32. Ogólnopolska Pielgrzymka Robotników i Pracodawców do św. Józefa
"Święty Józefie – naucz nas zło dobrem zwyciężać" – takie hasło towarzyszyło 32. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Robotników i Pracodawców do Narodowego Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu. Pielgrzymka miała miejsce tradycyjnie 1 maja, w liturgiczne wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika.
Mszy św. w kaliskiej bazylice przewodniczył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej bp Łukasz Buzun. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele pracodawców, robotników i rzemieślników z całej Polski. W pielgrzymkę po raz 18. włączyło się Duszpasterstwo Pracodawców i Przedsiębiorców.
Przed rozpoczęciem mszy św. sekretarz stanu w kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera odczytał list prezydenta RP Andrzeja Dudy. W imieniu przewodniczącego NSZZ “Solidarność" Piotra Dudy głos zabrał Grzegorz Adamowicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność”.
W homilii biskup Łukasz Buzun, odniósł się do hasła tegorocznej pielgrzymki, podkreślając jednocześnie jakie wyzwania czekają świat ludzi pracy i pracodawców:
Kaznodzieja poddał także wyjaśnieniu definicję słowa ,,solidarność”, która jak podkreślił łączy się z koniecznością zaufania. Wskazał przy tym na przykład życia św. Józefa:
Biskup Łukasz Buzun wskazał również na konieczność zadbania o pokój w przestrzeni życia osobistego i zawodowego:
Na końcu skierował prośbę do św. Józefa, aby troszczył się o świat ludzi pracy i wszystkich pracodawców:
Po Komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa biskup Łukasz Buzun zawierzył pracowników i pracodawców opiece św. Józefa:
Po zakończeniu mszy świętej uczestnicy pielgrzymki tradycyjnie podzielili się chlebem i złożyli wiązanki kwiatów przy pomniku św. Jana Pawła II.
Pierwsza Ogólnopolska Pielgrzymka Robotników do św. Józefa w Kaliszu odbyła się w 1992 roku. Wspomnienie liturgiczne św. Józefa Rzemieślnika jest obchodzony w Kościele od 24 kwietnia 1956 r. Tego dnia Kościół w sposób szczególny zwraca uwagę na pracę w aspekcie wartości chrześcijańskich, jak również społecznych, ogólnoludzkich i narodowych.
Tekst, audio i zdjęcia: Katarzyna Łakomiak-Korach/Radio Rodzina Kalisz