85. rocznica hitlerowskiej zbrodni w Lesie Winiarskim
Modlimy się dzisiaj za naszą Ojczyznę, o jej bezpieczną i szczęśliwą teraźniejszość i przyszłość, o jedność i zgodę narodową. Modlimy się za wszystkich Polaków, aby potrafili odpowiedzialnie zagospodarować wolność, której odzyskanie tak wiele nas kosztowało… - mówił ks. prał. Adam Modliński, delegat biskupa kaliskiego Damiana Bryla, podczas Eucharystii wpisującej się w obchody 85. rocznicy zbrodni w Lesie Winiarskim. Msza św. sprawowana była w kościele pw. bł. Michała Kozala w Kaliszu.
U progu eucharystycznego spotkania ks. kan. Piotr Kuświk, proboszcz parafii, przywitał przybyłych gości i przedstawił plan wydarzenia:
W homilii ks. prał. Adam Modliński nawiązał do Niedzieli Dobrego Pasterza, która zbiegła się z obchodami gromadzącymi wiernych w murach winiarskiej świątyni:
Kaznodzieja przypomniał o tragicznych wydarzeniach, jakimi naznaczony jest las dzielący Kalisz i Szałe:
Homileta kontynuował swą myśl:
Kończąc homilię delegat biskupa kaliskiego zaznaczył, do czego powinna skłaniać nas tocząca się za wschodnią granicą wojna:
Przed zakończeniem Mszy św. ks. prał. Adam Modliński przypomniał o powiązaniu bł. Michała Kozala z przeżywaną rocznicą:
Ostatnim punktem wydarzenia było złożenie kwiatów i zniczy przy obelisku upamiętniającym pomordowanych w lesie winiarskim. Delegacje Władz samorządowych i lokalnych oraz organizacji społecznych wyraziły w taki sposób pamięć o ofiarach zbrodni hitlerowskich.
Po zakończonych uroczystościach na wszystkich przybyłych czekał ciepły poczęstunek.
Las winiarski w czasie II wojny światowej był miejscem, w którym oddziały niemieckie przeprowadzały egzekucje na elitach zamieszkujących pobliskie tereny. Szacuje się, że jest to miejsce pochówku około 750 ofiar okupacji hitlerowskiej.
Tekst, audio i zdjęcia: Karolina Gaweł/Radio Rodzina Kalisz