20-lecie Parafii Świętej Rodziny w Ostrowie Wielkopolskim
Parafia to jest miejsce zwycięskiego zmagania ze złem. Szatan potrafi posługiwać się wszelkimi możliwymi sposobami, przede wszystkim wolnością - mówił bp Stanisław Napierała podczas Mszy św. z okazji 20. rocznicy istnienia parafii Świętej Rodziny w Ostrowie Wielkopolskim. Biskup poświęcił nowe stacje drogi krzyżowej oraz parking. Udzielił też młodzieży sakramentu bierzmowania.
Witając biskupa kaliskiego, ks. kan. Dominik Wodniczak przypomniał dzieje utworzenia parafii. Wskazał, że parafia Świętej Rodziny w Ostrowie Wielkopolskim została erygowana 20 sierpnia 1995 r. na mocy dekretu pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały. Pierwszym proboszczem był ks. kan. Janusz Giera. Od 8 listopada 2008 r. proboszczem jest ks. kan. Dominik Wodniczak. Obecnie parafia liczy 2950 osób. Działa w niej 14 grup duszpasterskich skupiających dzieci, młodzież, dorosłych i starszych. Do najważniejszych wydarzeń, jakie parafia przeżywała w ciągu tych lat istnienia należą: peregrynacja obrazu św. Józefa Kaliskiego w 1995 r., Misje Miłosierdzia Bożego w 2003 r. i nawiedzenie obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w 2011 r. W ostatnich latach wnętrze kościoła uległo zasadniczym zmianom. Według projektu s. Maristelli Sienickiej wykonano we włoskiej pracowni Domus Dei oryginalną mozaikę przedstawiającą Świętą Rodzinę podczas spożywania posiłku w Nazarecie. Siostra zaprojektowała także unikatowe tabernakulum w kształcie przełamanego chleba oraz marmurowy ołtarz. Świątynia została wyposażona w 11 witraży przedstawiających Orszak Jana Pawła II. W kościele znajdują się relikwie św. Jana Pawła II, które zostały uroczyście wprowadzone 18 listopada 2012 r. przez biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka.
W homilii pierwszy biskup kaliski podkreślał, że parafia to miejsce, gdzie człowiek przez Boga jest powołany do nawrócenia. - Ilekroć przychodzimy do kościoła powinniśmy pomyśleć, że przychodzimy tutaj, aby spotkać się z Panem, który jest święty i chce, byśmy byli święci – powiedział celebrans.
Wskazywał, że parafia to miejsce zwycięskiego zmagania ze złem. – W codziennym życiu zmagamy się z szatanem. Powinniśmy starać się wyzwalać z dręczenia szatana chociażby krótkimi słowami: „idź precz szatanie” – zaznaczył kaznodzieja, który dodał, że szatan potrafi posługiwać się wszelkimi możliwymi sposobami, przede wszystkim wolnością. - Szatan usadawia się tam, gdzie są newralgiczne punkty, miejsca społeczeństwa, narodu, państwa. To są media, to są miejsca, gdzie są stanowione prawa, to są miejsca, gdzie jest wielki pieniądz. Potężna siła zła ma wpływy i posługuje się ludźmi. Trzeba walczyć z szatanem, nie lekceważyć go. Świątynia jest miejscem zwycięskiej walki z szatanem – stwierdził bp senior.
Zauważył, że parafia to miejsce, w którym przemawia patron. – Waszym patronem jest Święta Rodzina, która jest wzorem każdej rodziny. To jest rodzina, która objawia zamysł Boga Stwórcy i Zbawiciela względem człowieka. Syn Boży przychodzi w rodzinie opartej na małżeństwie Maryi i Józefa – mówił hierarcha.
Przekonywał, że parafia jest drogą do nieba. - Niebo jest naszym powołaniem. Trzeba bardzo cenić i kochać Mszę św. i pamiętać, że niedzielna Eucharystia to wkroczenie na drogę prowadzącą do nieba – powiedział biskup.
Zwracając się do młodzieży mającej przyjąć sakrament bierzmowania wskazywał na rodzinę. - Będziecie budować rodzinę opartą na małżeństwie mężczyzny i kobiety, a nie na dwóch osobnikach tej samej płci. Małżeństwo jest tylko między mężczyzną i kobietą, nie ma innego. To jest uzurpacja. Ludzie są butni i uzurpują najświętsze pojęcia, imiona, bo wielu od Boga odwróciło się, a jak zgubili Boga w swoim życiu to zgubili przykazania, normy moralne, w ich życiu pojawia się bałagan, chaos, zamęt i życie nie ma sensu. To nie jest wizja prawdziwa, to jest wizja wypatrzona, która pojawia się wtedy, gdy człowiek traci Boga – stwierdził bp Napierała.
Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa wspomniał ks. prał. Alfreda Mąkę, ówczesnego proboszcza konkatedry, który bardzo zabiegał, aby w tym miejscu powstała parafia Świętej Rodziny. Dziękował też ks. kan. Dominikowi Wodniczakowi za wielką troskę o kościół.
Wraz z biskupem modlili się: ks. inf. Tadeusz Szmyt, ks. kan. Krzysztof Nojman, dziekan dekanatu ostrowskiego pierwszego, ks. kan. Janusz Giera, pierwszy proboszcz parafii Świętej Rodziny i wielu innych księży oraz licznie zgromadzeni wierni.
Tego dnia odbyła się wizytacja parafii Świętej Rodziny. Bp senior Stanisław Napierała odwiedził także szkołę, był u chorych oraz spotkał się z przedstawicielami wspólnot parafialnych.
Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI