TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Adeli, Felicyty, Klemensa 23 Listopada 2024, 10:53
Dziś 1°C
Jutro 4°C
Szukaj w serwisie

Rocznica poświęcenia katedry kaliskiej pw. św. Mikołaja

Szymon Raczyński Szymon Raczyński 11:26 25.09.2024

Biskup Łukasz Buzun przewodniczył Mszy św. w uroczystość rocznicy poświęcenia kościoła katedralnego pw. św. Mikołaja w Kaliszu. Świątynia została wzniesiona w latach 1253-1257 w stylu gotyckim z fundacji Bolesława Pobożnego i jego żony bł. Jolanty.

Na początku Mszy św. ks. prał. Adam Modliński, proboszcz parafii katedralnej wprowadził wiernych w przebieg uroczystości:

Ks. prałat Adam Modliński opowiedział o początkach powstania diecezji utworzonej przez św. Jana Pawła II:

Proboszcz katedry kaliskiej docenił pasterzy diecezji kaliskiej, tzn. biskupów żyjących i tych, którzy odeszli do Pana:

Biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun w homilii powiązał ze sobą konsekrację kościoła katedralnego i list św. Pawła Apostoła zakładającego wspólnoty:

Biskup Łukasz Buzun docenił architekturę sakralną kaliskiej katedry. Życzył wszystkim w niej przebywającym otwartości na działanie Ducha Świętego:

Katedra pw. św. Mikołaja Biskupa w Kaliszu została wzniesiona w latach 1253-1257 w stylu gotyckim z fundacji Bolesława Pobożnego i jego żony bł. Jolanty. Była wielokrotnie przebudowywana. W dekrecie arcybiskupa gnieźnieńskiego Jakuba Świnki z 1303 roku istnieje poświadczenie, że rektor kościoła św. Mikołaja pełnił obowiązki duszpasterskie w nowym mieście. Z tego dokumentu wynika także, że jest ta najstarsza świątynia w Kaliszu.

Początkowo była zarządzana przez księży diecezjalnych, a w 1358 roku mocą przywileju wydanego przez Kazimierza Wielkiego trafiła pod opiekę kanoników laterańskich. W 1441 roku arcybiskup gnieźnieński Wincenty Kot podniósł kościół św. Mikołaja do godności kolegiaty zakonnej. Prawie 400 lat później arcybiskup gnieźnieński Ignacy Raczyński zniósł w Kaliszu Zgromadzenie Kanoników Laterańskich i oddał kościół św. Mikołaja pod opiekę księży diecezjalnych. Po kanonikach laterańskich pozostała do dziś nazwa ulicy, przy której mieści się katedra – Kanonicka.

W 1992 roku Jan Paweł II podniósł świątynie do godności katedry nowo powstałej diecezji kaliskiej. Obecnie istniejący ołtarz katedry został wykonany we Włoszech z marmuru karraryjskiego i przywieziony do Kalisza 14 grudnia 1993 roku oraz konsekrowany 24 września 1997 roku.

Tekst, audio i zdjęcia: Szymon Raczyński/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła