AUDIODESKRYPCJA – sztuka malowania słowem
Początek tygodnia zawierał dwie ważne daty 15 i 16 października. Pierwsza z nich to „Dzień białej laski” poświęcony osobom niewidomym i przypominający nam wszystkim o codziennych problemach i potrzebach ludzi ociemniałych, niedowidzących i niewidomych. Natomiast wczorajsza data nieodmiennie przypomina wybór na Stolicę Piotrową i pontyfikat Św. Jana Pawła II.
W dzisiejszej audycji Aspekty codzienności o godzinie 17:25 – do wysłuchania której serdecznie zapraszam – poruszymy oba te wydarzenia. Gośćmi audycji będą Barbara Szymańska i Tomasz Strzymiński z Fundacji audiodeskrypcja, której celem jest przybliżanie osobom niewidomym, plastycznych, wizualnych dzieł sztuki. – Jednym z przykładów prezentowanych w audycji będzie natomiast opis fresku Michała Anioła z Kaplicy Sykstyńskiej, które to dzieło tak mocno zainspirowało Papieża Polaka, że swe uczucia i myśli przelał na papier we wspaniałym Tryptyku Rzymskim. By mogli Państwo skonfrontować prezentacje audiodeskrypcyjne z pierwowzorami, w naszej galerii zamieszczamy reprodukcje prezentowanych w ten sposób dzieł. Oprócz Stworzenia Adama jest tam także piękny obraz Immaculata – Bartolomé Estebana Murilla - w podobnym ujęciu Niepokalana widnieje także na obrazie w auli kaliskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Zachęcam Państwa, by słuchając audycji dostępnej pod tym artykułem, zamknąć oczy starając się uruchomić wyobraźnię.
Dziękuję Fundacji audiodeskrypcja za udostępnienie przykładów, które można także znaleźć na stronach organizacji: isztuka.edu.pl.
Adam Szymański.