25. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie
Wzorem dla nas powinna być Święta Rodzina, Ona bowiem zobowiązuje nas do odkrycia na nowo powołania i misji każdej rodziny - mówił biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Jan Glapiak podczas sumy odpustowej w Sanktuarium w Lutogniewie. W tym roku uroczystość zbiegła się z 25. rocznicą koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Pocieszenia.
Po liturgicznym pozdrowieniu kapłanów, pielgrzymów i gości powitał ks. kan. Łukasz Żurawski, proboszcz parafii pw. Św. Trójcy i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie. Biskupa Jana Glapiaka powitali przedstawiciele parafii:
Przychodzimy do naszej najlepszej Matki całymi rodzinami, bo chcemy, aby nasze rodziny były Bogiem silne – mówił rozpoczynając homilię bp Jan:
W ostatnim czasie w sposób coraz bardziej zorganizowany, pragnie się zniszczyć instytucję małżeństwa i rodziny, także w naszej Ojczyźnie – wskazywał kaznodzieja:
Przywołując papieża Franciszka - biskup podkreślał wyjątkową rolę matek w rodzinie:
Niezastąpiona w rodzinie jest również rola ojca:
Nie ma rodziny bez dzieci – zauważył hierarcha:
”Rodzina, która się modli zjednoczona, zjednoczona pozostaje” – pisał w Liście apostolskim Rosarium Virginis Mariae św. Jan Paweł II – przypomniał biskup:
Nie żałujmy czasu na modlitwę w rodzinach – mówił kończąc homilię bp Glapiak:
Po Komunii św. słowa podziękowań wypowiedział ks. kan. Łukasz Żurawski:
Uroczystą sumę zakończyło odmówienie Litanii do Matki Bożej Pocieszenia i procesja z Najświętszym Sakramentem.
Mszę św. wraz z bp. Janem Glapiakiem z Poznania koncelebrowali: ks. kan. Łukasz Żurawski, proboszcz parafii pw. Św. Trójcy i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie, ks. prał. Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, ks. kan. Rafał Mielcarek, proboszcz parafii pw. Zwiastowania NMP i św. Michała Archanioła w Sowinie oraz ks. Krzysztof Śliczny, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Zdunach.
Na modlitwę przybyli przedstawiciele władz samorządowych: Paweł Radojewski, Starosta Krotoszyński, Stanisław Szczotka, Wicestarosta Krotoszyński oraz Cezary Grenda, Wiceburmistrz Krotoszyna.
W czasie Mszy św. śpiewał chór "Cecylia" z Sulmierzyc.
W tym roku na świętowanie do Lutogniewa dotarli pielgrzymi piesi z: Krotoszyna, Sulmierzyc, Kobylina, Zdun, Benic, Chwaliszewa, uczestnicy VII Pielgrzymki rowerowej, w tym przedstawiciele Klubu Rowerowego PTTK Uniwersytetu Trzeciego Wieku ”Pędziwiatry” oraz Pielgrzymka Towarzystwa Rowerowego "Pielgrzym" z parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Ostrowie Wielkopolskim.
W niedzielne popołudnie odbył się przejazd koni i zaprzęgów konnych w ramach XV Pielgrzymki Konnej. Następnie została odprawiona Msza św. dla uczestników Pielgrzymki Konnej i X Pielgrzymki Motocyklowej. Dzień zakończył Koncert Śląskich Szlagierów w wykonaniu Dawida Janiaka.
Poniedziałek tradycyjnie będzie dniem modlitwy się za zmarłych czcicieli Matki Bożej Pocieszenia, darczyńców sanktuarium oraz poległych w obronie Ojczyzny.
We wtorek w modlitwie polecana będzie służba zdrowia, dobrodzieje i darczyńcy sanktuarium oraz osoby starsze i cierpiące, którym zostanie udzielony sakrament namaszczenia chorych.
Uroczystość koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie odbyła się 29 sierpnia 1999 roku. Obraz Matki Bożej namalowany na desce pochodzi z pierwszej połowy XVI wieku. Przedstawia Maryję w półpostaci, podtrzymującą na lewym ramieniu Dzieciątko Jezus. Wizerunek jest zakrywany na co dzień obrazem Zwiastowania NMP, namalowany na płótnie i pochodzącym z drugiej połowy XVIII w.
Tekst, audio i zdjęcia: Tomasz Klimowicz/ Radio Rodzina Kalisz