TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Elżbiety, Katarzyny, Klemensa 25 Listopada 2024, 04:54
Dziś 5°C
Jutro 7°C
Szukaj w serwisie

1055. rocznica Chrztu Polski

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 08:30 14.04.2021

14 kwietnia obchodzimy Narodowe Święto Chrztu Polski, jednocześnie zbiegające się z 1055. rocznicą przyjęcia chrztu św. przez Mieszka I. 22 lutego 2019 roku Sejm RP ustanowił dzień 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski. Zgodnie z tradycją, Mieszko I, władca Polan, został ochrzczony najprawdopodobniej w Wielką Sobotę 966 roku, przypadającą wówczas 14 kwietnia.

Narodowe Święto Chrztu Polski obchodzone jest co roku 14 kwietnia – w dokładną rocznicę Chrztu Polski.  Z racji ogromnego znaczenia tej daty dla naszego kraju, zachęca się wszystkich Polaków, by wywiesili biało-czerwone flagi.

 

 

Jest rzeczą niezwykle istotną, aby pamięć o tak ważnym dla Kościoła i narodu wydarzeniu była kultywowana rokrocznie, tak by zapadła głęboko w pamięci i sercach wszystkich Polaków, zwłaszcza najmłodszych pokoleń – przypomina bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, z okazji 1055. rocznicy chrztu Polski, przypadającej 14 kwietnia.  

Datę chrztu Polski w 966 roku przyjmuje się za początek istnienia państwa polskiego. Choć już wcześniej na ziemiach polskich istnieć musiały zorganizowane struktury państwowe, o czym świadczy choćby fakt, że w ogóle doszło do ślubu między Mieszkiem I a czeską księżniczką Dobrawą, to chrzest księcia Polan sprawił, że jego państwo zaczęło być poważnie traktowane na ówczesnej arenie międzynarodowej.

W aspekcie politycznym chrzest z rąk przedstawicieli Kościoła czeskiego ochronił państwo Mieszka przed kolonizacją niemiecką. Niemcy bowiem mieli w planach chrystianizację ziem położonych na wschód od diecezji Magdeburskiej, a wraz z nią nastąpiłoby uzależnienie ziem polskich od Cesarstwa. Sojusz polsko-czeski, zwieńczony przez Chrzest Polski, zapobiegł także zawiązaniu niebezpiecznego dla Polan sojuszu między Czechami a Wieletami. Dzięki chrztowi, dynamicznie rozwijające się państwo pierwszych Piastów mogło przekształcić się w państwo polskie, jakie znamy obecnie.

Choć nie należy lekceważyć wpływu Chrztu Polski na ówczesna geopolitykę, to przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego aspekt kulturowy. To dzięki niemu Polska stała się częścią Europy, rozumianej wówczas jako całość krajów chrześcijańskich, a tym samym dołączyła do kręgu cywilizacji łacińskiej, która przez następne wieki zapewniała warunki do kształtowania się i obrony polskiej kultury, języka, Kościoła oraz tradycji.

W 966 roku Mieszko I przyjął chrzest jako człowiek wolny. Chociaż został on udzielony pojedynczej osobie, to przecież dał początek wspólnocie z innymi osobami ochrzczonymi. Myśląc o konsekwencjach chrztu Mieszka, możemy mówić o +narodzie ochrzczonych+, o +chrzcie narodu+, a więc również o Chrzcie Polski” – napisali biskupi polscy w Liście pasterskim na Jubileusz 1050. rocznicy chrztu Polski, którą obchodziliśmy w 2016 roku.

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła