Biskup Edward Janiak pożegnał kaliskich pielgrzymów
Najstarsza piesza pielgrzymka w Polsce wyruszyła 9 sierpnia z kaliskich parafii. Oznajmiły to dzwony wszystkich kościołów. „Sakramenty narzędziami Ducha Świętego”– pod tym hasłem pielgrzymi będą zmierzać w tym roku na Jasną Górę wsłuchując się w treść konferencji przygotowanych przez ojca duchownego ks. Marcina Szymczaka, wikariusza parafii św. Antoniego w Ostrowie Wielkopolskim.
W tym roku pielgrzymka ma dwóch kierowników, a są to ks. Rafał Grzęda i ks. Szymon Rybak. – Chcemy zwrócić uwagę na to, że Duch Święty działa poprzez każdy sakrament i dzięki temu możemy otrzymywać konkretne łaski. Założenie jest takie, aby w drodze na Jasną Górę omówić wszystkie sakramenty święte, a w drodze powrotnej skupić się na owocach Ducha Świętego – powiedział ks. Rafał Grzęda.
Pątników żegnał na granicy Kalisza biskup kaliski Edward Janiak. Wśród pielgrzymów była grupa rowerowa z parafii św. Gotarda w Kaliszu. Biskup prosił on o modlitwę w intencji ojczyzny, diecezji kaliskiej, a także biskupów, kapłanów, osób konsekrowanych, powołań do kapłaństwa i zakonu, rodzin, chorych i wszystkich diecezjan.
Piesza Pielgrzymka Kaliska składa się z 8 grup kaliskich, 13 promienistych, 3 rowerowych i 1 duchowej.
11 sierpnia z Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu wyjadą na szlak kolejne dwie grupy rowerowe. Pomysłodawcą i organizatorem jest Ireneusz Reder z Akcji Katolickiej z Pleszewa.
Od 28 lat w pielgrzymkę kaliską wpisują się grupy promieniste z wielu miejsc diecezji, m.in. Ostrowa Wielkopolskiego, Jarocina, Pleszewa, Krotoszyna, Kępna, Odolanowa, Koźmina, Sycowa, Giżyc, Opatówka, Błaszek, Liskowa.
Po raz kolejny wędrować będzie grupa z Ostrowa Wielkopolskiego o charakterze pokutnym i kolorze popielatym. Jest to grupa adoracji, ciszy i ewangelizacji.
Na pielgrzymkę ,,wyruszyła’’ grupa złota, która codziennie będzie duchowo łączyć się z pątnikami za pośrednictwem Diecezjalnego Radia „Rodzina”. Jak informuje dyrektor rozgłośni ks. Mateusz Puchała uczestnicy zostali wpisani na Listę Pielgrzymów Duchowych. Swoje intencje mogą przesyłać telefonicznie lub emailem. Będą one omadlane na trasie pielgrzymki. Każdego dnia na falach Radia na częstotliwości 103,1 MHz będzie można znaleźć m.in. konferencje pielgrzymkowe, relacje z trasy, zdjęcia. Radio będzie łączyć się z wędrującymi w godzinie Miłosierdzia i modlitwy różańcowej. Pielgrzymi duchowi mogą brać udział w codziennych Apelach Jasnogórskich o godz. 20.30 w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
Już od kilku lat wyjątkowy moment to nabożeństwo pokutne 10 sierpnia w kościele w Lututowie. - O godz. 20.00 rozpocznie się nabożeństwo pokutne, gdyż pielgrzymka ma przede wszystkim charakter duchowy. Patrząc od strony kapłanów, którzy posługują wtedy w konfesjonale, to jest jeden z najpiękniejszych momentów pielgrzymki, kiedy pielgrzymi mogą doświadczyć miłości i miłosierdzia Boga. To piękny czas modlitwy przed Najświętszym Sakramentem i spowiedzi – mówi ks. Rafał Grzęda.
Wszystkie grupy spotkają się 13 sierpnia na wspólnej Eucharystii w Kłobucku, skąd wyruszą w stronę Częstochowy. Na Jasną Górę dotrą wieczorem, gdzie powita ich biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.
Kaliska pielgrzymka należy do nielicznych, które wracają pieszo. Pielgrzymi mają do pokonania w obie strony ok. 320 km. 19 sierpnia w Kaliszu powita pątników pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała. Pielgrzymkę zakończy Msza św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa.
Bp Edward Janiak podkreślał, że pielgrzymka jest przejawem życia Kościoła. – Dla mnie to wielka radość, że ilość pielgrzymów nie zmniejsza się. W większości pielgrzymi to młodzi ludzie, którzy podejmują ten trud. Ich motywacje pielgrzymowania są duchowe, pogłębione. Dla mnie jako biskupa jest to ogromna radość, szczególnie dzisiaj przy tych różnych negatywnych opiniach o Kościele. Dzisiaj możemy mieć wrażenie, że wrogowie Kościoła troszczą się o Kościół, bo martwią się, że jest mało powołań, a tak naprawdę walczą z Kościołem. My modlimy się, pielgrzymujemy, pogłębiamy naszą wiarę. Wszyscy jesteśmy zobowiązani do dawania świadectwa wiary - powiedział biskup kaliski.
Pielgrzymka będzie transmitowana na żywo przez Telewizję Diecezjalną „Dom Józefa”.
Piesza Pielgrzymka Kaliska zyskała miano najstarszej w Polsce. Dzięki dokumentom przechowywanym w jasnogórskim archiwum można stwierdzić, że mieszkańcy Kalisza od 382 lat pielgrzymują nieprzerwanie na Jasną Górę.
Początki tej pielgrzymki związane są z kaliskimi księżmi jezuitami. To właśnie z ich domu wyruszyła na Jasną Górę grupa młodych kleryków. Z czasem w wielu kaliskich parafiach tworzyły się grupy pątnicze, udające się do Częstochowy. Początkowo istniały dwie pielgrzymki kaliskie. Jedna przybywała na Jasną Górę, 15 sierpnia, a druga, składająca się głównie z rolników, docierała do celu 8 września. Pielgrzymowania kaliskiego nie przerwały nawet lata okupacji hitlerowskiej i stalinowskiego reżimu.
Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: Joanna Lisiak/Radio Rodzina Kalisz