Biskup Edward poświęcił dokonane dzieła w Droszewie
Prosimy św. Jana Pawła II, aby dawał siłę, odwagę, męstwo, by kiedy zajdzie potrzeba mieć odwagę bronić wiary – mówił bp Edward Janiak w parafii pw. Wszystkich Świętych w Droszewie. Biskup kaliski poświęcił nowy dach i odnowione rzeźby ludowego artysty Pawła Brylińskiego. Uroczystość połączono z udzieleniem młodzieży sakramentu bierzmowania.
Na początku Eucharystii ks. Jarosław Materliński poinformował, że zakończono remont dachu na kościele. Dodał, że odrestaurowane zostały także liczące 150 lat rzeźby sakralne Pawła Brylińskiego, które wcześniej znajdowały się na cmentarzu. Obecnie figury znalazły swoje miejsce w kościele. Zaznaczył, że remonty udało się przeprowadzić dzięki ofiarności parafian, a także władz samorządowych województwa wielkopolskiego, powiatu ostrowskiego i gminy Nowe Skalmierzyce.
W homilii biskup kaliski wskazywał, że wiara rodzi się ze słuchania, ale musi być potwierdzona czynem. - Słowo ma wielką wagę w przekazywaniu wiary, ale najbardziej nawraca świadectwo drugiego człowieka, który uwierzył i odmienił swoje życie – powiedział celebrans.
Ubolewał, że we współczesnych czasach człowiek chce zająć miejsce Boga. – Człowiek chciałby po swojemu świat układać. Nie chce słuchać prawa Bożego, ani prawa naturalnego, ani przykazań Bożych. Dzisiaj człowiek chciałby decydować kto ma żyć, a kto ma umrzeć. Kościół ciągle stoi na straży życia – stwierdził kaznodzieja.
Podkreślał, że Kościół nigdy nie zgodzi się na stanowienie praw niezgodnych z przykazaniami Bożymi. - Takie jest prawo Boże, tego nie wolno przemilczać. Kościół nie zgodzi się nigdy na to, co jest niemoralne, ani na związki tej samej płci, co jest nienaturalne. Kościół pochyla się nad ludźmi dotkniętymi grzechami, nikogo nie potępia, ale nie może stanowić prawa, które są wbrew naturze, wbrew prawu Bożemu – mówił hierarcha.
Odwołał się też do obchodzonego Dnia Papieskiego. – To było niezwykłe, że Jan Paweł II, już jako pochylony starzec miał świetny kontakt z młodzieżą. Młodzi szli za nim jak za ojcem, gdziekolwiek w świecie pokazywał się, nie mówił łatwo, ale oni z uwagą słuchali – zaznaczył bp Janiak.
Zwracając się do młodzieży przypomniał, że Ojciec Święty uczył szacunku do godności człowieka. – Jan Paweł II uczył, że po Panu Bogu człowiek jest najważniejszy i że nie ma innej drogi do Boga jak przez człowieka. Wszędzie na wszystkich kontynentach zauważał najbiedniejszych, najsłabszych, skrzywdzonych, chorych, ale kiedy przybywał do Polski, to uczył nas miłości do ojczyzny. Klękał i całował ziemię, mówiąc, że to jak dłoń matki. Ważne jest, byście pokochali ten kościółek, tę Waszą małą ojczyznę. Pewnie pójdziecie w świat za pracą, ale to, czego tutaj nauczycie się to najpiękniejszy testament tej miłości do małej ojczyzny, do swojego kościoła parafialnego, do wspólnoty, którą tworzycie. Idźcie odważnie w świat dając piękne świadectwo miłości do Boga i człowieka – wskazywał ordynariusz diecezji kaliskiej.
Zachęcał też do wspierania dzieła Papieskiego Funduszu Stypendialnego dla zdolnej młodzieży. Dodał, że w diecezji kaliskiej co roku ponad 60 młodych ludzi otrzymuje takie stypendia.
Kościół Wszystkich Świętych w Droszewie został zbudowany z drewna w latach 1783-1787 z fundacji właściciela wsi - ziemianina Teodora Kosseckiego. W końcu XIX wieku oraz w 1951 r. świątynia została przebudowana i w takiej postaci możemy oglądać ją dzisiaj. Wyposażenie wnętrza pochodzi głównie z XVII i XVIII wieku. Ołtarz główny zdobiony jest czterema barokowymi rzeźbami: św. Jana Chrzciciela, św. Piotra, św. Józefa i św. Anny oraz obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Od 1 lipca 2012 r. proboszczem parafii jest ks. Jarosław Materliński.
Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI