. kan. Tadeusz Malchrowicz.
Tekst i zdjęcia: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI