TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Haliszki, Lody, Przybysława 23 Października 2024, 02:24
Dziś 11°C
Jutro 15°C
Szukaj w serwisie

900-lecia pobenedyktyńskiego kościoła w Kościelnej Wsi

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 12:04 07.10.2024

Wciąż brakuje żywych świątyń ludzkich serc, świątyń rodzin i małżeństw, w których mieszka Jezus i żywych wspólnot  parafialnych, gdzie centralne miejsce zajmuje Chrystus Zmartwychwstały, gdzie żyje się nowym przykazaniem miłości, gdzie dba się o biednych i  ubogich – mówił w homilii o. Waldemar Ułanowicz OFM Conv., gwardian klasztoru Ojców Franciszkanów przy parafii pw. Matki Bożej Anielskiej w Łodzi. Mszy św. z okazji 900-lecia pobenedyktyńskiego kościoła w Kościelnej Wsi przewodniczył bp Łukasz Buzun.

Przed rozpoczęciem uroczystości głos zabrał ks. kan. Piotr Wasilewski, proboszcz parafii:

W homilii franciszkanin przypominając historię świątyni dziękował Panu Bogu za przodków, którzy odmawiając sobie niekiedy wielu rzeczy wznieśli ten kościół:

Zaznaczył, że dzisiaj, kiedy tak często słyszy się  powtarzany slogan: ,,Chrystus tak, a  Kościół nie”, istnieje pilna konieczność odnowionej i solidnej refleksji nad tajemnicą Kościoła:

Stwierdził, że zanim dokona się proces pomnażania wiary przez zachwyt nad pięknem, najpierw musi dokonać się trudny proces oczyszczenia i nawrócenia człowieka:

Po Mszy św. biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun poświęcił pamiątkową tablicę:

Świątynia najpierw służyła norbertanom, potem benedyktynom, a od XVIII w. księżom diecezjalnym.

Między 1124 a 1139 r., na wzgórzu morenowym pradoliny Prosny, nieopodal Kalisza, ulokowano najstarsze w Polsce opactwo norbertanów sprowadzonych przez Piotra Włostowica zwanego Duninem, palatyna Bolesława Krzywoustego. Pierwotnie miejsce gdzie zbudowano klasztor nie miało nazwy własnej, później zwano je po prostu Kościół z racji wymurowanego ok. poł. XII w. kamiennego kościoła pw. św. Wawrzyńca. Nazwy tej używano do końca XV w. 

W 1180 r. norbertanie przeniesieni do opactwa św. Wincentego w Ołbinie, dziś w granicach Wrocławia. W ich miejsce osadzono benedyktynów, którzy w 1229 r. dekretem papieża Grzegorza IX otrzymali prawo patronatu nad klasztorem w Kościelnej Wsi. Klasztor podlegał opactwu w Tyńcu pod Krakowem.

Przy rozbudowie kościoła w XVII w. pobudowano kaplicę Matki Boskiej Szkaplerznej w stylu renesansowym z latarnią. W 1643 r. przy kościele powołano Bractwo Świętego Szkaplerza, jedno z najstarszych w Polsce tego typu konfraterni. W początkach XVIII w. benedyktyni z Kościelnej Wsi założyli dom schronienia dla starców. Przy klasztorze przynajmniej od XVII w. zakonnicy prowadzili szkołę.

W 1782 r. kościół przeszedł w ręce księży diecezjalnych. Pierwszym proboszczem diecezjalnym został ks. Sebastian hr. Sierakowski.

Od 2008 r. proboszczem jest ks. kan. Piotr Wasilewski.

Tekst za: KAI
Zdjęcia i audio: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła