25 lat Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej
Minęło 25 lat od momentu rozpoczęcia działalności Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej. 27 grudnia 1998 r. dokładnie o godz. 17.00 na 103,1 MHz rozległ się głos katolicki z Kalisza dla diecezji kaliskiej. Radio ciągle jest słuchane przez diecezjan. Obecnie jest to ponad 9 godzin programu dziennie, na który składają się: modlitwa, katechezy, serwisy informacyjne, ciekawe audycje, a także sporo dobrej muzyki.
Z okazji 25. rocznicy istnienia Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej Mszy św. w radiowej kaplicy przewodniczył bp Łukasz Buzun, który w homilii wskazywał, że media katolickie są wezwane do tego, żeby były misyjne. - Do osób pracujących w mediach katolickich jest skierowane wezwanie, żeby być misjonarzem, żeby być tym, który ewangelizuje tę przestrzeń, w której pracuje. Dziennikarz ma konkretne powołanie ewangeliczne i wy to powołanie wypełniacie – powiedział biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.
Podczas Mszy św. biskup poświęcił obraz Jezusa Miłosiernego.
Jak wyjawił dyrektor rozgłośni z okazji 25-lecia Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej zaplanowano 25 wydarzeń związanych ze srebrnym jubileuszem stacji. - Nie chcemy ograniczać się do jednego wydarzenia, ale pragniemy świętować przede wszystkim z naszymi słuchaczami. Rozpoczęliśmy świętowanie dzisiaj od dnia otwartego naszego radia, gdzie nasi słuchacze mogli zobaczyć jak wygląda nasza codzienna praca. Praktycznie cały rok 2024 będzie naznaczony jakimś elementem wspólnego świętowania – powiedział KAI ks. Mateusz Puchała.
Wśród wydarzeń będą m.in. bal karnawałowy, festyn rodzinny, pielgrzymka autokarowa na Jasną Górę, pielgrzymka do Narodowego Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu, pielgrzymki zagraniczne do Wilna i Grecji. - Bardzo poważnie myślimy o tym, aby do radiowej kaplicy sprowadzić relikwie św. Maksymiliana Marii Kolbego. Chcemy przeprowadzić w redakcji naszego radia warsztaty dziennikarskie dla młodzieży - dodał ks. Puchała.
Zwieńczeniem będzie gala jubileuszowa, która odbędzie się 23 listopada 2024 r.
Radio Rodzina powołał do istnienia ówczesny biskup kaliski Stanisław Napierała. Pierwszy program słuchacze wysłuchali 27 grudnia 1998 r. w uroczystość Najświętszej Rodziny.
Pierwszym dyrektorem rozgłośni był ks. Mirosław Rojek. Po nim przez 16 lat radiem kierował ks. prał. Leszek Szkopek. - Radio nasze w nazwie kryje rzeczywistość rodziny. Przez te 16 lat wraz z rzeszą ludzi, którzy przez lata tworzyli ze mną Radio Rodzina, staraliśmy się być jak jedna wielka rodzina. Na moich oczach niektórzy dorastali, pobierali się i przychodziły na świat ich dzieci, które dzisiaj także angażują się w radio. Dziś dziękuję Panu Bogu za ten niezwykły czas – mówił ks. Szkopek, obecnie proboszcz parafii pw. NMP Wniebowziętej w Ostrzeszowie.
Przez 3 lata dyrektorem radia był ks. Łukasz Skoracki, który wcześniej przez 5 lat był pracownikiem tej rozgłośni. – Kiedy zostałem dyrektorem pojawiła się większa odpowiedzialność. Zadaniem dyrektora jest troska o ramówkę i za to, co proponuje się słuchaczom. Przyjąłem, że główną misją będzie ewangelizacja, by nie tylko mówić o Bogu, ale budzić w słuchaczach wiarę. Bogu dziękuję, że przez te trzy lata nie byłem sam. Czułem mocno Jego pomoc, ale też pomoc ludzi, którzy w radiu pracowali – stwierdził ks. Skoracki, obecnie zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kaliskiej.
Od 1 lipca 2018 r. szefem jest ks. Mateusz Puchała, który także wcześniej przez 5 lat był związany z Radiem Rodzina. Duchowny rozpoczął od gruntownej modernizacji rozgłośni. - Wymiana sprzętu była konieczna i niezbędna, żeby radio mogło dalej normalnie funkcjonować. Najpierw został wdrożony nowy sprzęt, a następnie sukcesywnie remontowane były kolejne pomieszczenia radiowe. Dziś naprawdę możemy poszczycić się nowoczesnym sprzętem oraz odnowionym zapleczem. Po pracach związanych z modernizacją przeszliśmy do stopniowej modyfikacji ramówki i programu – wyjawił dyrektor radia.
Jak podkreślił szef rozgłośni radio to przede wszystkim zespół ludzi nazywany redakcją. - Obecnie w ścisłej redakcji mamy 8 osób. Do tego dochodzą osoby, które współpracują z radiem na co dzień, jako realizatorzy czy spikerzy. Nie sposób nie zauważyć tych, którzy na naszej antenie prowadzą swoje autorskie audycje. W ciągu tygodnia przez redakcję „przewija się” około 30 osób. Trzeba zauważyć również wolontariuszy – zaznaczył ks. Puchała.
Radio ma swoją siedzibę w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu przy ul. Złotej 144. Kaliskie radio jest jedyną rozgłośnią w Polsce, która proponuje słuchaczom modlitwę w Godzinie Miłosierdzia z kaplicy przed Najświętszym Sakramentem. Radio ma swoją stronę internetową, a w ostatnim czasie udało się stworzyć radiową aplikację mobilną, która umożliwia słuchanie stacji w każdym zakątku świata. Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej należy do Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich.
Tekst za: KAI
Zdjęcia: Adam Szymański/Radio Rodzina Kalisz