TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Emmy, Flory, Romana 24 Listopada 2024, 16:34
Dziś 8°C
Jutro 12°C
Szukaj w serwisie

25. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 11:30 15.01.2022

17 stycznia br. w Kościele katolickim w Polsce będziemy przeżywali 25. Dzień Judaizmu.  Hasłem tegorocznego wydarzenia są słowa: “Moje myśli nie są myślami waszymi” zaczerpnięte z Księgi Izajasza (Iz 55,8).

W diecezji kaliskiej obchody 25. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce odbędą się 17 stycznia br. w katedrze kaliskiej pw. św. Mikołaja. Wspólna modlitwa rozpocznie się o godz. 19.30 i będzie miała charakter nabożeństwa Słowa Bożego, podczas którego będą czytane fragmenty Księgi Izajasza przeplatane psalmami i komentarzami. Nabożeństwu będzie przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl.

 

 

Więcej o obchodach 25. Dnia Judaizmu w diecezji kaliskiej mówi ks. Piotr Bałoniak, biblista:

Ks. Bałoniak podkreśla, że Księga Izajasza pomaga nam odkryć, że Bóg konsekwentnie realizuje swój plan zbawienia:

Doświadczenie Izraela może stać się także naszym osobistym doświadczeniem:

Do wspólnej modlitwy w katedrze kaliskiej zaproszeni są wszyscy ludzie dobrej woli:

Cała rozmowa z ks. Piotrem Bałoniakiem nt. obchodów 25. Dnia Judaizmu w diecezji kaliskiej jest dostępna tutaj.

Kościół katolicki uznaje dialog z judaizmem za sprawę zasadniczą dla głębszego poznania i zrozumienia własnych korzeni. Stanowi je właśnie judaizm wraz ze Słowem Objawionym, Przymierzem, prawem moralnym, obietnicą mesjańską, a także modlitwą psalmami. Dialog ten ma pomóc katolikom w pogłębianiu świadomości – jak nauczał Jan Paweł II – że religia żydowska nie jest wobec chrześcijaństwa rzeczywistością zewnętrzną, lecz „czymś wewnętrznym, oraz że nasz stosunek do niej jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii”.

Przełomowy dla stosunków katolicko-żydowskich był pontyfikat św. Jana Pawła II, zarówno ze względu na liczne ważne wypowiedzi papieskie jak i wielce znaczące gesty. Jan Paweł II uczynił wiele symbolicznych kroków, aby zacieśnić relacje między Żydami a chrześcijanami. Przede wszystkim ważna była jego wizyta w synagodze w Rzymie, przyjazd do Izraela, pobyt w Yad Vashem, prośba o przebaczenie za prześladowanie i winy chrześcijan wobec Żydów, modlitwa przy Ścianie Płaczu. Wszystko to, włączając także jego doświadczenia z przeszłości, z okresu Holokaustu i jego osobiste relacje z Żydami z rodzinnego miasta, stworzyło dobrą atmosferę dla pogłębienia wzajemnych relacji.

Celem Dnia Judaizmu jest o pokazanie głębokich związków między judaizmem i chrześcijaństwem - powiedział bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP.

Podczas konferencji prasowej bp Markowski powiedział, że obchody Dnia Judaizmu są “powrotem do źródeł”. Natomiast w specjalnym Słowie z okazji 25. edycji tego wydarzenia duchowny zaznaczył, iż należy stale przypominać o tym, że chrześcijaństwo wywodzi się z religii żydowskiej. “Tracąc z nią kontakt odcinamy swoje korzenie, pozbawiając się soków niezbędnych do życia” - podkreślił przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski.

Po raz pierwszy Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce obchodzono w 1998 r. w Warszawie. Od tego czasu centralne obchody odbywają się w największych polskich miastach, a równocześnie w wielu innych miejscowościach.

 

Co roku centralne obchody Dnia Judaizmu organizuje inna polska diecezja wraz z powołanym w 1996 r. Komitetem ds. Dialogu z Judaizmem. W tym roku centralne obchody 25. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce odbędą się 17 stycznia w Poznaniu.

 

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła