TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Franciszka, Kseni, Maksymiliana 27 Listopada 2024, 23:46
Dziś 3°C
Jutro 7°C
Szukaj w serwisie

Biskup Stanisław na Wigili Paschalnej w Koźminku

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 26.03.2016

Radujmy się wiarą w Chrystusa Zmartwychwstałego, radujmy się naszym chrztem, radujmy się, że jesteśmy członkami Kościoła Zmartwychwstałego Pana, radujmy się Polską, ojczyzną naszą, której nie można zrozumieć bez Chrystusa - mówił bp senior Stanisław Napierała. Przewodniczył on liturgii Wigilii Paschalnej i Zmartwychwstania Pańskiego w parafii św. Jana Ewangelisty w Koźminku.

W homilii celebrans podkreślał, że chrzest zanurza człowieka w Chrystusa, w Jego śmierć i zmartwychwstanie. - Jezus Zmartwychwstały czyni nas uczestnikami swojej śmierci i swego zmartwychwstania, a dokonuje tego w sakramencie chrztu. Zanurzeni w śmierci Jezusa Zmartwychwstałego umieramy z Chrystusem dla grzechu, który niesie ze sobą śmierć duszy. Chrzest uwalnia nas ze śmierci grzechu zarówno grzechu pierworodnego jak i ze wszystkich grzechów osobistych. Zanurzeni zaś w zmartwychwstanie Jezusa otrzymujemy w chrzcie udział w życiu, którym żyje zmartwychwstały Chrystus, a jest to życie, którym żyje Bóg – zaznaczył pierwszy biskup kaliski.

Zaznaczył, że poprzez chrzest człowiek staje się członkiem Kościoła. - W chrzcie stajemy się uczestnikami wspólnoty ochrzczonych, która jest Kościołem. Chrzest jest źródłem wszystkiego, czym jesteśmy jako chrześcijanie. Dzięki chrztowi jesteśmy przybranymi synami i córkami Boga, jesteśmy powołani do życia, którym żyje Bóg, a jest to pełnia życia, pełnia radości, pełnia szczęścia tu na ziemi już dostępna, chociaż tylko przez wiarę, a po zakończeniu życia ziemskiego będzie dostępna w widzeniu, w miłości i będzie trwać wiecznie – powiedział kaznodzieja.

Odniósł się też do obchodów jubileuszu chrztu Polski. - W tym roku patrzymy na chrzest jeszcze z innej perspektywy, mianowicie jako wydarzenie, w którym tkwią korzenie chrześcijaństwa w naszej ojczyźnie i korzenie państwa polskiego. Mija w tym roku 1050 lat, kiedy Mieszko I, władca Polan wraz ze swoim dworem i wojami przyjął chrzest. Było to chyba najważniejsze wydarzenie w historii Polski. Staliśmy się wtedy krajem chrześcijańskim. W nasze dzieje wszedł Chrystus. Jego Ewangelia zaczęła przenikać życie Polaków i formować duchowy kształt, formować ich moralność, formować ich kulturę. Dzięki chrztowi Mieszka I Polska weszła do państw chrześcijańskich – stwierdził bp Napierała.

Dodał, że chrzest Mieszka sprawił, że w dziejach Polski zrosły się dwa pierwiastki: państwowy i religijny. - Są one razem obecne w naszej historii, chociaż są niezależne od siebie, jednak wpływają na siebie tworząc polską specyfikę i naszą tożsamość. Obchodząc 1050. rocznicę chrztu Polski odnówmy świadomość naszej narodowej tożsamości. Bądźmy dumni z naszej historii i naszej kultury. Nie pozwólmy, aby jacyś ludzie, którzy nie znają dziejów Polski i za nic mają prawdziwe wartości pozwalali sobie i to w naszej obecności na kpiny i ośmieszanie naszej polskości, naszego umiłowania wolności i suwerenności – wołał hierarcha.

Życzył wiernym, aby radowali się ze zmartwychwstania Chrystusa. - Chrystus zmartwychwstał, On jest prawdziwie Bogiem, więc radujmy się wiarą w Chrystusa Zmartwychwstałego, radujmy się naszym chrztem, radujmy się, że jesteśmy dziećmi Bożymi, radujmy się, że jesteśmy członkami Kościoła Zmartwychwstałego Pana, radujmy się Polską, ojczyzną naszą, której nie można zrozumieć bez Chrystusa. Radujmy się, że jesteśmy chrześcijanami – mówił biskup kaliski senior.

Życzenia świąteczne parafianom złożył proboszcz. – Życzę, aby Zmartwychwstały Pan zagościł w naszych sercach, naszych rodzinach, naszych domach, naszej parafii, aby On obdarzył nas wszystkich swoim pokojem. Niech Pan, który przychodzi ze swoim pokojem usunie z naszych serc lęk, niepewność, kłopoty, zmartwienia, to wszystko, z czym zmagamy się każdego dnia, niech obdarzy nas swoją łaską i wiarą – powiedział ks. prał. Maciej Jóźwiak.

Liturgię zakończyła procesja rezurekcyjna wokół rynku.

Wraz z bp. Stanisławem Napierałą modlili się: ks. prał. Maciej Jóźwiak, proboszcz parafii św. Jana Ewangelisty w Koźminku, ks. Rafał Wawrzyniak, wikariusz parafii i ks. Eugeniusz Synowiec, dyrektor administracyjny Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu i kapelan biskupa.

Uroczystość uświetniły: Gminna Orkiestra Dęta z Koźminka, Chór Żeński i Zespół Muzyczny „Shema”.

Tekst: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: Rafał Rasiak

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła