84. rocznica zbrodni katyńskiej w kościele Garnizonowym w Kaliszu
Egzekucje najczęściej dokonywały się w lasach, rozstrzeliwani mieli związane ręce, usta zakneblowane, często trocinami. Zostali zamordowani strzałem w tył głowy, który później został nazwany metodą katyńską – mówił ks. kan. Marcin Papuziński, delegat biskupa kaliskiego Damiana Bryla na uroczystość 84. rocznicy zbrodni katyńskiej w kościele garnizonowym pw. św. Wojciecha i św. Stanisława Biskupa w Kaliszu.
Przybyłych na uroczystość do żołnierskiej świątyni przywitał ks. płk Tadeusz Pałuska:
Oprócz wymienionych gości, wnętrze świątyni wypełniły poczty sztandarowe m.in. kaliskiej straży miejskiej i licznie reprezentowanych kaliskich szkół.
EucharystiI przewodniczył delegat biskupa kaliskiego ks. kan. Marcin Papuziński, który w homilii opowiedział fakty zbrodni katyńskiej:
Kaznodzieja przypomniał historię kłamstw powielanych przez Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich na temat Katynia:
Po Mszy świętej, młodzież z Technikum im. św. Józefa w Kaliszu premierowo przedstawiła film ich paradokumentalnej produkcji o Kaliszanach zamordowanych w zbrodni katyńskiej 1940 roku.
Co roku w kwietniu obchodzimy bardzo smutną rocznicę Wiosną 1940 roku funkcjonariusze NKWD strzałem w tył głowy zamordowali 22 tysiące polskich oficerów, urzędników i przedstawicieli inteligencji. Przez kilkadziesiąt lat o zbrodni nie było wolno mówić ani pisać. Kłamstwem próbowano wymazać pamięć o bohaterach. Nie udało się. Są ciągle żywi w naszych wspomnieniach.
Tekst, audio i zdjęcia: Szymon Raczyński/Radio Rodzina Kalisz