16. rocznica uroczystości pogrzebowych Jana Pawła II
16 lat temu, 8 kwietnia 2005 roku, o godzinie 10:00 na Placu Świętego Piotra w Rzymie rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe papieża Jana Pawła II. Papież, który przez blisko 27 lat kierował Kościołem katolickim, zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Jego pontyfikat wywarł istotny wpływ na losy świata, między innymi, przyczyniając się do upadku komunizmu.
fot. Grzegorz Gałązka
Dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, Piotr Dmitrowicz, podkreśla, że życie papieża Polaka, a zwłaszcza „postawa Ojca Świętego w obliczu cierpienia i choroby stała się źródłem nadziei dla milionów ludzi”.
Musimy pokazywać naszą godność, musimy pokazywać to, co jest fundamentalne dla człowieka i to przez całe życie Jan Paweł II nam pokazywał. I musimy o tym pamiętać – podkreślił Piotr Dmitrowicz. – Nie możemy sprowadzać Jana Pawła II do kremówek, do Wadowic, ale do istoty człowieczeństwa – mówi dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Papież Jan Paweł II w czasie swego pontyfikatu odbył 104 pielgrzymki międzynarodowe, odwiedzając 129 krajów na wszystkich kontynentach. Głosząc naukę Chrystusa na całym świecie, przemierzył łącznie ponad półtora miliona kilometrów. Dla jego pontyfikatu fundamentalna była troska o najsłabszych i zapomnianych – dodaje Piotr Dmitrowicz.
Ojciec Święty mówił: „chcę być głosem tych, którzy nie mogą mówić” – dodaje Piotr Dmitrowicz.
To nie jest przypadek, że jego pierwsze pielgrzymki były do krajów, gdzie ludzie byli niszczeni przez system, gdzie byli prześladowani ze względu na swoją wiarę, gdzie odbywały się konflikty wojenne, między innymi w Meksyku, Irlandii i wielu innych krajach – przypomniał dyrektor Muzeum. –To był papież ludzi skrzywdzonych, biednych, tych, którzy nie mieli głosu. Papież mówił w ich imieniu, mówił za nich – zaznacza historyk.
Mszy świętej pogrzebowej, koncelebrowanej przez 140 kardynałów oraz patriarchów katolickich Kościołów Wschodnich, przewodniczył kardynał Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI.
Proboszcz Archikatedry Warszawskiej, ksiądz prałat Bogdan Bartołd podkreślił, że pogrzeb Jana Pawła II był symbolicznym, jednym z największych zgromadzeń chrześcijan w historii świata.
Podczas homilii na Placu Świętego Piotra kardynał Ratzinger powiedział, że „Papież cierpiał i miłował razem z Chrystusem. Teraz stoi w Domu Ojca, patrzy na nas i nam błogosławi – przypomniał duchowny. –Te okrzyki wiernych „Santo Subito” – „Natychmiast święty”. Pamiętamy wszyscy ten znak symboliczny, zamykający się Ewangeliarz, poszczególne kartki. Zamknęła się piękna, wspaniała historia ziemskiego przebywania, naszego Jana Pawła II, tu na ziemi- mówi ksiądz prałat Bogdan Bartołd.
Pogrzeb Jana Pawła II zgromadził największą w czasach współczesnych liczbę dostojników i pielgrzymów. Na ceremonię pogrzebową przybyło do Rzymu blisko 5 milionów ludzi. W pogrzebie uczestniczyło 4 królów, 5 królowych oraz ponad 200 prezydentów i premierów, a także przedstawiciele różnych religii świata.
Kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża 16 października 1978 roku. Podczas przeszło 26 lat pontyfikatu Jan Paweł II beatyfikował i kanonizował więcej osób niż wszyscy jego poprzednicy przez pięć poprzedzających wieków. Ogłosił błogosławionymi w sumie 1338 ludzi, a świętymi 482 osoby, podczas 51 uroczystości. Wśród błogosławionych było 160 Polaków i dwóch papieży, Jan XXIII i Pius IX, a wśród świętych 11 Polaków.
Jan Paweł II był autorem 14 encyklik, 15 adhortacji apostolskich, 13 konstytucji apostolskich, 45 listów apostolskich, 29 dokumentów w formie motu proprio oraz tysięcy listów papieskich. Ojciec Święty Jan Paweł II został w 2014 roku kanonizowany przez papieża Franciszka.
Teskt za: IAR