Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek poświęcił odnowiony Kościół Garnizonowy w Kaliszu
Niech ta świątynia będzie miejscem zasiewu prawdy, gdy inni milczą, ale zawsze z miłością otwarta dla wszystkich, dla tych, którzy głęboko wierzą oraz dla ludzi słabej wiary, błądzących, zwaśnionych z Bogiem i Kościołem. Nie ma w niej miejsca dla niechrześcijańskiego radykalizmu, wykluczania i potępiania kogokolwiek – mówił bp gen. Józef Guzdek, który przewodniczył Mszy św. w kościele garnizonowym pw. św. Wojciecha i św. Stanisława w Kaliszu. Biskup polowy Wojska Polskiego poświęcił świątynię, która przeszła gruntowany remont realizowany z projektu „Z tradycją w przyszłość”.
W homilii celebrans przypomniał, że w drugiej połowie XVI w. do Kalisza przybyli jezuici, którzy założyli szkołę i w latach 1592-1597 zbudowali kościół w stylu wczesnego baroku. – Niedługo po kasacji zakonu jezuitów w 1773 roku kościół został przekazany przez ówczesnego prymasa Polski Ignacego Krasickiego miejscowej gminie ewangelickiej. W 1945 roku powrócił do jurysdykcji katolickiej służąc przez kolejne dziesiątki lat żołnierzom i ich rodzinom – powiedział kaznodzieja.
Dziękował proboszczowi za podjęcie dzieła renowacji świątyni. – Jego pokora, wielka kultura oraz argument, że nie robi tego dla siebie, ale dla ratowania wyjątkowo cennego zabytku sprawiły, że spotkał wielu ludzi, którzy mu w tym dziele pomagali, za co serdecznie wszystkim dziękuję – mówił biskup polowy.
Przekonywał, że odnowiony kościół nie może być jedynie zabytkiem, ale nadal musi tętnić modlitwą, głoszonym Słowem Bożym i sprawowanymi sakramentami świętymi. - Przy ołtarzu uczcie się szacunku wobec każdego człowieka zgodnie z ewangeliczną zasadą „wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili i wy im czyńcie” – zaznaczył duchowny.
Prosił o modlitwę w intencji poległych w obronie ojczyzny. – W sposób szczególny otaczajcie szacunkiem kombatantów i weteranów, którzy zapisali piękne karty w księdze historii naszego narodu – podkreślał hierarcha.
Zachęcał wiernych, aby zawsze na pierwszym miejscu widzieli dobro ojczyzny. - Niech z tego miejsca rozlega się apel o praktykowanie miłości w życiu małżeńskim i rodzinnym, nawoływanie do narodowej zgody oraz służby i pracy dla dobra tej, która jest „zbiorowym obowiązkiem” – akcentował bp Guzdek.
Po Mszy św. za zaangażowanie w odnowienie świątyni kilkanaście osób odebrało „Medal w służbie Bogu i ojczyźnie”. Takie odznaczenia otrzymali m.in. senator RP Janusz Pęcherz, poseł RP Joanna Lichocka, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Marzena Wodzińska, prezydent Kalisza Krystian Kinastowski, ks. prał. Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa, ks. płk Tadeusz Pałuska, proboszcz parafii Ordynariatu Polowego w Kaliszu.
Uroczystość zakończył koncert Tomka Kamińskiego.
Renowacja wnętrza zabytkowego kościoła pojezuickiego, obecnie garnizonowego w Kaliszu trwała dwa lata i została przeprowadzona w ramach projektu „Z tradycją w przyszłość”.
W ramach projektu, w latach 2018 - 2019 w kościele wykonano m.in.: konserwację tynków elewacji bocznych, naprawę i konserwację okien oraz wykonanie szklenia ochronnego, modernizację instalacji elektrycznej, prace remontowo-konserwatorskie przy posadzce w nawie głównej, konserwację ołtarza głównego, ścian i sklepień wewnątrz budynku, sztukaterii, zabytków ruchomych ˗ elementów drewnianych, a także konserwację empory.
Parafia Ordynariatu Polowego otrzymała finansowe wsparcie samorządu Miasta Kalisza oraz samorządu Województwa Wielkopolskiego jako instytucji zarządzającej programem Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.
Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjecia: ks. Szymon Rybak/Radio Rodzina Kalisz