610 lecie Borzęciczek (1413 – 2023) w Dekanacie Koźmińskim
Mieszkańców Borzęciczek łączy nie tylko bliskość domów i mieszkań, ale łączy ich także Pan Bóg i dlatego tutaj jesteśmy razem, i razem do Pana Boga wołamy… – mówił biskup Damian Bryl podczas uroczystej Eucharystii w Borzęciczkach z okazji 610-lecia powstania tej miejscowości.
Miejscowość Borzęciczki od czasów średniowiecza stanowiła wieś prywatną i w ciągu wielu wieków znajdowała się w posiadaniu różnych rodzin szlacheckich[…]. „Kościół w Borzęciczkach jest murowany, piękny, pod tytułem św. Marcina biskupa, poświęcony przez Przewielebnego Jana z Zalesia Bajkowskiego, sufragana poznańskiego, wraz z wielkim ołtarzem,..." – z akt wizytacji kanonicznej przeprowadzonej w 1648 r. przez ks. Ignacego Gnińskiego.
Obchody jubileuszu Borzęciczek zostały zlokalizowane na boisku przy przedszkolu i tam też, na ustawionej scenie, umieszczono polowy ołtarz, który był centralnym miejscem pierwszej części obchodów. Mszy świętej jubileuszowej przewodniczył ordynariusz diecezji kaliskiej biskup Damian Bryl.
Biskupa kaliskiego, kapłanów uczestniczących w Eucharystii, siostry zakonne, przedstawicieli władz samorządowych i przybyłych na uroczystość mieszkańców Borzęciczek i okolicznych miejscowości, przywitał proboszcz parafii ks. Artur Kułton:
Homilię wygłosił przewodniczący Mszy świętej biskup Damian Bryl:
Biskup Damian w ciepłych słowach podkreślał znaczenie pamięci o przodkach, którzy tworzyli tę wspólnotę - by wracać z szacunkiem do tych, którzy byli przed nami, wspominać ich i Panu Bogu za nich dziękować:
W dalszych słowach biskup podkreślał znaczenie wiary i ufności w Bożą opatrzność:
Biskup nie ograniczał się tylko do ogólnych zasad istnienia wspólnoty, ale wskazywał konkretne wytyczne, przypominając zasady sformułowane przez bł. kard. Stefana Wyszyńskiego:
Przytaczamy te zasady w skróconych punktach:
Nim wybrzmiał hymn Boże coś Polskę, który zakończył pierwszą część uroczystości, bp Damian – nawiązując do powtarzanego w dniu dzisiejszym na całym świecie aktu poświęcenia Najświętszej Maryi Pannie Ukrainy i Rosji – wezwał, by rozszerzyć nasze serca w łączności z tym aktem. - Cytujemy go pod artykułem.
Po Eucharystii nastąpiły kolejne punkty obchodów jubileuszu: poświęcenie tablicy pamiątkowej oraz ścieżki edukacyjnej im. Św. Jana Pawła II, posadzenie dębu i wmurowanie kapsuły czasu.
Estradę na placu przejęły w posiadanie dzieci i młodzież z SOSW i ZSP.
O przygotowaniach do uroczystości mówił Dawid Grobelny sołtys wsi Borzęciczki:
Po Mszy świętej biskup Damian poświęcił także tablicę pamiątkową ufundowaną przez mieszkańców, na której zacytowano słowa Romana Dmowskiego:
Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.
Po części oficjalnej uroczystość przekształciła się w rodzinny piknik.
Tekst, audio i zdjęcia: Adam Szymański/Radio Rodzina Kalisz