Biskup Edward pośród młodych na Tratwie w Pleszewie
Życzę Wam, byście byli odważnymi świadkami Chrystusa, byście nie wstydzili się Chrystusa, Jego Kościoła i kapłanów – mówił bp Edward Janiak do młodzieży uczestniczącej w trzydniowym Festiwalu „Tratwa” w Pleszewie. W spotkaniu uczestniczy ponad 150 ludzi młodych z całej diecezji kaliskiej.
Uczestników spotkania odwiedził dzisiaj biskup kaliski Edward Janiak, który odprawił Mszę św. w kościele pw. Ścięcia Św. Jana Chrzciciela w Pleszewie.
W homilii ks. Marek Muzyka podkreślał, że Bóg w sercu każdego człowieka składa dar swojej miłości. – Bądźmy zaproszeni do tego, aby dbać o maleństwo Bożej miłości dla nas, o ten kawałek ułomka Boga w nas po to, aby ktoś przy nas mógł otrzymać schronienie. Ułomek przyjaźni Boga z człowiekiem pozwala odnaleźć te wszystkie rzeczy, które są poszukiwane przez nas. Dbajmy o to, aby ten człowiek, który dziś spotyka nas mógł doświadczyć tego wszystkiego, czego doświadczyłeś Ty – powiedział kaznodzieja.
Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa biskup kaliski stwierdził, że najważniejszym miejscem na ziemi jest rodzina. - Dzisiaj jest tyle różnych trendów przeciwko rodzinie, ale pamiętajcie, że to gniazdo, z którego człowiek wyrasta jest święte. Nie dajcie sobie wmówić żadnej mody, żadnej opcji, żadnej zastępczej sytuacji. Rodzina to jest święte miejsce – wskazywał hierarcha.
Zaznaczył, że każdy jest misjonarzem w swoim otoczeniu, w szkole, na ulicy. - Niekoniecznie trzeba obnosić się, że chodzi się do kościoła, ale ważne jest, aby ten, kto patrzy na Ciebie trafił do Pana Boga i Jego Kościoła. Życzę Wam, byście byli odważnymi świadkami Chrystusa, byście nie wstydzili się Chrystusa, Jego Kościoła i kapłanów – mówił bp Janiak.
Festiwal „Tratwa” rozpoczął się w piątek wieczorem od konferencji i modlitwy uwielbiania w kościele pw. Ścięcia Św. Jana Chrzciciela. Na rozpoczęcie festiwalu przybył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.
Przez dwa dni młodzież mogła brać udział w warsztatach prowadzonych przez osoby pasjonujące się różnymi dziedzinami. Były m.in.: warsztaty psychologiczne, fotograficzne, graffiti, muzyczne, teatralne, taneczne.
W sobotę wieczorem odbyło się spotkanie z gośćmi specjalnymi. O wierze w życiu codziennym, w którym jest miejsce dla Pana Boga, opowiadali: Sławomir Szmal (bramkarz polskiej reprezentacji piłki ręcznej), Natalia Niemen i Mate.O (muzycy), Marcin Kapała (brązowy medalista ME w trójboju siłowym), Małgorzata Muzyka-Kopera (trener personalny), Tobiasz Uniejewski (finalista MŚ w tańcu towarzyskim). Spotkanie zakończył koncert Marzeny Ugornej (półfinalistki The Voice of Poland) i Bandy Dużego B.
W niedzielę popołudniu odbędzie się prezentacja dokonań warsztatowych. Na godz. 19.00 zaplanowano koncert zespołu Raz Dwa Trzy.
- Tratwa jest inicjatywą przyjaźni, która łączy grupę młodych ludzi i inspiruje nas do tworzenia różnych wydarzeń takich jak koncerty, festiwale, warsztaty, kursy Szkoły Nowej Ewangelizacji, ewangelizacje, działania motywacyjne. Kierujemy się ogólnie wyznawanymi wartościami dobra i miłości oraz przyjaźni z Jezusem. Po prostu łączy nas przyjaźń. Motywujemy siebie nawzajem do piękniejszego i lepszego życia i to chcemy przekazywać innym – mówi ks. Witold Kałmucki, diecezjalny duszpasterz młodzieży.
- Przyjechałam na Tratwę z wielkim zaciekawieniem, ale nie zawiodłam się, ponieważ jest tutaj bardzo interesująco. Spotkałam wielu miłych ludzi. Uczestniczyłam w warsztatach teatralnych, bo lubię teatr i sama występuję, a poprzez te warsztaty nauczyłam się nowych rzeczy – powiedziała Aleksandra Angielska, uczestniczka z Kalisza.
- Przyjechałam na festiwal z młodzieżą jako opiekun. Jest tutaj fantastycznie. Nie spodziewałam się, że będziemy tak ciepło przyjęci. Wszyscy wolontariusze bardzo dobrze wywiązują się ze swoich obowiązków, opiekują się młodzieżą. Nie ma takiej sytuacji, żebyśmy nie wiedzieli co mamy robić. Jedzenie jest przepyszne, atmosfera niesamowita. Jestem pod ogromnym pozytywnym wrażeniem – podkreśla Aleksandra Kalinowska, katecheta II LO w Kaliszu.
- Jestem w załodze Tratwy, a Tratwa to festiwal przyjaźni. Spotykamy się z ludźmi, z którymi spędzamy fantastycznie czas. Tratwa to warsztaty i spotkania z ciekawymi ludźmi. Dzieje się tutaj bardzo wiele fantastycznych rzeczy, np. koncerty. Młodzi ludzie tworzą fajną atmosferę. Na Tratwę zaprosiliśmy gimnazjalistów, licealistów i studentów. Fajnie jest spędzić czas ze sobą na warsztatach robiąc coś ciekawego, a także pobyć razem niekoniecznie przed telewizorem, czy przy komputerze – stwierdziła Małgorzata Piotrowska.
Festiwal „Tratwa” to duże przedsięwzięcie, dlatego za organizacją stoi grupa osób skupionych wokół duszpasterstwa młodzieży. Są to zarówno kapłani, m.in.: ks. Michał Kieling, ks. Witold Kałmucki, ks. Marek Muzyka, ks. Przemysław Kapała, jak również ludzie młodzi. Festiwal wspomogły także władze Pleszewa i różne instytucje działające w mieście.
Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI