TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Jakuba, Stefana, Romy 28 Listopada 2024, 19:36
Dziś 4°C
Jutro 6°C
Szukaj w serwisie

Biskup Kaliski na zakończeniu Septenny w Bazylice Kaliskiej

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 29.04.2015

Biskup Kaliski Edward Janiak przewodniczył w Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu Mszy św. na zakończenie Septenny do Świętego Józefa, czyli siedmiodniowej modlitwy przygotowującej do obchodów 70. rocznicy cudownego wyzwolenia obozu w Dachau przez Świętego Józefa. Modlitwa była odmawiana codziennie w łączności z wieczorną Mszą św. przed cudownym obrazem św. Józefa Kaliskiego.

W homilii ks. dr Sławomir Kęszka odwołał się do wydarzeń sprzed 70. lat w Dachau. – W 1945 roku przed zakończeniem działań wojennych, niektórzy więźniowie dowiedzieli się o rozkazie Himmlera, że podczas likwidacji obozu, ci spośród nich, którzy nie będą ewakuowani lub ci, którzy do tego nie będą się nadawali, zostaną zabici. Wiadomość ta rozeszła się lotem błyskawicy wśród ulic obozu. Ogromny lęk, który towarzyszył wszystkim przez cały czas, wtedy jeszcze się spotęgował. Księża i duża grupa wierzących świeckich postanowili oddać się pod opiekę św. Józefowi. Zostali uratowani, a o cudzie boskiej Opatrzności za przyczyną świętego trzeba stale przypominać – mówił kaznodzieja.

Wskazał, że inicjatywa aktu zawierzenia wyszła od ks. Jana Adameckiego, prof. włocławskiego seminarium, a pracy nad tekstem podjął się zespół z ks. kan. Franciszkiem Jedwabskim z Poznania i ks. kan. Bolesławem Kunką z Włocławka. – Po odprawieniu dziewięciodniowej nowenny, 22 kwietnia 1945 roku, księża zawierzyli swój powrót do Polski, a także zobowiązali się do szerzenia kultu świętego patrona i odbycia pielgrzymki do Kalisza, by przed jego obrazem móc dziękować za okazane pośrednictwo – zaznaczył ks. Kęszka.

Kaznodzieja dodał, że księża, byli więźniowie obozów koncentracyjnych przyjeżdżając do św. Józefa w Kaliszu mówili o tym, że żyją po to, aby świadczyć, iż Jezus Chrystus miał w obozach śmierci bardzo wielu swoich wyznawców, którzy potrafili dokonać ofiary ze swego życia, aż do przelania krwi, a byli to: św. Maksymilian M. Kolbe, bł. bp M. Kozal, ks. S. Frelichowski i wielu innych męczenników.

Podkreślał, że w obozach wobec kapłanów stosowano różne formy nękania. – Duchowe życie księży ograniczało się wtedy do modlitwy odmawianej samemu lub w grupie. Za posiadanie wszelkich oznak wiary groziły surowe kary. Księża nie mieli wstępu do kaplicy i prześladował ich nieustannie głód Eucharystii – jedno z najcięższych i najtrudniejszych doznań dla człowieka wierzącego w Boga. Kapłani polscy nie poddawali się jednak. Ks. biskup M. Kozal starał się, by księża Niemiec i Czech wynosili niewielkie cząstki hostii świętych dla tych, którzy zagrożeni byli śmiercią na rewirze szpitalnym i w transportach inwalidzkich. Z czasem księża zaczęli odprawiać Msze św. w konspiracji – mówił ks. Kęszka.

Przypomniał, że obóz w Dachau został wyzwolony 29 kwietnia 1945 roku ok. godz. 17.20, czyli niespełna 4 godziny przed planowanym przez hitlerowców wysadzeniem obozu i wymordowaniem wszystkich więźniów.

Zaznaczył, że przybywający przez lata do Kalisza księża swoim świadectwem uczyli, że nie lęk i śmierć, ale Jezusowy Pokój Wam jest dla wszystkich drogowskazem i celem, ku któremu każdy powinien dążyć. – Dla nich św. Józef był jak kompas, który każdego dnia wskazywał drogę do Chrystusa i dlatego my tutaj zgromadzeni w tych dniach pragniemy podziękować za ten dar życia, za miłość, za serce, które mieli dla Pana Boga, ale także dla swoich bliźnich – powiedział kaznodzieja.

Bp Edward Janiak zachęcał wiernych do modlitwy za więźniów, którzy w tak bestialski sposób byli traktowani. Dodał, że dzisiaj w świecie jest wiele miejsc, gdzie są prześladowania, gdzie ludzie za wiarę oddają życie.

Z biskupem kaliskim modlili się także: ks. prał. Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa, ks. prał. Adam Modliński, proboszcz katedry św. Mikołaja w Kaliszu, ks. prał. Leszek Szkopek, dyrektor Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej, ks. dr. Sławomir Kęszka, historyk, ks. Marcin Papuziński, kapelan biskupa, Eugeniusz Bądzyński z Zielonki, były więzień w Dachau, Bractwo św. Józefa.

Jutro, 29 kwietnia, o godz. 12.00 uroczystą Mszę św. w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, w 70. rocznicę wyzwolenia obozu w Dachau odprawi prymas senior abp Józef Kowalczyk.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła