TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Elżbiety, Katarzyny, Klemensa 25 Listopada 2024, 11:30
Dziś 8°C
Jutro 6°C
Szukaj w serwisie

100-lecie kościoła pw. św. Katarzyny i św. Walentego w Wójcinie

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 10:48 21.09.2020

Rodzina, szkoła i parafia to miejsca, gdzie trzeba wychowywać młodego człowieka do dobrego przeżywania życia z Bogiem - mówił bp Łukasz Buzun, który przewodniczy Mszy św. z okazji 100. rocznicy kościoła pw. św. Katarzyny i św. Walentego w Wójcinie. Biskup poświęcił też nową kaplicę.

W homilii celebrans wskazywał, że sakrament chrztu łączy człowieka z Bogiem przez Kościół. - W Kościele przejawia się dobroć Boga. Przez chrzest jesteśmy ludźmi wiary, która przynosi życie Boże. Pierwsza zasadnicza troska, jaka powinna wynikać z macierzyństwa i ojcostwa to przyjęcie przez dziecko sakramentu chrztu świętego – powiedział biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Akcentował, że potrzebna jest formacja duchowa. - Potrzeba nam formacji i takim miejscem powinno być najpierw środowisko osób najbliższych, rodzina, szkoła i parafia. Chodzi o wychowanie do wartości, wychowanie religijne. Potrzebujemy formowania serca i umysłu. Jeśli wyrwie się Boga z serca człowieka to nie będzie tego kręgosłupa moralnego. W Kościele przypominamy, że Chrystus jest osobą, która napełnia nasze życie, jest Tym, z którym tworzymy nasz kręgosłup duchowy i moralny – mówił duchowny.

Przekonywał, że podstawową sprawą jest dobre przygotowanie młodego człowieka do życia. – Trzeba uczyć pięknej miłości bez uwikłania jedynie w pożądliwość, skromności, bezinteresowności, cierpliwości, wierności, a przede wszystkim modlitwy – stwierdził bp Buzun.

Najstarsza informacja o kościele w Wójcinie pochodzi z 1459 r. Zapewne w tym też czasie erygowano parafię, która od końca XV w. tworzyła unię parafialną ze Żdżarami (urząd proboszcza sprawował ten sam ksiądz), co trwało do 2. połowy XVII w. – do zniesienia parafii żdżarskiej i przyłączenia jej do parafii Wójcin.

W 1520 r. kościół był drewniano-murowany i nosił wezwanie św. Katarzyny. Spłonął w wyniku pożaru wywołanego w 1681 r. przez uderzenie pioruna. Jeszcze w tym samym roku na jego miejscu zbudowano nowy, którego wezwanie określane jest w aktach wizytacji kanonicznych z XVIII w., jako św. Katarzyny i św. Walentego. Na początku lat 30. XIX w. był on jednak już bardzo zniszczony i rozebrano go. Nową świątynię postawiono w 1833 r., ale spłonęła ona w 1911 r., w trakcie pożaru wsi.

Dzisiejszy kościół zbudowany został w latach 1913-1920. Jego poświęcenie – pod dawnym wezwaniem – miało miejsce 20 kwietnia 1920 r., a konsekracji dokonał 12 maja 1957 r. biskup pomocniczy diecezji częstochowskiej Stanisław Czajka.

W ołtarzu głównym umieszczony jest obraz przedstawiający św. Walentego, współpatrona świątyni, a w skład wyposażenia wnętrza wchodzą także ołtarze boczne, przyścienna ambona z baldachimem, chrzcielnica i stacje drogi krzyżowej.

Od 2015 r. proboszczem parafii jest ks. kan. Józef Kaczmarek.

Tekst za: KAI
Zdjęcia: ks. Mateusz Puchała

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła